IMG_1615

Христо Николов:Българите не сме променили своето отношение към братска Русия

Интервю с Христо Николов-Председател на Общинска организация „Русофили“-Несебър

Г-н Николов,благодарение на Вашите усилия, бе регистрирана Общинска организация на Движение „Русофили“ в Несебър.Какво ви накара да се ангажирате с тази  дейност във време, когато обществената активност е една неоценена и неблагодарна работа?

На първо място, аз съм русофил от детска възраст – завърши с първия  випуск  РЕГ „Васил Левски” в гр.Бургас. В онези години книжарницата за чуждестранна литература предлагаше на достъпни и за учениците цени хиляди книги от руски автори, албуми на руски художници. В тази възраст, запознаеш ли се с творчеството на Пушкин, Гогол, Достоевски, Толстой, Лермонтов,Чехов, да гледаш репродукции на картините на Шишкин, Врубел, Айвазовски, Верешчагин, а малко по-късно докоснеш ли се до вълшебната музика на Чайковски, Рахманинов, Римски-Корсаков, остваш за цял живот поклонник на богатата руска култура.

На следващо, но не и по важност място, е опита на някои нови „демократи” в България,  вече четвърт век  да скъсат вековната ни връзка с руския славянски народ. В икономическо и политическо отношение това го постигнаха. Но в духовно отношение не успяха, въпреки милионите долари вложени в замяна на предателството си.

Знаете, че на територията само на нашата община имат жилища и живеят няколко хиляди руски граждани. Живеем по съседски в едни и същи кооперации, купуваме от едни и същи магазини, чевстваме едни и същи празници. Можем ли да бъдем разделени? Не, разбира се! И трябваше някой, който разполага със свободно време (а аз съм пенсионер) да материализира желанието на българи и руснаци да се обединим отново, да заживеем наистина заедно, да се веселим заедно, да си помагаме един на друг, когато това е необходимо.

Вие сте прав, че тази дейност не е оценена, но тя не е оценена във финансово отношения. Не получавам парично възнаграждение, но пък получавам нещо много по-ценно – признателността, блгодарността на хората. В един материален, потребителски свят трудно някои могат да разберат тази разлика. Голямото ми удовлетворение е когато по улиците ме срещат граждани, и българи и руснаци, и ме питат как, къде и кога могат да се запишат в общинската организация, къде ще се събираме, кога и какви нови мероприятия ще провеждаме. Да не говорим пък за сълзите в очите на хората по време на концертите и тържествата, които сме организирали до сега.

Искам обаче, г-н Косев, дебело да подчертая, че аз не съм сам! Към когото и да се обърна за някаква помощ винаги я получавам. Няколко пъти съм цитирал Пикасо, който на въпроса на висш хитлеристки офицер, видял картината му „Герника”, дали той е направил това, художникът отговаря: „Не, вие!”.

Моята задача е да обединя усилията на точните членове на организацията за изпълнението на плануваната цел, а те правят всичко необходимо. И го вършат перфектно! Много ми е неудобно, когато за свършеното от тях, под прожекторите заставам аз.
Удоволетворен ли сте от досегашния състав на общинската организация и какво бихте казали на тези, които желаят да се включат в нея?

И да, и не! Членският ни състав към днешна дата е 368 дущи, в т.ч. 52 руски граждани. Ежедневно се увеличават желаещите да се включат в сдружението ни.

За по-голяма оператовност и самостоятелност създадохме градска организация „Русофили” в гр.Обзор. Предстои изграждане на такава в гр.Свети Влас и  в селата Гильовца и Оризаре, където има достатъчен брой подадени заявления за членство. Това е възможно благодарение на взаимодействието ни с кметовете в тези селища. За сега не сме организирали желаещите в селата Равда и Тънково. Причината е в грешния подбор на активистите ни там.

Не съм доволен от процента на младите хора в организацията ни. Основна задача за следващите месеци ще бъде създаване на наша младежка организация.

За по-активно и ефективно развиване и рагръщане  дейността на Общинската организация, в Управителния съвет в най-скоро време ще сформираме комисии от българи и руснаци, специалисти в съответните област, в основните насоки – масово изучаване на руски език от подрастващите, популяризиране на руската и българската култура, обновяване на икономическите връзки между Република България и Руската Федерация, подпомагане на нуждаещи се чрез благотворителна дейност, спорт и туризъм във всичките му форми – лечебен, социален, исторически и т.н.
Какво е направено да сега от организацията в Несебър, как тя се представя в съставните селища на община Несебър и какво предстои в близко време?

Първото спонтанно организирано мероприятие с помощта на ръководство на политическа партия, с положително отношение към Русия и руския народа, беше посещението на около 150 човека от общината ни на ежегодния събор на русофилите на язовир „Копринка” през м.септември м.г.

За кратко време успяхме да се организираме и сформирахме в детските градини в Несебър, Св.Влас и Обзор 11 групи деца в предучилищна възраст които изучават руски език.

От м.януари интелектуалци и дейци на културата от Руската Федерация – писателката Наталия Матвеева, художничката Елена Удачина, журналистът Николай Замятин, шампионката по стрелба с лък Сардана Терьошкина живеещи на територията на общината ни, изнесоха тематични лекции на руски език, касаещи руската култура, бит и обичаи пред учениците в Несебър, Обзор и Свети Влас.

Ако следваме хронологията, самостоятелният концерт – поздрав към новата ни организация, на един от първите ни членове – българският Окуджава – Милен Тотев, премина при голям интерес и пълна зала.

Последва представлението на основания в Несебър руски театър „Славянка” (който вече е в състава на нашата организация) в град Обзор и концерт на Милен Тотев също в Обзор.

При изключителен интерес беше отпразнуван Международния ден на жената – 8 март. В зала „Сочи” нямаше свободни места, вечерта мина сред българска народна музика и хора.

Връх на досегашната ни дейност, според мен, беше честването на Деня на Победата – 9 май.

Идеята дойде от руски граждани – членове на организацията ни. Сформирахме работна група заедно с отдел „Култура” и читалище „Яна Лъскова”.  Няколко човека, начело с руската писателка Наталия Матвеева и координаторката на руските съдружества в община Несебър Роза Терехова, по сценария на Татяна Смородина, с помощта на художничката Жанна Грин,  на кметовете на селата Гильовци и Кошарица, на членовете на  УС на организацията ни Георги Желев и Янчо Пехливанов, на координатора ни в гр.Свети Влас Иван Бабев направиха  9 май истински празник за общината. Сутринта бяха поднесени цветя от български и руски граждани, наши членове , пред паметните плочи на загиналите във ВОВ жители на Св.Влас, Кошарица и Гильовци, а на обяд венци поднесоха пред паметната плоча в Несебър кметът на Несебър Николай Димитров и Председателя на Общински съвет- Несебър Румен Кулев, а от името на нашата организация – председателя на организацията и секретаря Вероника Иванова.

Вечерта в салона на читалище „Яна Лъскова” гостите бяха посрещнати по традиция с водка и руски хляб, във фоайето отец Арсений направи помен за загиналите руски и български войници.

Присъстващите имаха възможност да видят снимките на загиналите свои близки руски и български войници. Първокласнички от Обзор декламираха стохотворения на руски език.

В залата слово по случай Деня на Победата отправи кметът  Николай Димитров, а от името на Председателя на Общински съвет Несебър Румен Кулев, който също присъстваше в читалищния салон, беше прочетен поздравителен адрес до Общинската организация „Русофили”.

Представлението на руската театрална трупа „Славянка”,  на хора за стари градски песни  „Блян”, на ДВС „Сюрприз“ и на изпълненията на любими песни на военна тематика от Милен Тотев изправиха публиката на крака, а в очите на много от тях имаше сълзи.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Получихте ли съдействие от ръководството на община Несебър, от други организации и граждани ,както от Областното и Национално ръководство на Движение „Русофили“.

Без помощта на ръководството на Община Несебър в лицето на кмета Николай  Димитров, на председателя на Олщинския къвет  Кулев и секретаря на общината Стойко Стоянов, нашата организация не би достигнала за толкова кратко време до това равнище. Благодарен съм и на кмета на гр.Обзор  Янев, на  Димитър Топалов и  Пенка Аврамова, на кметовете на Гильовца Жельо Желев и на Кошарица  Павел Павлов.

От Национално движение „Русофили” получавахме в началото указания за организационното ни структуриране както и учебни пособия за изучаване на руски език в детските градини.

Преди два месеца нашата организация беше регистрирана в БОС като организация в обществена полза и решението на нашия УС към момента е да не подаваме заявление за официално включване в структурата на НД „Русофили”, което е регистрирано в частна полза.

За това решение повлия и факта, че беше създаден Областен съвет в Бургас, чиито членове са от една единствена политическа сила, някои и на ръководни длъжности в тази партия и бяха назначени от представителите на Националното движение в противоречие с регламента, изготвен от самото му ръководство. Нашата Общинска организация е втора по численост в областта след тази, официално регистрираната в гр.Бургас, а няма нито един член в този съвет. В същото време общински организации без дейност и с по десетина членове получиха място в областния съвет. Чашата на търпението ни преля след започналите интриги и клевети по повод дейността ни от страна на ръководството на този, за нас нелигитимен, областен съвет.

Така че, ние сме заявили пред Национално Движение „Русофили” желанието си да си партнираме с централното ръководство при бъдещи техни мероприятия, но на равноправна основа и по наше усмотрение относно тяхната целесъобразност.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Скоро беше открит Клуб на Общинската организация на Движение „Русофили“. Каква ще бъде неговата роля и дейност?

Може да прозвучи патетично, високопарно, но желанието ми е той да се превърне в мозъчен център на общинската организация, на генератор на идеи за постигане на целите, посочени в Устава ни. Със самото ни учредяване, обсъждайки вижданията за бъдещето на един такъв клуб, се оформи предложението на секретаря на организацията В.Иванова за превръщането му в един културен център с музикални и литературни вечери, изложби на произведения на изкуството, сътворени от наши членове. За самото откриване беше  оформена първата изложба на картини на няколко руски и български художнички – наши членове. Периодично ще организираме литературни и музикални вечери.

Клубът ще бъде място за обмен на информация, мнения, идеи, дискусии. Имаме намерение през лятото, а и защо не и през зимата да се организират курсове за изучаване на руски език от български деца и възрастни, и на български език от руски граждани.

Време и място ще отделим за подпомагане на заинтересовани български и руски фирми за взаимно икономическо сътручничество особено в областта на туризма – приоритет за района ни. Вече има такива запитвания.

Ще организраме и участваме в спортни състезания в общински, регионален и републикански мащаб.

Още от началото на учебната година ще проведем разяснителна дейност сред завършващите средното си образование за възможността да продължат безплатно обучението си във висшите ученби заведения на Руската Федерация – програма, която съществува от няколко години.
В общинската организация се включиха и много руски граждани, които живеят в община Несебър.Вече се проведоха и няколко мероприятия с тяхно участие.Как руските граждани приемат и участват в дейността на общинското движение ?

 

В началото с недоверие относно целите на сдружението ни, с опасение, че можем да ги въвлечем в политическия живот на страната ни. Донякъде и поради създаваната от медиите атмосфера през последните две десетилетия и половина, насочена срещу РФ и в частност  срещу руския народ. Това, за наша радост, вече е минало. Желаещите да се включат в организацията ни руски граждани са много. Точното определение е, че на пръсти се броят тези, които нямат желание да се запишат. И това не е само формалност! В подготовката на клуба, в ремонтните дейности много от тях участват съобразно възможностите си. Татяна Чернакова ни подари диван, друг – стол, някои – книги, трети пердета. Боядисването, измиването на прозорците е дело на няколко руски граждани, а Татяна Кузнецова – Смородина уши калъфи за фотьойлите.

След руския театър „Славянка” ни предстои и сформиране на хор за руски песни.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Как виждате бъдещето на общинската организация на Движение „Русофили“ в обществената, патриотична, възпитателна и икономическа сфера на община Несебър пред следващите години, когато и общината и страната ще разчитат на Русия, на руските инвеститори и туристи?

Както посочих по-горе ,Общинска организация Движение „Русофили” – Несебър има за цел активна културно-просветна дейност. Ще популяризираме както руската, така и българската съвременна и по-стара култура. Ще възпитаваме членовете на организацията, а чрез тях българските граждани, най-вече младото поколение в духа на славянските и християнски ценности. Ще масовизираме изучаването на руски език в детските градини и училищата и чрез извън учебни курсове и други различни съвременни форми на обучение. Ще подпомагаме руските и български фирми да осъщестяват взаимни контакти във всичките отрасли на икономиката ни и най-вече в туризма. Не на последно място Общинската организация ще се занимава и с дарителска дейност, оказвайки помощ на талантливи деца и деца в неравностойно положение.

Ние искаме с дейността си, чрез членовете ни – руски граждани, народът и ръководството на Руската федерация да се убедят, че българите не сме променили своето отношение към братска Русия. Ние сме и ще си останем верни на вековната дружба между българския и руския народи.

Благодаря за интересната информация,която предоставихте на нашите читатели.Желая успех на Общинската организация „Русофили“ ,в което не се съмнявам ,заради личните ви усилия и на вековната дружба между българския и руския народ !

……………………………………………………………………………….

Христо Николов е завършил средното си образование с  първия випуск Руска езикова гимназия „В.Левски“ в гр.Бургас.
След това е служил в  Школа за запасни офицери  в Плевен ,а през 1970 год. започва работа в РПУ Сл.бряг – отначало в  паспорта служба, след това като  оперативен работник в криминална полиция  и зам началник по охрана на обществения ред.
 

От 1990 година по Закона за деполитизацията напуснах МВР, започва частен  бизнес и дава под наем първите два  морски джета у нас. Първата охранителна фирма в България е негова. С навлизането на мафиотските структури в този бранш се отказва  и започва  търговия на дребно.

От няколко години не се занимава с бизнес. Пенсионер е.. Семеен е с един син и две внучки – първата е студентка по психология, а втората мечтае да учи  в гимназия с изучаване на руски език.

През 2016 година Христо Николов показа обществената си позиция и организаторски възможности.Той  оглави две общински неправителствени органицации в Несебър – „Русофили“ и „Сдружение на офицерите и сержантите от запаса „,които за кратко време развиха  активна дейност.

Print Friendly

Автор: Интервю на Красимир Косев


      Вашият коментар

      Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *