Трусовете в т.нар. „некоалиция“ очевидно затихват, поне засега. Това стана ясно след съвместен брифинг на финансовия министър Асен Василев, председателя на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова, депутата от партията Теменужка Петкова и председателя на бюджетната комисия от ДПС Йордан Цонев в парламента.
Трите партии, крепящи сглобката – ГЕРБ, ПП/ДБ и ДПС са се обединили около 3 основни точки – компромиси по отношение на две основни точки – държавният бюджет за следващата 2024 година, компромис с дерогацията (изключението) за внос на руски нефт, което ГЕРБ и ДПС искаха да отпадне веднага, а от ПП/ДБ – чак през март. В крайна сметка дерогацията ще отпадне поетапно – от Нова година отпадат квотите за износ на нефтопродукти, като до 1 март рафинерията в Бургас ще работи, за да задоволява нуждите на вътрешния пазар, за да не се стигне до ценови шок на бензиноколонките.
И третата точка на разбирателство – постигнато е съгласие трите партии да не влизат в синхрон с опозицията в лицето на „Възраждане“, БСП и „Има такъв народ“ що се касае до гласуване на точки в пленарна зала – нещо, което направиха ПП/ДБ, гласувайки с опозиционните сили против моменталното отпадане на дерогацията, предложено от ГЕРБ.
Ако ДПС и ГЕРБ искат да свалят кабинета – могат
Тогава Николай Денков ще каже кои министри чии са
„След днешната липса на кворум и невъзможността да се гласува вотът на недоверие към правителството, имахме много интензивни разговори, в които участва г-н Асен Василев. От страна на ГЕРБ и колегите от ДПС поставихме няколко условия, че в сряда двете групи ще участват в кворума и ще покажем, че евроатлантическото мнозинство го има“, започна Десислава Атанасова.
ПП/ДБ са гарантирали, че занапред няма да има случаи, в които парламентарната им група да гласува с опозицията, увери Атанасова. Това бе потвърдено и от страна на Асен Василев, защото по думите му подобни мнозинства не давали „добър сигнал“.
По отношение на бюджета – всички искания на парламентарните групи по отношение на приходите и разходите ще бъдат удовлетворени. На първо място, преразказа Йордан Цонев, планираните приходи във фискалната рамка за догодина ще бъдат намалени с 2,4 млрд. лева, колкото е и планираната вноска от страна на „Газпром“ заради повишението на таксите за транзит на газ, която обаче не е сигурно дали ще бъде внесена от страна на руския газов конгломерат. Залага се и списък с приоритетни национални инфраструктурни обекти като АМ „Струма“, „Хемус“ и др., които да се запишат като инвестиции в следващия бюджет. ДПС от своя страна пък са настояли, успешно, да има приоритетен списък на инвестиции в общините.
Асен Василев оптимист, че бюджетът ще бъде приет до края на годината
Текат интензивни преговори с партиите в парламента
„Тези два списъка стават неразделна част от бюджета с осигурено съответно финансиране“, увери Цонев.
Капиталова програма за инвестиции намалява от 12 на 10 милиарда, но щяла да бъде достатъчна да покрие въпросните предвидени разходи. Намалява се и таванът на поемане на нов дълг с 1,2 милиарда.
„Основната промяна в бюджета е, че отпада вноската от „Газпром“ като не на 100% сигурна, като в същото време почти с толкова се намаляват и капиталовите разходи. Основната част на бюджета остава непроменена“, заяви на свой ред финансист номер едно Асен Василев.
Що се касае до списъците с инвестиционни проекти за основни инфраструктурни проекти и за общините, по това перо са предвидени 1 милиард лева, а това, че парламентът ще реши за какво ще се дадат тези пари, е нещо положително, добави той.
ГЕРБ не дава подкрепа за бюджета на Асен Василев в сегашния му вид
Приходната част е умишлено надута
Не става дума само за магистрали, а за ЖП инфраструктура, нови влакове, медицински хеликоптери и др, посочи Василев. Но предупреди – общините имат обаче по-малко от месец, за да изпратят списъците с приоритетни проекти, за да бъде включен той между първо и второ четене.
По отношение на дерогацията – намереното решение, смята финансовият министър, е изключително полезно, защото едновременно спира парите, изтичащи в Русия, а от друга страна гарантира сигурността на доставките на горива и ценовите нива.
Припомняме, че бъдещето на управлението бе поставено под въпрос, след като ГЕРБ и ДПС в два последователни дни не присъстваха на гласуването в парламента за вота на недоверие срещу кабинета, което в крайна сметка остана за следващата седмица, а от двете партии критикуваха ПП/ДБ и не заявиха категорично, че оттеглят или продължават подкрепата си към него.
Бойко Борисов не казва отказва ли се от сглобката
Лидерът на ГЕРБ обаче иска моменталната оставка на спортния министър