Източник: БГНЕС
За да имаме евтини горива, рафинерията трябва да работи. Тази теза защити в студиото на Нова телевизия енергийният министър Росен Христов. Именно съгласие по това е постигнато в разговорите със самата компания „Лукойл“, като Христов изтъкна това, което никой до този момент не е успял да направи – да убеди компанията, че е по-добре да декларира печалбата си у нас и да плаща данъците си у нас. „Те ще си плащат данъците, ако имат печалба, а ще имат печалба, ако работят. Ние ги убедихме с преговори. Показахме им финансови анализи и предимствата от това. Никой не го беше направил преди това“, посочи Росен Христов.
Срокът за износ на петролни продукти, който вчера с решението на правителството за въвеждане на дерогацията бе даден на „Лукойл“ е с цел в това време да се търси по-комплексно решение.
Служебното правителство реши Лукойл да изнася до 5 март 2023 г.
Позволява се изпълнението на договори, сключени преди 4 юни 2022 г.
Правителството няма официален отговор от Европейската комисия, в крайна сметка може ли рафинерията да изнася при наложено ембарго и дерогация за нас. Росен Христов и колегата му Христо Алексиев продължават да го очакват, въпреки отправените няколко пъти предупреждения от страна на говорители на ЕК.
„Нашата идея не е да изнасяме руски петролни продукти, а да задоволяваме вътрешния пазар. Нашата идея е да задържим това положение – това обаче е временна ситуация„, призна Росен Христов и обясни, че ЕС и в момента купува продукти с руски източник от Турция. Въпросът е защо ЕС иска да купува от Турция, а не от България, попита Росен Христов и увери, че правителството защитава изцяло националния интерес.
ЕК потвърди, че България лобира за износа на руски петролни продукти
Комисията води „конструктивни разговори“ със служебното правителство
Росен Христов е разговарял и с италианските си колеги по въпроса са евентуална национализация на рафинерията в Бургас като план Б с влизане на държавата в управлението на рафинерията. „Въпросът е, че Италия може да доставя нефт от всякъде, а ние не. Ако ние национализираме, руската страна може да спре доставките на петрол. Никаква гаранция нямаме за това“, обясни Росен Христов и допълни, че в момента танкери не минават през Босфора.
Припомняме, че вчера в Народното събрание и ДПС, и ДБ обявиха, че внасят законови предложения по отношение на работата на „Лукойл“ у нас.
Росен Христов работи по въпроса като алтернатива за възобновяване на проекта Александруполис – Бургас, което би ни позволило по пряк път да захранваме рафинерията с неруски петрол.
Росен Христов не очаква цената на бензина в понеделник, когато влиза в сила ембаргото, да скочи високо. Запазването на отстъпките от 25 стотинки за гориво зависи от Народното събрание, а не от правителството. Целта на правителството е горивата да са достъпни, това е в интерес на всички, обясни Росен Христов и допълни, че се опитват да разработят социално справедлива програма за подпомагане, но това не е толкова лесно. За небитовите потребители правителството се опитва да „привърже“ компенсациите към европейската директива, напр. с инвестиции във ВЕИ, или потребление в нощните часове.
Рафинерията работи 10 дни след спиране на доставките, убеждава Стоянов
Правителството ще отнема 43% от печалбата на Лукойл под формата на данъци
Природният газ за първите месеци на 2023 г. е осигурен, нямаме проблем с доставките, а с неговата цена. Прогнозите глобално са за задържане на цените от нивата на декември месец – 140 – 150 евро.
Меморандумът с Gemcorp вече е прекратен окончателно, стана ясно от думите на Росен Христов. Припомняме, че само преди няколко дни пред депутатите той заяви, че не е получен отговор от третата компания – IP3, която е страна по меморандума. Днес Христов заяви, че е получил отговор и от двете страни. Това, което продължава да го притеснява, че е има клауза със срок на валидност две години, включително и тази за арбитраж.
Другото, което е притеснително – евентуалния достъп до чувствителна информация. Отново различни бяха думите на Русен Христов четири дни по-късно. Днес той заяви, че е взета информация от „Мини Марица Изток“ и „Булгаргаз“, които са обекти от националната сигурност – пред депутатите преди няколко дни твърдението на Христов бе, че е направен опит да се получи информация от „Мини Марица“, но такава не е била предоставена. В момента ДАНС проверяват каква информация е добита, завърши Росен Христов изказването си днес.
ГЕРБ внесе обещания сигнал за меморандума с Gemcorp
Искат проверка за извършени закононарушения