Източник: БГНЕС
От администрацията на президентството публикуваха пълния текст на първоначалното предложение за позиция на КСНС, направено от страна на президентската институция.
Текстът идва „във връзка с манипулативните твърдения на председателя на Парламентарната група на ПП ГЕРБ Цветан Цветанов„, а именно, че първоначалното предложение на президентската институция за становище на КСНС представлявал документ, който „ако го видите, ще се убедите, че само трябваше да излезем пред вас и да кажем, че започват стъпки за излизане от ЕС и НАТО.“
ГЕРБ отхвърлиха позицията на Радев пред КСНС – навежда към излизане от ЕС и НАТО
Цветанов: Щяхме да излезем от КСНС
Припомняме, след продължилото близо 5 часа заседание на КСНС, което се проведе вчера, 19 април, председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов коментира заседанието. Според него първоначалната позиция на президента навеждала към излизане на България от ЕС и НАТО.
„Имаше доста некоректност по становището, което трябваше да има Консултативния съвет. Много бих искал президентската институция да представи становището, по което трябваше да дискутираме и да се забавим толкова дълго време. Ако ви бъде представена черновата на становището, ще видите че действително сме прави в изводите, които сме правили чисто политически и предположенията, които могат да бъдат направени, че президентската институция с нейния екип и това, което ни представиха като становище определено – трябваше да излезем и да кажем пред вас, че започваме стъпки за излизане от НАТО и ЕС„, заяви Цветанов.
Цветанов заяви и че ако след заседанието на КСНС от президентството са излезли с тази позиция (първоначалната позиция), от ГЕРБ са щели да напуснат заседанието.
„Ние просто щяхме да излезем от КСНС“ – посочи Цветанов.
Нинова: Не е имало изказване за излизане от ЕС и НАТО
БСП е против разходите за отбрана да нараснат до 2% от БВП…
Публикуваният документ започва със кратко въведение, според което съществените промени в геополитическата среда се отличават с особена динамика и изправят националната сигурност на Република България пред нови предизвикателства. „Консултативният съвет по национална сигурност обсъди актуалните рискове и заплахи за националната сигурност на Република България, състоянието на въоръжените ни сили и необходимите мерки за укрепването на сигурността.“
В първоначалното предложение на президентството за позиция на КСНС се коментира ситуацията в Близкия изток, в частност – кризата в Сирия, и конфликтът в Украйна.
„Въпреки декларираната победа над ИДИЛ, конфликтът в Сирия се разраства. Нанесените удари по обекти от територията на Сирия от създадената ad hoc коалиция (САЩ, Великобритания и Франция), без резолюция на Съвета за сигурност на ООН, покачват риска от ескалация на напрежението в региона. Отделно Турция провежда самостоятелна операция в Северна Сирия, Израел нанася въздушни удари по военни обекти на Сирия. Ситуацията се усложнява от действията на Руската Федерация и Иран, които имат свои контингенти и провеждат операции на територията на Сирия. Концентрацията на военна сила и нарастването на конфронтацията в региона покачват риска от глобален конфликт.“
Във връзка с конфликта в Украйна от президентството предложили позиция, според която кризата в района остава неразрешена. „Въпреки декларациите от участниците в конфликта за спазване на Споразуменията от Минкс, същите се напушват системно.“
Източник: Президентство на Р. България
Вследствие на това предложената от администрацията на Румен Радев позиция обобщава, че е налице трайно влошаване на средата на сигурност в непосредствена близост до границите на България. „Увеличават се рисковете от дестабилизация в някои страни от Западните Балкани. Неразрешените противоречия между Сърбия и Косово води до ескалация на напрежението в региона„, пише в декларацията.
В документа пише и че споровете, които възникнаха между членовете на НАТО Гърция и Турция – териториални и около задържането на двамата военни, както и активното противопоставяне на Турция на геоложките проучвания в изключителната икономическа морска зона на Кипър – „се очертават като траен източник на заплахи и генерират рискове за стабилността на региона„.
В този контекст липсвало ясна перспектива за трайно уреждане на конфликтите в близост до България, което изправя пред предизвикателства страната ни.
Каракачанов: С над 130 млн. актуализираме средствата за отбрана
Дебатите при президента били дълги
Следващите изводи от публикуваната първоначална позиция на КСНС касаят програмите за превъоръжаване и модернизиране на армиите на съседните на България държави, както и модернизацията на нашата армия. „Съседните на Република България страни заделят значителен финансов ресурс за осигуряване на програмите за превъоръжаване и модернизация на армиите си, като същите са в процес на ускорено изпълнение.“
В същото време „… Българската армия може да изпълнява част от задачите си по посочената мисия в ограничен обем поради две основни причини: неокомплектованост с личен състав и остаряла и неизправна техника.“ Също така се констатира и че все още не бил овладян напълно процесът по напускане на военнослужещи, а предприетите мерки не давали желания резултат за справяне с това. „Като цяло, тенденцията е към увеличаване на некомплетка от личен състав във Въоръжените сили.“
Източник: Президентство на Р. България
В позицията пише и че забавянето на проектите за модернизация лишава армията ни от съвременни способности, които да са адекватни за заплахите, както и че „това забавяне ще доведе до влагане на финансови средства в морално остаряла техника, несъвместима със стандартите на НАТО.“
В този контекст членовете на КСНС се „обединяват“, че са необходими неотложни мерки, които да гарантират адекватни отбранителни способности чрез ускоряване на процесите по модернизация, поддръжка на наличната техника и осигуряване на бойната подготовка.
Източник: Президентство на Р. България
Ето и пълния текст на първоначалното предложение за позиция на КСНС, публикувано от администрацията на държавния глава Румен Радев.