Източник: ПП ГЕРБ
Тази седмица вероятно първият мандат ще бъде връчен и то на първата политическа сила, ГЕРБ, които вчера надвечер изненадващо, след впечатлението за тихи и спокойни преговори, обявиха, че спират разговорите и посочиха виновния за това – „Демократична България“, които отхвърлили предложенията им за премиер, първо Бойко Борисов, а след това и Росен Желязков.
От ДБ са научили от медиите за това решение, а според тяхното изявление с пост във фейсбук преговорите още не са приключили за коалиционния формат, от което биха зависели имената в правителството, включително и това на премиера. От ДБ обаче потвърдиха тезата си за равноотдалечен премиер. От БСП Манол Генов, участник в преговорите, заяви само, че решението за прекратяване на преговорите е на ГЕРБ. От „Има такъв народ“ не са коментирали, но прави впечатление, че от ПП ГЕРБ в прессъобщението благодарят за конструктивния диалог на тези две партии. Остава неясно обаче дали те са приели фигурите на Борисов и/или Желязков за премиер, след като и БСП-Обединена левица и ИТН неведнъж са се изказвали против бившия премиер и лидер на ГЕРБ да се върне на бял кон в Министерски съвет.
Днес вече гаданията какво точно се е случило на преговорната маса започнаха, но основната теза е, че се чака изказването на Бойко Борисов, доколкото то ще обясни какво ще се случва. Основно думата обаче е да политолози, социолози и анализатори, тъй като политически фигури и конкретно депутати от преговарящите страни не се изказват.
Политически шантаж
Първан Симеонов: Вината България да няма редовно правителство е на ГЕРБ
Според социолога, днешния ход на ГЕРБ е грешка и обяснението, че не искат Росен Желязков е слабо
Пред БНР Добромир Живков, „Маркет линкс“, изказа тезата, че случилото се вчера е отсрочка и политически шантаж. Според него не кандидатурата на Борисов за премиер е причина за спирането на преговорите за управление, защото той е „готов на по-големи компромиси“, а и вече заяви, че е готов и на този компромис – да не е премиер. „По-скоро сме влезли във фазата на политическото изнудване“, заяви Живков.
Като „абсолютно валидна хипотеза“ Живков отчита вероятността събитията по замразяване на преговорите за правителство да са свързани с датата за избор на главен прокурор – 16 януари и да не може да се осъществи заявката на ДБ да предотврати този избор. „Основната причина за непостигане на управленски коалиционен формат се дължи на антикорупционната политика и на избора на г-н Сарафов“, заяви Живков.
Какво ще направи ГЕРБ с първия мандат, е основният въпрос който задава политологът Светослав Малинов, гост на БНТ. Докато не се обяви от ГЕРБ, че ще върнат първия мандат за съставяне на правителство, до тогава не може да се смята, че преговорите са прекратени и провалени. Трябва да се види и каква е версията на другите партии, участващи в преговори за съставяне на правителство – БСП и „Има такъв народ“.
И според него номинацията на Борисов е блъф – самопредагане, за да се оттегли и това да се представи като компромис. Според Малинов ГЕРБ не желаят преговорите за правителство да завършат успешно.
Той смята, че това, което може да се направи, е преговорите отново да започнат и другата страна на коалицията – БСП, ДБ и ИТН да предложат кандидати за министри. Темата за изцяло ескпертен кабинет не е валидна, по мнението на Светослав Малинов.
И според Светослав Малинов „прекратяването“ вчера е очакване на датата – 16 януари, на която ще се преизбере Борислав Сарафов за нов главен прокурор.
Светослав Малинов е на мнение, че ако се провали първият мандат за съставяне на правителство, тогава ще отидем на нови предсрочни парламентарни избори през пролетта.
Политологът Стойчо Стойчев също очаква да чуе крайната дума на Борисов или поне неговото тълкувание на ситуацията. Според него в студиото на Нова телевизия изявлението от вчера не е окончателно, не е окончателно докато ГЕРБ не върнат мандата и преговорите вероятно ще продължат. Името на премиер не е реален препъникамък в един такъв преговорен процес, тъй като в такова правителство никой не иска да е премиер.
Според него всички участващи в преговорите имат интерес те да се случат и да има редовно правителство – кога БСП и ИТН ще имат председател на НС и шанс за участие в управляващо мнозинство, малките партии имат способността да се отдалечават от властта. Това се отнася и за ДБ – да реализират приоритетите си в съдебната система, обясни Стойчев.
Политологът Татяна Буруджиева пък в БНТ заяви, че е очаквала да има проблем с персоналния състав на Министерския съвет и с името на кандидата за премиер в преговорите за съставяне на правителство. Тя е на мнение, че няма логика една политическа партия да казва на друга партия кой да е кандидатът за министър-председател. Буруджиева не може да си обясни и защо другите партии не приемат различните кандидат за премиер от ГЕРБ, щом като лидерът на партията Бойко Борисов се е отказал да е кандидат за министър-председател.
И Татяна Буруджиева е на мнение, че ако не се състави кабинет с първия мандат, ще отидем на нови предсрочни избори, но въпросът е, че след това ще получим още от същото. Въпросът е партиите да разберат, че първата политическа сила не може да прави постоянно компромиси. Вторият въпрос е защо партиите ни мотаха три седмици, вместо да избистрят едно редовно правителство, запита Буруджиева.
Капризните от „Демократична България“?
Андрей Райчев: Борисов е доволен, че е неизбежен и желан партньор
Докато ДБ и ПП са в схватка за десния електорат
Според обобщаващ материал на „24 часа“ проблемът при преговорите са били имената на бъдещите министри и новите кадри в съдебната система. Материалът твърди, че в коалиционното споразумение, готово почти 100%, изпълнявало повечето от исканията на ДБ, твърди „24 часа“. Било е постигнато и съгласие за избор на членове на всички регулатори от парламента, включително нов Висш съдебен съвет.
ГЕРБ, ИТН и БСП се подписали за бързи промени в Закона за съдебната власт по текстовете на ПП-ДБ и то преди 16 януари, когато ВСС гласува за Борислав Сарафов, единствен кандидат за нов главен прокурор, и така този избор да бъде спрян. Била е договорена и нова организация на прокуратурата, реформа на специалните служби, включително и приемане на регламент тип „Магнитски“ на територията на България за ограничаване вредите върху финансовата система от прането на пари. Четирите формации са имали договорка и за избор на членове на Комисията за противодействие на корупцията,
Така, според 24 часа, основните тези от декларацията на ПП-ДБ за промени за съдебната система и за т.нар. санитарен кордон за ДПС-НН реално са били разписани в споразумението, което би осигурило евентуално и подкрепата на „Продължаваме промяната“ за редовното правителство.