България получи всички финални одобрения за присъединяване към еврозоната от 1 януари 2026 г.

Присъединяването към еврозоната ще донесе осезаеми ползи за българските граждани и фирми: премахване на разходите за обмен на валута, по-лесни трансгранични плащания, по-голяма прозрачност на цените и по-добър достъп до финансиране. Членството в еврозоната ще допринесе и за стимулиране на търговията, инвестициите и създаването на работни места. То също така ще осигури на България по-важна роля в структурите за вземане на решения в еврозоната – като ЕЦБ и Еврогрупата.

Еврото ще улесни българите при пътуване, работа и бизнес в еврозоната, което отразява ангажимента на страната към единния и проспериращ Европейски съюз.

Пъррво Европейският парламент прие Доклада за готовността на България да приеме еврото от 1 януари 2026 г. Докладчик по темата е българският евродепутат от ГЕРБ-СДС и ЕНП Ева Майдел.

Преди гласуването имаше опит за отлагане на гласуването. Евродепутатът Рада Лайкова от „Възраждане“ и „Европа на суверенните нации“ (ЕСН) поиска вотът да бъде отложен, тъй като докладът бил изготвен от представител на управляващата партия в България.

От името на ЕНП отговори Йерун Ленарс, който изтъкна, че мотивите на Лайкова и колегите ѝ от ЕСН нямат нищо общо с процедурите на Европейския парламент, а с това, че там предпочитат България да приеме рублата, а не еврото.

В речта си пред парламента в Страсбург Ева Майдел посочи, че днес се гласува решение, което е „с огромно значение за България и за целия Европейски съюз“.

„Докладът, който разглеждаме днес, е един от трите за бъдещето на България в еврозоната. Досегашните конвергентни доклади на Европейската централна банка и Европейската комисия ясно показват, че България е готова да се присъедини към еврозоната от 1 януаря 2026 г. и изпълнява всички критерии. Нека не забравяме, че повече от две десетилетия България върви по този път“, посочи още тя.

Евродепутатът изтъкна, че фактите били ясни и националното законодателство е напълно съгласувано с изискванията на Европейския съюз. Постигната е ценова стабилност с инфлация под референтната стойност, според нея.

„Публичните финанси са стабилни, изискванията за дефицит и дълг са изпълнени. Валутата поддържа стабилен курс в рамките на ИРМ2 повече от нужните две години. И макар този доклад да изглежда доста технически, за всеки българин от последните три поколения, той е нещо много повече“, заяви още Ева Майдел.

 

Предложението за отлагане не мина, като се премина към самото гласуване на Доклада на Ева Майдел.

Той беше приет с 531 гласа „за“, 69 гласа „против“ и 79 гласа „въздържал се“, като с това ЕП даде зелена светлина на страната ни за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина.

„Мисля, че постигнахме отличен резултат на пленарното заседание само преди няколко минути, когато 531 членове на ЕП гласуваха за присъединяването на България към еврозоната и проправиха, бих казала, последните стъпки към това, което казваме от дълго време: Еврото е стабилност. Еврото означава сигурност и стабилност. Имаше опит да се блокира това гласуване днес. Той се провали. Така посланието към всички опасения в това отношение е ясно и категорично“, коментира в свое изявление Роберта Мецола, председател на Европейския парламент.

„Що се отнася до трудностите и опасенията, да, има много български граждани, които имат опасения и ние трябва да им отговорим. Трябва да им отговорим, че България е показала невероятен ангажимент. Като пример можем да дадем огромния успех, който днес България демонстрира като член на Шенгенското пространство, след толкова години извън него, като решението за приемането й беше взето миналата година. Друга причина е постигането на значителен напредък към пълна икономическа конвергенция. И нека кажем истината: А именно, че левът е обвързан с еврото от 25 години. Така че България не започва от нулата. Вярвам и знам, защото преминах през този дебат в моята страна, когато еврото беше въведено и опасенията бяха подобни, че на такива опасения трябва да противодействаме с факти, с честни дебати за това кое е истина и кое не“, допълни още тя.

Около час по-късно по време на заседанието на Съвета по икономически и финансови въпроси, финансовите министри от ЕС приеха трите законодателни акта за допускането ни в еврозоната – решение за датата – за включване на България, за прекратяване на „дерогацията“ към страната ни за отлагането на въвеждането на еврото и Регламент за утвърждаване на курс, по който България ще въведе единната валута – 1 евро за 1.95583 лв.

„От днес България заема мястото си като 21-ви член на еврозоната. Това бележи кулминацията на един задълбочен процес към присъединяването на България, включващ строг анализ и интензивна подготовка. Сърдечно поздравявам България и българския народ за това огромно постижение“, коментира датският министър на икономиката Стефани Лосе след гласуването.

Нейните колеги и членове на Съвет ЕКОФИН от Австрия – Маркус Мартербауер, Макис Керавнос – Кипър, Ладислав Каменицки – Словакия, Клайд Каруана – Малта, Жил Рот – Люксембург, Кириакос Пиеракакис – Гърция, Жоаким Миранда Сарменто – Португалия, Римантас Шадюс – Литва, Клемен Бощянчич – Словения, Стефани Лоуз – министър на икономиката на Дания, Стипе Жупан – държавен секретар в Министерството на финансите на Хърватия, записаха приветствия към България и всички български граждани. В тях те открояват изминатия път от страната ни и увереността си от ползотворното сътрудничество в рамките на еврозоната.

„България, еврото идва! На 1 януари 2026 г. България ще стане 21-та страна от еврозоната. Това означава повече от просто нова валута – това е истинско постижение. Еврото ще укрепи икономиката на България и ще донесе големи ползи за българските граждани и бизнес“, коментира председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Веднага след гласуването на финансовите министри на ЕС, еврокомисарят по икономиката и производителността Валдис Домбровскис поздрави страната ни.

„Позволете ми да започна с историческа новина за България – ЕКОФИН одобри приемането на България за 21-вия член на еврозоната, и с това завършва законодателния процес. Ще имаме специална церемония по този повод след тази пресконференция. За това – нека кажа нещо накратко: присъединяването към еврозоната е много повече от замяната на лева с евро. Става дума за изграждането на по-светло и успешно бъдеще за България и гражданите ѝ в сърцето на Европа. Еврото ще донесе нови възможности, инвестиции, работни места и растеж. Това се е случвало и в другите държави, станали част от еврозоната. Това ще се случи в България“, коментира той.

Еврокомисарят обърна внимание на опасенията сред някои български граждани, че присъединяването към еврозоната може да доведе до по-високи цени.

„Искам още сега да внеса успокоение по този въпрос. Разполагаме със солидни данни назад във времето, включително неотдавнашния опит на Хърватия през 2023 г. Тези данни потвърждават, че възходящият ефект от преминаването към еврото върху цените е минимален в краткосрочен план, докато въздействието върху цените всъщност е в посока стабилизиране в дългосрочен план“, изтъкна Домбровскис.

„Мога да говоря и от личен опит като латвиец – преминахме през този процес и сега Латвия се възползва от членството в еврозоната, а народът на Латвия признава тези предимства“, допълни още той.

България на финалната права преди еврозоната: Какво предстои днес

Обновена

България на финалната права преди еврозоната: Какво предстои днес

Финалните гласувания, които ще направят страната ни 21-вата членка на еврозоната

Успяхме. От 1 януари 2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на всички институции, партньори и на всички, чиито усилия направиха възможен този знаков момент„, написа премиерът Росен Желязков в публикация в социалната мрежа X.

Той посочи, че правителството остава ангажирано с плавния и ефективен преход към еврото в интерес на всички граждани.

Пред БНТ българският еврокомисар Екатерина Захариева коментира, че ЕП е казал „силно да“, че страната ни е стабилна.

Тя изтъкна, че в сегашния геополитически момент подобни силни знаци на интеграция са много важни както за България, така и за целия Европейски съюз и еврозоната.

„Четири години политическа нестабилност забавиха процесите. Информационната кампания е изключително важна, да бъде ясна и структурирана, увеличава се подкрепата за еврозоната. Информационна кампания до всеки български гражданин, който има въпроси, притеснения и страхове, поклаждани от фалшиви новини“, допълни Екатерина Захариева.

Според нея е важно да се наблюдават и цените, защото се виждат опити за нелоялни практики.

Евродепутатът Ева Майдел изтъкна по време на пресконференция, че още преди години, докато е била студентка, се е надявала, че България ще се присъедини към Европейския съюз, но дори тогава не се е надявала, че един ден ще работи в ЕП. 

Реакциите у нас на присъединяването на България към еврозоната

Реакциите у нас на присъединяването на България към еврозоната

Стараната ще въведене еврото като официална валута от 1 януари 2026 г.

„Този вот е победа за всеки българин, който се доверява и вярва в Европа. Вярвам, че тази стъпка, която предприехме днес, ще ни даде сила да защитим България в Европа, особено от атаки от външни страни“, изтъкна на пресконференция Ева Майдел.

Тя поздрави всички български политици, работили за влизането на страната в еврозоната, за запазване на фискална дисциплина на много висока цена. Тя поздрави премиерът, финансовият министър и всички политически партии, заявили принадлежността си към Европа.

„Днес е много добър, успешен ден за България“, заяви още българският евродепутат.

Майдел изтъкна, че европейският парламент подкрепи този доклад с огромно мнозинство.