Предстои трето извънредно заседание на Общинския съвет в Несебър, „Что делать /и будеть/ дальше ?”
Венелин Ташев иска съветниците да упълномощят кмета на Община Несебър за преговори с правителството
хаджи Максим МОМЧИЛОВ
Отново свикват извънредно заседание на Общинския съвет – Несебър, след като вече имаше две извънредни заседания на 31 август и 2 септември.Заседанието е насрочено на 9 септември в Заседателната зала «Мелсас» с проекто дневен ред от единствената точка от председателя на Общинския съвет Румен Кулев, а докладчик е Венелин Ташев – общински съветник за упълномощаване на кмета на Община Несебър да стартира преговори с правителството за придобиване собствеността върху инфраструктурата на кк „Слънчев бряг”.
На последна инстанция съдът узакони,че Слънчев бряг” АД е единственият собственик на инфраструктурата на най-големия ни курортен комплекс.Всичко това е установено и по-безспорен начин.Отговорът на този въпрос е ясен.Все пак, да не би случайно някой да е пропуснал да прочете публикуваните от мен архи ценен манускрипт, републикувам материалите си, хвърлящ ретро светлина върху загадъчната инфраструктура на „Слънчев бряг”АД.
Първата ми публикация на 21.10.2013 г. : „Слънчев бряг“ АД и Община Несебър в съдебен спор за улица в курорта” и бе препечатана от знайни и незнайни анонимници. Буквално текстът е:
„Съдия Анатоли Бобоков е докладчик по делото, заведено от Община Несебър срещу „Слънчев бряг”АД за една второстепенна улица в източната зона на курортния комплекс.
Делото е насрочено за 23 октомври в зала 15 на Окръжния съд в Бургас от 10,20 ч. На първа инстанция съдия Мария Берберова- Георгиева от Несебърския районен съд /НРС/ постанови с решение №112/28.06.2013, че въпросната улица е собственост на Община Несебър. Става въпрос за уличното платно в източна посока, непосредствено след спирка „Арда”, на площ от 1,737 дка, чиято оценка е 182 444,53 лв. Първоначално НРС прекратява съдебното производство , а впоследствие, след решение на въззивния съд, който постановява, че процесната улица е публична собственост, гледа делото по същество.
Решението е обжалвано от „Слънчев бряг”АД и постъпва в Окръжен съд- Бургас на 28 юли ,след което на 30 август е насрочено за 23 октомври.
Междувременно ръководството на „Слънчев бряг”АД пусна съобщение,че от 15 октомври преустановява подаването на промишлена вода и изключва алейното осветление в източната зона на курортния комплекс.
Мандатт на сегашния Съвет на директорите изтича на 23.10.2013 г., след като на Общото събрания на акционерите, проведено на 6 юни представителят на държава им гласува за 3-месечен мандат, въпреки че тяхното предложение бе за преизбиране за 5-годишен срок.
Проблемът със собствеността на инфраструктурата на Слънчев бряг не е решен повече от 10 години. Тя е собственост на акционерното дружество „Слънчев бряг“, в което държавата притежава 75% от акциите. Хотелиерите вече години отказват да плащат инфраструктурн такса за поддържаката й с мотива, че плащат туристически данък на Община Несебър и не желят двойно облагане с данък.
От „Съюза на собствениците“ настояват улиците и алеите да бъдат дадени на общината. Това обаче не може да стане безвъзмездно, тъй като в дружеството има и частни акционери, които трябва да бъдат обезщетени от държавата”.
Втората ми публикация на 22.02.2015 г. : „Слънчев бряг” АД е единственият собственик на инфраструктурата на най-големия ни курортен комплекс” по същия начин бе препечатана от знайни и незнайни анонимници. Буквално текстът е:
„На 18 февруари 2015 г. Върховният касационен съд окончателно реши спора за собствеността върху една от малките улици в комплекса в полза на акционерното дружество.
Съдебният спор за една от второстепенните улици в Слънчев бряг се считаше за „пионерно дело”, защото решение по него би могло да предопредели бъдещи спорове за собствеността върху цялата пътна инфраструктура на курорта.
Обект на спора бе улица с дължина от близо 250 метра и с площ 1737 кв.м. Община Несебър предяви претенции за собственост върху нея и заведе дело през 2012 г. То на два пъти бе разглеждано от Районния съд в града.
На 28 юни 2013 г. несебърският съд реши, че собственик на улицата е общината, което „Слънчев бряг” АД оспори в Бургаския окръжен съд.
На 25 февруари 2014 г. Окръжният съд отмени изцяло Решение №112 от 28.06.2013 г. на Районния съд в Несебър и отхвърли предявения от общината иск. По-висшата инстанция окачестви решението на несебърския съд като „незаконосъобразно и некореспондиращо с ефективното ни гражданско законодателство”.
Това не удовлетвори ищеца – Община Несебър, и решението бе обжалвано на последна инстанция.Казусът по този дълъг и безсмислен съдебен спор е прост и ясен. Държавата е построила комплекса, а „Слънчев бряг” АД е правоприемник на държавното предприятие, което е стопанисвало инфраструктурата му.
Цялата пътна инфраструктура на Слънчев бряг е включена в капитала на дружеството, 75% от който са държавна собственост и по силата на & 7, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация не може да се считат за общинска собственост. Дори самият ищец – Община Несебър, нееднократно в годините е утвърждавал собствеността на „Слънчев бряг” АД.
Кметът на Община Несебър е издал акта за държавна собственост през 1995 г., а различни разрешителни, данъчни и експертни оценки с печата и атрибутите на общинска администрация нееднократно са признавали правото на собственост върху уличната и алейна мрежа на “Слънчев бряг” АД. Въпреки твърденията на общината, улицата не е била отчуждавана. Тя е включена в застроително-регулационния план, което не променя статута й.
„Слънчев бряг” АД успя да защити собствеността си чрез необорими доказателства, твърдят от дружеството. Върховният касационен съд остави в сила решението на Бургаския окръжен съд, според което собственик на малката уличка е акционерното дружество. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Държавата е вложила милиони в изграждането на инфраструктурата на комплекса.По- късно само за рехабилитацията на малката спорна уличка са изразходвани 90 хил. лв. Съдебният спор за нея е наистина „пионерен”, защото показва, че обогатяването на определени групи в Слънчев бряг за сметка на обществото няма да бъде допускано.
Получава отговор и въпросът кой има интерес от воденето на подобни съдебни спорове? В това дело пряко бяха ангажирани адвокати на Съюза на собствениците – организация, променяща позициите си по възлови за комплекса въпроси, съобразно интереса на някои от членовете й.
Усилията на „Слънчев бряг” АД да пресече незаконното строителство, да премахне незаконните обекти, да гарантира спокойствие и сигурност на туристите са препятствие пред желанието за бързи и лесни пари – интерес, в името на който бяха загубени години съдебно време и пари на данъкоплатците”.
Отговорът на съда е ясен и той трябва да се прилага и изпълнява. На мен ми стана навик отново да републикувам цитираните текстове.Вече е казано,че общинските съветници щели да кажат на кмета да преговарят с правителството.
Приказките не са от сега, но и не се намират!
*Заглавието е на редакцията !