IMG_20220525_144723(3)

Как и защо са унижавани (не само) лекари

 

g_chaldykov

 

Д-р Георги Н. Чалдъков

 

 

 

 

Пациентът и Лекарят в линейката имат предимство пред политиците в кортежа на Националната служба за охрана.

            Колко малко знания-и-морал и незнайно много пари-и-власт управляват Република България!

 

            „Ако поискат напълно да размажат, да стъпчат и унищожат човека, да го накажат с най-ужасното наказание, от което и най-страшният убиец би се разтреперил… то достатъчно е да придадат на работата му характер на пълна безполезност и безсмислица“. ФМ Достоевски, от „Записки от Мъртвия дом”

Гена Димитрова (1941–2005), prima donna assoluta, в интервю на журналиста Тома Томов, потвъди диагнозата на гениалния д-р Достоевски: „Правих с Павароти „Джоконда”. На шансове в живота не съм по-долу от него, но той има по-голяма реклама, неговата кариера беше устроена, грижена кариера, докато моята я констатирам като една негрижена. Като една градина. Просто един богат глас, посяваш, работиш, но не правиш реклама. Отиваш, обираш плодовете, но идват другите, купуват от моите плодове, но реклама – не, аз се състезавах само с таланта си. Нация, която не подкрепя талантите си, е престъпница“.

 

            Следователно, политици, директори, ректори и всякакъв вид началници, които не подкрепят талантите, са престъпници! Когато с качествена наука, образование и култура (НОК), оценявани по заслуги, може да бъде подобрено качеството на живот – най-престижното постижение за една държава – не разбирам защо държавата не помага на талантливите българи! Не знае ли тази държава, че това е най-бързият начин за НОКаутиране на нацията. Затова талантливите българи бързат да емигрират в меритократични страни, където се уважават заслугите от постиженията на труда им. Там получават признание и задоволително добри заплати, у нас – унижение, мизерни заплати,

мозъчен инсулт, сърдечен инфаркт или депресия.

Българската надежда пак ли ще е потвърждение на написаното от Фридрих Ницше?: „Надеждата е най-голямото зло, тъй като удължава мъките на човеците“. Докато някои политолози, социолози, политически психолози и социални антрополози страдат от медийна абстиненция – и докога ще им пълнят чашите с пропаганден алкохол? Лекувайте ги, моля!

Иначе пиесата на Самюъл Бекет „В очакване на Годо“ още много години ще се играе на българската политическа сцена. И необразованите зрители ще продължават да я аплодират.

Такъв  свят на несправедливостта предизвиква „Виковете“ на ужаса, илюстрирани от внука ми Никифор (20) с мултиплицирането на „Викът“ на норвежкия художник Едвард Мунк:

Ужасно, твърде ужасно – уви, и „човешко, твърде човешко“ написа Ницше.

Лечението? – според Аристотел, доброто е свързано с постигането на евдемония („върховно благо“) чрез arete („отлични постижения във всичко“) – образование, наука и етика. Докато злото е „липса на добро“ (privatio boni) в резултат от невежество и неправилни оценки и избори. Някои хора с политическата власт избират malum morale („моралното зло“) – алчност, агресия и аномия (беззаконие). Затово трябва постоянно да се стремим чрез добро образование и възпитание към обновяване на политическата система, целящо постигането на меритократична демокрация – власт на народа чрез заслужилите със знания-и-морал политици! Така ще имаме образовани хора в образована политика – с девиз: „Забрави личното, грижи се за общественото” (латински, Obliti privatorum publica curate), изписан на входните врати на НС, МС, президентството и ЕС. Dictum, factum („речено, сторено“) – най-после!

–Какво е същественото, за да бъде някой добър управник?* – ученик запитал учителя си Конфуций.

–Като начало това, което е необходимо, отговорил учителят, е да приведе в ред имената и думите.

– Но, не това беше въпросът ми – казал ученикът.

– Един човек с висш дух, когато не знае нещо, мълчи. Ако имената и думите не са правилни, езикът не е в съответствие с истината за нещата. Ако езикът не е в съответствие с истината на нещата, никой не може да отстоява делата си по правилния начин. Ако никой не може да отстоява делата си по правилния начин, добрите обноски и музиката не биха се развили. Когато добрите обноски и музиката не могат да се развиват, наказанията не биха се налагали справедливо. Когато наказанията не се налагат справедливо, народите не могат да живеят спокойно. Впоследствие един човек с висш дух преценява, че е необходимо да използва правилно думите, които употребява, когато говори, а също и да изрази съзнателно това, което казва. Това, което изисква човек с висш дух, е да не съществува нищо погрешно в речта и деянията му“.

* И „какво е същественото за“ „Създаването на по-добър лекар” (Building a Better Physician – The Case for the New Medical College Admission Test), публикувано на 5 април 2012 г.  в американското научно списание New England Journal of Medicine. За създаване на по-добър лекар са необходими знания не само от биомедицинските науки, но и от науките за поведение на човека и обществото.

Заключение

            Като си спомням мисълта на Зигмунд Фройд: „Както в злото, така и в доброто човекът може много повече, отколкото си мисли“, се ужасявам още колко „много повече“ зло може да направи човек, отколкото вече е направил.

            Сега България е разпъната на геополитическия кръст на САЩ, ЕС, НАТО и Русия. Но Тя ще възкръсне и това ще е „Българският Великден….“ на ерудита проф. Тончо Жечев.

 

Print Friendly

Автор: Nessebar-News.com


    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *