768x432E2E2E2E

Кабинетът „Желязков“ оцеля и след третия вот на недоверие

Той беше внесен на 27 юни от „Възраждане” с подписите на още две от формациите в Народното събрание

Кабинетът „Желязков“ оцеля и след третия вот на недоверие. Той беше внесен от „Възраждане” с подписите на още две от формациите в Народното събрание – „Величие“ и МЕЧ, а темата е „Провал на фискалната политика“. Вотът беше отхвърлен с 54 гласа „за“, 130 „против“ и 0 „въздържали се“.

Единствената друга парламентарна група извън властта – ПП-ДБ, заяви, че ще подкрепи вот на недоверие след 8 юли – датата, на която се очаква окончателното становище на Европа относно влизането на страната в еврозоната. Днес стана ясно, че най-вероятно такъв ще бъде иницииран през септември.

Другата седмица пък ще бъде дебатиран и гласуван четвърти вот на недоверие – внесен вчера от „Величие“, с подкрепата на МЕЧ и „Възраждане“. Темата е „Екология“.

⇔ Кой и как гласува? 

„За“ вота се обявиха вносителите от „Възраждане“ и подрепилите ги народни представители от МЕЧ и „Величие“.

„Против“ бяха партиите, участващи в кабинета – ГЕРБ-СДС, БСП и „Има такъв народ“, както и „ДПС – Ново начало” и независимите, които в последните дни напуснаха групата на АПС.

ПП-ДБ и Алианс за права и свободи изобщо не участваха във вота.

Преди вота на недоверие 

От опозицията използваха времето за блицконтрол за нови критики към правителството. И на нов глас да поискат оставка. Повод стана въпрос към вицепремиера Атанас Зафиров за демографската криза.

„България е напът да загуби своя суверенитет, но демографската криза се отрича“, заяви Костадин Костадинов. Зафиров попита какво очаква да му бъде отговорено.

До напрежение се стигна, след като председателят на НС  спря микрофона на „Възраждане“ заради изтекло време, а те окупираха трибуната. Киселова покани лидерите на Председателски съвет.  След съвета, от „Възраждане“ обявиха, че правят жест и отстъпват, но с предупреждение към Киселова. А в кулоарите ПП обявиха, че след 8 юли са готови да подкрепят следващ вот на недоверие, за разлика от коалиционните си партньори, които биха изчакали по-дълго.

„Ще разгледаме мотивите след официалното влизане на България в еврозоната. В зависимост от мотивите ще решим“, каза Асен Василев.

Ивайло Мирчев заяви, че ПП-ДБ ще внесе вот най-вероятно през септември.

Четвъртият вот на недоверие се очаква да бъде гласуван още следващата седмица, той е на тема „Екология“, внесен от „Величие“.  Ивелин Михайлов заяви, че няма очаквания, защото в парламента имало много зависимости.

След неуспешния вот на недоверие 

Депутатът от ГЕРБ-СДС Деница Сачева определи вота като „обречен“.

Това беше поредният обречен вот на опозицията със съзнанието, че няма да мине. Това се прави, за да се губи времето на НС, но всъщност се губи времето на хората. Гражданите трябва да знаят, че опозицията си взима заплатите. Правителството не е само на ГЕРБ-СДС. Защо от ПП-ДБ казаха, че ще подкрепят правителството, а отново не бяха в зала? Кога и как ни показват, че имат принципно поведение? Борисов не е тук, защото има срещи в централата в момента – с депутати и европейски партньори. Нашият фокус са еврозоната и реална, истинска работа„, подчерта Сачева.

От ПП-ДБ се определиха като единствената автентична опозиция. „ГЕРБ пази имунитетите на „Възраждане“. Чорбов например е наранил полицай и за това има доказателства. Четири пъти искахме имунитети, но не ги дадоха, а това не е етично. Номерът с искането на вот на недоверие не ви превръща в опозиция. Това е смехотворно. ПП-ДБ е единствената автентична опозиция. „Възраждане“ е в дългосрочно съглашение с управляващите, това избирателите го знаят и няма да го простят„, заяви Манол Пейков от ПП-ДБ.

Вносителите от „Възраждане“ се определиха като морални победители.

Вотовете винаги изразяват политическа позиция. В тях има победители, има и морални победители. Във вчерашните дебати, не само ние от „Възраждане”, но и всички, които подкрепиха нашите мотиви, излязоха морални победители. Защото показахме ясно и категорично с цифри, че политиката на българското правителство във фискалната част е изключително пагубна, да не кажа некадърна и вредна за България. Разбира се, мнозинството в момента е ясно конфигурирано. То е от 4 партии, ГЕРБ-СДС, ДПС, БСП и „Има такъв народ”, с подкрепата на ПП-ДБ, за пореден път, които влязоха в ролята на резервна гума на управляващите. Така че това, което в момента се случи, не е изненада за нас”, заяви лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов.

Лидерът на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски беше категоричен – избори трябва да има след изтичането на пълния мандат.

Моята оценка, че е че трябва всички да се събудят, да спрат с това губене на време и с тези вотове и да работят за хората. Едно казвам на цялата опозиция и на тези в другите сгради, които си чакат проектите: избори ще има, когато изтекат 4 години„, посочи той.

Вицепремиерът и лидер на БСП Атанас Зафиров смята, че вотът на недоверие цели да отдалечи България от евроинтеграцията ѝ.

Подобни вотове нямат за цел да свалят правителството. Повече от 35 години България следва линията на пълна евроинтеграция. Нашата цел е на път да се сбъдне. Тези вотове целят да ни отдалечат от нея. Винаги сме смятали, че парламентарният вот е мощно оръжие на опозицията, това е последната стъпка. Мога да определя вота като ядрената бомба на една опозиция, тя се използва когато не ти достигат няколко гласа. Видяхме че това не беше така. Те не работят за своите избиратели, а бламират работата на парламента. Просто следва вот след вот. За да илюстрираме несъстоятелността на този, докато течаха дебатите, беше внесен нов“, коментира заместник министър-председателят Зафиров. Той очаква правителството да завърши четиригодишния си мандат.

Надявам се, че скоро ще се определи рамката, така че младите специалисти да получават поне 2000 лева“, каза още Зафиров. По негови думи подобни действия не бавят работата на правителството, а на парламента.

От парламентарната трибуна от МЕЧ отправиха остри критики срещу мнозинството.

Пореден вот на недоверие – за съжаление неуспешен. Цялата парламентарна група гласувахме с увереност срещу кабинета на Бандитски и Магнитски. Най-мръсният, мафиотски кабинет от началото на прехода след Беров. Той е съставен от представители на СИК, ВИС, „Мултигруп“, както и обслужващият им персонал, който пееше по банкетите им. Когато децата спят – растат, но когато народът спи – умира. Добрата новина е, че българският народ се събужда и ще покаже пътя извън изпълнителната власт на следващите извънредни избори. Гражданите ще прогонят хората, които сложиха белезници на правото им да изразят вота си на референдум „за“ или „против“ еврото. Всяка власт, която слага белезници на своя народ, завършва с белезници„, коментира депутатът от МЕЧ Кирил Веселински.

Видя се кой командва в момента парада. Това заяви лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов след неуспешния вот срещу правителството на премиера Росен Желязков.

Делян Пеевски заяви, че през следващите 4 години няма да има избори. Има два варианта: или има пророчески способности, или той е човекът, който дирижира правителството. Така че Бойко Борисов може да каже, че този кабинет не е негов, а на Делян Пеевски”, каза Михайлов.

⇔ Предходните вотове на недоверие срещу кабинета „Желязков“

На 3 април правителството на Росен Желязков оцеля след първия вот на недоверие. Той беше внесен отново от „Възраждане” и подкрепен от депутатите от „Величие” и МЕЧ. Мотивът бе системен провал на правителството във външната политика. Едва 54 народни представители гласуваха „за”, а 150 бяха „против”.

Кабинетът „Желязков” оцеля след първия вот на недоверие срещу него

На 17 април кабинетът „Желязков” оцеля и след втория вот на недоверие. Вносителите му бяха партиите МЕЧ, „Възраждане” и „Величие”, а основен мотив беше корупцията. В първото гласуване участие взеха 202 народни представители. От тях „за” бяха 71, а „против” – 131. Стигна се и до прегласуване по искане на Хайрие Садъков. В него се включиха 202 депутати, като 72 се обявиха „за” предложението, а 130 бяха „против”. След празниците опозицията готви трети вот на недоверие.

Print Friendly

Автор: nova.bg


    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *