Депутатите приеха на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото в Република България. Вносител е Министерски съвет.

Народните представители гласуваха със 116 гласа „За“, 75 гласа „против“ и 3 гласа „въздържали се“.

Очаквано законопроектът мина с гласовете на ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица, „Има такъв народ“ и ДПС-Ново начало.

В контекста на дебатите народният представител от ПП-ДБ Даниел Лорер определи законопроекта като „икономическо безумие“ – че до края на 2026 г. търговец да не може да променя цената си, ако няма обективни фактори.

„Кой орган ще прецени кое е обективен фактор и кое не за повишаване на цените на храните“, запита Лорер. Всичко това създава условия за брутален икономически рекет. През септември или декември месец по улиците ще бъдат всички фалирали бизнеси заради икономическото безумие в законопроекта“, посочи народният представител.

Мартин Димитров от ПП-ДБ отсече, че така се отваря пътят към диктатурата в България – с такива текстове като в Закона за въвеждане на еврото.

„Защо давате правомощия на Министерски съвет да прави каквото си иска? Откъде идват основанията“, запита Димитров, според когото проблемът не е въвеждане на еврото. Той смята, че се създават бухалки за целия бизнес.

Лидерът на ДСБ и народен представител от ПП-ДБ Атанас Атанасов попита кой диктува законодателната инициатива на управляващите.

„Това е едно извънредно законодателство и с този закон се отменя пазарната икономика, защото фиксирани цени – къде се връщаме ние? На 35 години назад ли? Всичко това няма нищо общо с еврозоната“, разкритикува Атанасов. Според него всичко това ще доведе до ефект на съсипване на дребната търговия.

Йордан Цонев от ДПС-Ново начало заяви, че „Възраждане“ са насадили страхове в хората от еврото.

„Икономистите и десните не си свършихме работата и много по-рано трябваше да обясним на хората с еврото и какво се случва. Трябваше да им обясним, че България отдавна е въвела еврото. Цялата стабилност на лева се дължи на цялата стабилна европейска валута“, обясни Цонев.

В отговор на всички критики към закона, думата взе и депутатът от ГЕРБ-СДС и председател на Комисията по бюджет и финанси Делян Добрев, който заяви, че в законодателството се казва, че цените не могат да се покачват необосновано заради това, че България приема еврото.

„Търговците няма да имат право само заради влизане в еврозоната, да се вдигат цените“, подчерта Добрев. И нападна ПП-ДБ, че може би се присъединяват към клуба на „Възраждане“ и на опозицията, които не искат България да влезе в еврозоната и да приеме еврото.

Според депутата от ГЕРБ, ако не се приемат тези текстове в закона, ще се приеме по-вредно законодателство с таван на надценките и намеса с пряка намеса в пазарната икономика.

Димо Дренчев от „Възраждане“ пък прехвърли отговорността на държавните органи за вината заради истерията със скока на цените на храните.

„Мерките в законопроекта няма да проработят и никога няма да преработят“, песимист е Дренчев, като смята, че цените няма да се ограничат. Притеснителното, по думите му е, че се засилва ролята на КЗП и КЗК.

Причините, които налагат приемане на проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото в Република България, са свързани с необходимостта от допълнителни уточнения в действащия закон по отношение на периода и правилата на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите — 1 януари 2025 г. —31 януари 2026 г., информираността на гражданите по време на периода на двойно обращение, мерките за предотвратяване на необоснованото покачване на цените във връзка с преминаването към еврото, както и на свързаните с това правомощия на контролните органи и ефективността на административнонаказателните разпоредби.

По отношение на необоснованото повишаване на цените, законът го забранява, но тази забрана обхваща само периода на двойно обращение (един месец). Потребителите не бива да бъдат поставяни във финансово по-неблагоприятно положение вследствие от приемането на еврото, отколкото биха били без него.

Този принцип изисква търговците да формират цените добросъвестно и прозрачно, единствено на база реални икономически обстоятелства, а не заради самото въвеждане на еврото. Наличните данни ясно показват, че ограничаването на забраната в чл. 25, ал. 5 от закона до едномесечния период на двойно обращение няма да е достатъчно за реална защита на потребителите. Още преди официалното въвеждане на еврото започнаха ценови спекулации, а риск от такива има и след изтичане на първия месец.

Ето защо се налага удължаване на времето, в което действа забраната за необосновано поскъпване. така че тя да покрива целия период на обозначаване на цените в две валути.

Предвиждат се допълнителни правомощия за НАП и КЗП за достъп до информация, свързана с ценообразуването, и се въвежда задължение за търговците, осъществяващи дейност с предмет търговия на дребно с хранителни стоки- алкохолни и безалкохолни напитки, тютюневи изделия, нехранителни стоки и лекарствени продукти, с оборот за предходната година над 10 000 000 лв. да публикуват ежеседмични данни за цените на предлаганите от тях стоки.

Предвид на това, че действащият Закон за въвеждане на еврото в Република България не предвижда механизъм, с който да се осигури лесен и ефективен достъп на контролните органи до информация, свързана с ценообразуването, необходима за проверките по време на прехода към еврото, е идентифицирана необходимост от включването на разпоредби, които допълнително да гарантират ценова прозрачност и улеснен достъп до информация за цените. По този начин ще се предотврати риска от подвеждане на потребителите и необосновано покачване на цените.