Източник: БГНЕС
Държавата трябва да обмисли сама да закупи рафинерията на „Лукойл“ в Бургас. Това заяви икономистът Евгений Кънев пред БНР.
По думите му „е много слабо вероятно да не бъде избран купувач, свързан с руските интереси в региона и който под прикритие да продължи руската политика на Балканите“.
Към рафинерията интерес са проявили компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар.
Кънев обясни, че държавата има „златна акция“ в компанията, но това не ѝ дава право „да се меси директно в избора на купувач“, а по-скоро е свързана с контрола върху начина, по който оперира рафинерията. Но все пак не е безпомощна в случая, понеже всяка сделка се контролира от Комисията за защита на конкуренцията и държавата трябва да знае дали купувачът ще закупи само рафинерията или „цялото наследство на Лукойл“.
Министър Малинов: Златната акция на държавата в Нефтохим Бургас ни дава лимитирани права
Нямаме право на вето при смяна на собствеността
Проблем е, че „Лукойл“ не е само рафинерия, а има и търговец на едро, бензиностанции и влияе по изключителен начин, който реално може да предопределя изцяло какво се случва на пазара и спрямо другите пазарни играчи, които са от други държави, изтъкна още Евгений Кънев и допълни, че дори чуждестранните играчи зареждат от „Лукойл“ поради икономическата невъзможност да зареждат от друго място.
Поради тази причина икономисти и енергетици призовават държавата да обмисли закупуването на „Лукойл“-Бургас и след това да я продаде, след като нещата се успокоят и „съответно знаем, че новият купувач наистина спазва добрите практики и не си играе с монопола“, уточни Кънев.
Евгений Кънев изрази мнение, че това е изключително важно за националната ни сигурност. Той обясни, че няма да има проблем, понеже имаме „изключително здрави публични финанси“.
Държавата вкара свой представител в Надзорния съвет на „Лукойл Нефтохим Бургас“
Цветан Цирков е дългогодишен служител на Министерството на икономиката