
Източник: БГНЕС
Екип на Софийския университет и БАН, с най-модерна техника, извърши картографиране и заснемане на ваканционното селище „Елените“, съобщава bTV
Проучването е показало, че потопът е бил неизбежен.
„Особености на самия релеф, които предполагат там да не се строи нищо. На „Елените“ има един много малък водосбор, в южната част си личат високите склонове. Дори да предположим, че това са сухи дерета – много бързо водата се събира в тях и тръгва надолу“, обясни преподавателят в Алма матер Леонид Тодоров, който е част от екипа на Националния университетски център за геопространствени изследвания и технологии към СУ.
Според него най-вероятно регулаторните органи не са знаели, че там „цъка бомба със закъснител“.

Застрояването в „Елените“: Нарушен ли е Законът за водите?
Арх. Мирослав Бойчев коментира пред News.bg ситуацията с щетите от наводнението в курортния комплекс и застрояването върху речни корита
„Изградили са някакво хидротехническо съоръжение, но то е абсолютно неправилно – тръбата, която минава под ваканционното селище. Тя няма как да поеме водата. Дерето, което идва отгоре, е с височина 147 метра, които ние заустваме в едни 9 метра“, обясни Тодоров.
Той посочи, че това е първо картографиране на този терен. По негови думи у нас има 127 района с потенциален риск от наводнения, които се изследват регулярно през шест години. Царево е такъв район.
Тодоров заяви, че досега експертизата им не е търсена от властта.
„Те нямат интерес от това нещо. Това са неща, които няма да им харесат, особено резултатите“, изтъкна ученият.
Той предупреди, че шанс за наводнение има покрай всички градове, където има реки. София е такъв район и можело да бъде наводнена заради презастрояването. Боянското блато също било тиктакаща бомба.
Тодоров подчерта, че при наводнението в Царево през 2023 г. са предупредили, че малките водосбори трябва да се изследват, но никой не им е обърнал внимание.
Той се съмнява, че на „Елените“ ще се съборят сградите, но и съоръжението не можело да се „пренаправи“.

Манол Генов: Басейновата дирекция не е съгласувала проекти за застрояване в „Елените“
Екоминистърът се закани „да върнем справедливостта и държавността“ след наводнението