България и Румъния ще се присъединят към Шенгенското пространство и по суша от 1 януари 2025 г. Това предаде БНТ. Решението беше взето на днешното заседание на Съвета на Европейския съюз.

Унгарското председателство на Съвета на ЕС посочи в социалната мрежа Х, че това е голяма победа, не само за България и Румъния, но и за цяла Европа.

Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков заяви, че приемането ни в Шенген и по суша е заслужен резултат на усилията на институциите през последните години. Той отбеляза, че от 01.01.2025 г. контролът по сухопътните граници отпада.

По думите му по границата с Румъния за период от 6 месеца ще бъде възстановен граничния контрол. Той поясни, че ще извършват проверки на случаен принцип и по метода „анализ на риска“.

Илков добави, че полицаи от Румъния, Австрия и Унгария ще се включат в съвместен контингент, който ще помага за опазването на границата с Турция. Министърът посочи, че целта е да се запази ниското ниво на миграция.

В своя позиция МВнР посочи, че това е историческо решение, бележещо края на процеса на присъединяване на България и Румъния към зоната за свободно движение в ЕС. Според ведомството това ще донесе преки ползи за гражданите, ще увеличи икономическите възможности за бизнеса и ще насърчи растежа в рамките на единния пазар.

Припомняме, че още през 2011 г. стана ясно, че страната ни е изпълнила критериите за присъединяване към Шенген. Неколкократно обаче на България бе налагано вето предимно заради съмнения за ефективността на работата на службите.

В края на месец март 2024 г. България и Румъния бяха приети в Шенген по въздух и вода.

Последните две страни, които блокираха България бяха Австрия и Нидерландия. В последните месеци те промениха позициите си и дадоха зелена светлина за приемането на България. Австрия вдигна ветото си по-рано този месец.

Главчев чака отчет за свършеното от институциите за Шенген

Главчев чака отчет за свършеното от институциите за Шенген

Премиерът свиква работна среща в Министерския съвет

Присъединяването на България към Шенген е дългоочакван успех, който носи значителни икономически и политически ползи за страната. Това заяви Георг Георгиев от ГЕРБ от парламентарната трибуна и определи решението като „поправяне на една дългогодишна несправедливост“ спрямо България.

„Позитивите от членството в Шенген ще са безспорни“, открои още Георгиев, който очаква сериозни ползи за българската икономика, туризъм и транспортен сектор.

Георгиев категорично се противопостави на изказване на лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов, който по-рано в пленарната зала определи членството в Шенген като заплаха за страната. „Напротив, това е инвестиция в сигурността и бъдещето на България,“ заяви депутатът от ГЕРБ.

По повод на допълнителния шестмесечен контрол по границите, Георгиев увери, че това не е повод за притеснение. „Европейският съюз и Европейската комисия винаги са прилагали засилен контрол към граничните държави. Това е напълно логично и не бива да се възприема като подценяване на българските възможности,“ коментира той.

Според Георгиев, от България зависи да докаже на скептичните държави в ЕС, че заслужава пълното доверие. „Ние не сме давали повод за съмнение, тъкмо обратното. Нашето членство в Шенген е ключов момент за укрепване на позициите ни в ЕС,“ заключи той.