Източник: БГНЕС
След три дни спорове кой да оглави парламента, депутатите избраха това да е Вежди Рашидов.
За Рашидов гласуваха 139, 73 бяха против, 27 – въздържал се.
За втората номинация в това гласуване, Цвета Рангелова от „Възраждане“, гласуваха 29 „за“, против 71, въздържал се – 127.
Четири партии застанаха зад номинацията на Вежди Рашидов за председател на 48-о Народно събрание.
Корнелия Нинова, лидер на БСП, представи кандидатурата на Рашидов от името на ГЕРБ, БСП, ДПС и Български възход, които след първото гласуване днес влязоха в пленарна зала.
10 пъти гласувахме за три дни – без резултат. Всички сме единодушни, че без избран председател се блокира парламентът и че трябва да се намери решение. Така се убива парламентарната демокрация и се отваря пътят на едноличната власт, посочи лидерът на БСП. Така се излага народът на риск през следващите зимни месеци от висока инфлация, бедност и неравенство, предупреди Корнелия Нинова.
Като основен аргумент „за“ кандидатурата на Рашидов бе неговата възраст.
„Малко насилихме Конституцията с предложения за двама председатели, една партия да предлага от името на други партии, всякакви екзотики си позволихме, но отново без резултат“, изтъкна Нинова. Тя призова за разум, за да може парламентът да тръгне и да се защити парламентарната република.
От „Възраждане“ преди това издигнаха отново кандидатурата на Цвета Рангелова за председател на 48-ото НС.
Съпредседателят на ПП Кирил Петков поиска 15 минути почивка, което обаче предизвика реакцията на Йордан Цонев, който заяви, че от името на ПГ не може да се иска почивка, а такава може да даде само почетния председател Вежди Рашидов, който пък заяви, че такава ще има след гласуване.
Кирил Петков поиска 15 минути почивка. Йордан Цонев излезе на трибуната обясни, че почивка се иска при приет правилник на парламента , а процедура от името на парламентарни групи могат да искат конституирани такива. В момента няма такива. Почивка не бе дадена. Помагайте, докато се науча, настоя Вежди Рашидов. Искрен Митев от ПП поиска почивка отново. Никола Минчев също настоя за пауза. Нека бъдем максимално конструктивни един към друг, призова той.
Четирима депутати от ПП последователно поискаха почивка, като дори Вежди Рашидов обеща да даде такава, но дебатът в зала продължи. Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ припомняйки, че току-що депутатите са се върнали от своята почивка, но явно някои групи не искат да има НС. Според него от ПП искат да върнат ситуацията към патова.
Ако депутатите продължавали така, нямало да има нужда от социолози и политолози, а от психиатри и психолози. Да продължим да се ръководим от интересите на народа, а не от маркетинговите си интереси, настоя Карадайъ.
Десислава Атанасова подчерта, че правилник на НС няма и се обяви срещу процедурните хватки, с които ПП се опитвали да блокират избора на председател на парламента.
Асен Василев попита Вежди Рашидов има ли желание да ръководи НС или това е негов последен акт да се реши политическата ситуация. ПП искат да проведат заседание на парламентарната си група. Не мога да разбера защо има съпротива, недоумява бившият финансов министър. Той обвини мнозинството, че се страхува от 15 минути почивка.
Превръщаме се в разрушители на всякакви правила, моля ви, обърна се Десислава Атанасова към ПП.
Кирил Петков обясни мотивите за искането за 15 минути почивка – от ПГ на „Продължаваме промяната“ не се изненадали от кандидатурата на Рашидов, а от това, че тя е представена от БСП. Искали почивка, за да решат как да гласуват.
Христо Иванов заподозря, че вече мнозинството, което се формира преди малко, започвало и да се налага в зала. Това мнозинство вече излязло от добрия тон.
Вежди Рашидов каза, че е поставил на кантар себе си или обществения интерес. Четвърти ден агония на НС щял да е престъпление, по думите му. Почва разделението, цикленето на едно място трябва да спре, настоя Вежди Рашидов. Поставен съм между чука и наковалнята, подчерта той. Винаги малцинството трябва да отстъпва пред мнозинството, заяви депутатът. Призовавам ви към гласуване и каквото сабя покаже, изтъкна Рашидов.
Десислава Атанасова отново представи проектът за решение за процедурни правила за избор на председател на парламента, като настоя да се подложат на гласуване. След гласуването депутатите ги приеха единодушни с 235 гласа „за“.