Източник: БГНЕС
България няма да влезе в Еврозоната нито през януари, нито през юли 2025 година, защото не изпълняваме критериите за инфлацията. Това заяви бившият финансов министър Симеон Дянков пред bTV.
Според него страната ни няма как да се справи с критериите за еврото за догодина – не покриваме критериите за еврото, тъй като средната инфлация в зоната е наполовината на нашата. Трябва да се помисли как елегантно да се говори какво следва. Правителството започва сериозно да работи по темата Еврозоната, посочи Дянков.
Любомир Дацов не очаква скоро влизане в еврозоната и ниски лихви
Причината – настоящата финансова политика на активна държавна намеса в икономиката
Според него е невъзможно да има компромис с инфлацията за членството ни в Еврозоната. „Ще влезем в Еврозоната, но не и през 2025 г.“, смята бившият финансов министър.
Симеон Дянков допълни, че България може да влезе в Еврозоната най-рано от 1 януари 2027 г.
Той обясни, че БНБ трябвало да направи допълнително затягане на кредитирането не само заради самата Еврозона. От гледна точка на взимането на кредити за жилища и за коли, 2024 г. ще бъде по-сложна със заемите, отколкото в предишните години, изтъкна Дянков, според когото се очаква с 1.5-2% увеличение на лихвите по кредитите.
Денков не вижда нищо фатално при отлагане на еврозоната след 1 януари 2025 г.
Страната ни още не е покрила критерия за инфлацията
За предстоящата ротация през март месец, Дянков заяви, че една от основните теми на политическия сезон е разпределението на регулаторите. Много се изговори за промяна в Конституцията, конституционни съдии, но основната тема, която не е започнала, е разпределението на регулаторните органи с изтекли мандати, като КФН, КЗК, КЗП, каза Дянков.
Той е на мнение, че в регулаторите трябва да застанат икономисти, финансисти и юристи. Коалицията трябва да разбере, че за да влезем в Еврозоната, регулаторите трябва да започнат да работят в полза на правителството, каза Симеон Дянков.
Той постави и добра оценка на финансовия министър Асен Василев, който повече работи, отколкото да говори.