Източник: Туитър
архив
Възможно да бъдат преразгледани вече затворени дела по случаи със злоупотреба с европейски средства. Това заяви в интервю за БНР главният прокурор на ЕС Лаура Кьовеши.
Подобни примери в България е делото по програмата САПАРД. Според Кьовеши, Европейската прокуратура е прокурорски офис и всеки прокурорски офис може отново да отвори дело, което е било затворено от друг. Условието е да има нови факти и ситуация.
Европейската прокуратура ще може да бъде сезирана от граждани, частни фирми и институции, но това ще бъде съобразено с националното законодателство.
Коронавирусът да увеличи измамите и корупцията, очаква Лаура Кьовеши
Има много причини да се вярва, че нашата юрисдикция ще се увеличи
„Това означава, че винаги, когато имаме важна следа и солидна информация, то трябва да започнем разследване. Две са възможностите – граждани, частни фирми, обществена администрация, всяка институция може да изпраща информация чрез обичайните канали – към местната полиция или който и да било прокурор и от там може да бъде препратен на европрокуратурата.
Втората възможност е всеки – било гражданин, било частна фирма или институция, да изпрати информация директно до европейската прокуратура – или до нея в Люксембург, или до делегирания европейски прокурор.
Целта е европрокуратурата да заработи до края на тази година, уточни Кьовеши.
Три са основните въпроси, които трябва да бъдат решени преди да заработи европрокуратурата.
Първият е свързан с назначаването на европейските прокурори. Те ще съставляват колегиума на европейската прокуратура, който пък трябва да приеме ключови документи като вътрешни процедурни правила, както и вземане на ключови решения като, например, за политиката на европейската прокуратура.
Лаура Кьовеши осъди Румъния пред евросъда по правата на човека
В предварителното си решение Европейският съд по правата на човека постановява, че властите са нарушили правото на Кьовеши на справедлив процес и свобода на изразяване
Европейските прокурори трябваше да бъдат назначени през декември миналата година, но Малта не предложи достатъчно избираеми кандидати, но Германското председателство предложи решение.
Вторият въпрос е за европейските делегирани прокурори. Те ще работят по случаите в участващите в прокуратурата страни членки. Европрокуратурата не може да започне и без тях. Страните членки трябва да предложат кандидати, които колегиумът да назначи.
„Надявам се да приключим споразуменията с всяка страна членка за броя на европейските делегирани прокурори през юли“, каза Кьовеши. Тя изрази разбиране, че участващите страни членки са на различно ниво на подготовка. Третият въпрос е свързан с бюджета, защото без необходимите парични и човешки ресурси не можем да започнем, а все още сме в процес на преговори.
Първоначалната идея бе бюджетът на европрокуратурата да е 13.2 млн. евро за 2021-ва година.
„След това информирах Комисията и Европейския парламент, че този бюджет очевидно е занижен. Тогава Комисията се съгласи да предложи 37.7 млн. евро. Представете си, че са ви подготвили дълго и трудно пътуване на мисия от огромно значение, дали са ви ключовете от колата и изведнъж откривате, че тя няма двигател и колела. Вие посочвате този проблем и ви осигуряват мотор и три колела. Изглежда страхотно, можете да кажете че вашият потенциал за мобилност е утроен. Но това означава ли, че можете да изпълните мисията си“, каза Кьовеши.
За да осигури истинска добавена стойност в сложните трансгранични разследвания, европейската прокуратура ще се нуждае от свой аналитичен капацитет. Затова в момента преговаряме, за да извоюваме по-голям персонал на централно ниво тук, в Люксембург, обясни европрокурорът.
Кьовеши заяви, че не може да коментира механизма за сътрудничество, приложен към България, защото няма достъп до официалните документи. За Румъния беше полезен инструмент за реформа в правосъдната система, за приемането на ново законодателство, както и за постигането на повече ефективност в борбата срещу корупцията.
Гешев: Никоя държава не може да се пребори с престъпността
За първите пет месеца са образувани над 550 досъдебни производства
Тя не пожела да разкрива подробности от разговора си с главният прокурор на България Иван Гешев. „Важно е обаче да се каже, че според началните оценки, европейската прокуратура трябваше да започне с 32-ма делегирани прокурори. Аз обаче казах, че не е възможно тя да стартира, ако нямаме повече делегирани европейски прокурори. Сега имаме пари за 140 европейски делегирани прокурори в 22 страни членки. Това означава, че минимумът, който се дава от регламента, е по двама делегирани прокурори за всяка участваща страна членка„, обясни Кьовеши.