Още по темата

  • След опита за преврат в Турция: Рискове за България има, но не непосредствени
    Преди 1 ден
  • Ердоган с първо интервю след опита за преврат
    Преди 2 дни

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви извънредно положение в Турция за период от три месеца след неуспешния опит за държавен преврат миналата седмица.

В телевизионно обръщение на живо той заяви, че това отговаря на конституцията на страната, не противоречи на демокрацията, правовия ред или гражданските свободи, а по-скоро трябва да защити и засили тези ценности.

По думите на Ердоган целта е бързо и ефективно да бъдат взети мерки за разгромяване на движението на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен.

Европейците нямат право да критикуват решението ни да въведем извънредно положение,

подчерта турският президент, цитиран от Ройтерс.

По думите му понижението на кредитния рейтинг на Турция от агенция Стандард енд Пуърс, обявено в сряда, не отразява реалността в турската икономика, на турските пазари няма проблеми с ликвидността и централната банка ще се справи решително със ситуацията. Турция няма да изостави фискалната си дисциплина, увери Ердоган.

Той заяви още, че въоръжените сили следват заповедите на правителството. Ердоган се зарече като президент и главнокомандващ да работи за прочистване на „вируса“ от армията.

В Истанбул отново имаше проправителствен митинг след обявяването на извънредното положение (вижте във видеото)

При извънредно положение конституцията на Турция позволява основните права да бъдат ограничавани

и президентът Реджеп Тайип Ердоган до голяма степен да може да управлява чрез укази, пише ДПА.

Още за ситуацията в Турция след неуспешния преврат:

Ердоган превзе цялата власт, оглави съвета за сигурност

Турските военни, които избягаха в Гърция, искали да се приземят в България

Вече нищо не може да спре Ердоган?

Има ли риск от нов опит за преврат в Турция

Това са някои от основните мерки, които турското правителство може да въведе:
– може да бъде наложен полицейски час;
– събиранията и протестите могат да бъдат забранени, както по улиците, така и на закрито;
– печатни медии (вестници, списания и книги) могат да бъдат забранени или да не могат да бъдат издавани без разрешение на властите;
– всички форми на излъчване и публикуване на текстове, изображения, филми и аудио файлове могат да бъдат контролирани, ограничавани и дори забранявани;
– служители на службите за сигурност могат да провеждат обиски на лица, автомобили, недвижими имоти и да конфискуват потенциални доказателства;
– пътният трафик може да бъде забранен в определени периоди от време или в определени зони;
– определени зони могат да бъдат оградени или евакуирани;
– държавата може да поеме контрола върху трафика по суша, въздух и вода.

Извънредното положение в Турция няма да ограничава основните свободи като свободата на движение, на събирания и на словото, заяви турският вицепремиер Мехмет Шимшек, цитиран от ДПА.

„Това не е военен закон от 90-те“,

посочи Шимшек в серия постове в „Туитър“, припомняйки размирен период в историята на Турция. Животът на обикновените хора и фирми ще продължи необезпокояван, нещата ще си бъдат както обикновено, увери той, подчертавайки, че правителството остава обвързано с (принципите на) пазарната икономика.

Премиерът Бинали Йълдъръм също посочи, че извънредното положение не е насочено към „всекидневния живот“, а към „бързото функциониране“ на държавните механизми.

Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер призова Турция да ограничи извънредното положение

до само наистина необходимия период от време и да сложи край на извънредните мерки възможно най-скоро, предаде Ройтерс. Щайнмайер призова турското правителство да се придържа към върховенството на закона и пропорционалността в отговора си на неуспелия метеж.

„Обявяването на извънредно положение още веднъж показва ясно, че опитът за преврат има дълбоки последици върху турската политика и общество“, отбелязва германският външен министър.