Фериботи и бързоходни пътнически кораби тръгват от турски пристанища към река Дунав!
Половинчато и обидно решение за влизане на България и Румъния н Шенгенското пространство само по въздух и вода ще бъде оптимизирано с помощта на съседна Турция.
Това съобщи спец.кореспондент на „Несебър нюз” в Истанбул д-р Хикмет Касимов.
От него ние имахме информация ,че още в началото на втория мандат на президента Румен Радев са започнали интензивни контакти и разговори с президента на Турция Ердоган,свързани с предстоящото ни присъединяване към Шенген.
Турция не се е отказала от присъединяване към ЕС ,и това е било заявено на скорошната среща на външния министър Хакан Фидан с испанският му колега Мануел Алберас.
От няколко години в Турция се строят десетина ферибота и още толкова пасажерски кораба на въздушни криле,предназначени за река Дунав.Както е известно ,река Дунав е втората по дължина европейска река.Тя протича през десет европейски държави-Германия,Австрия,Словакия,Унгария, Хърватия,Сърбия,Румъния,Молдова и Украйна.
Дунав е единствената голяма европейска река ,която се влива в Черно море ,следвайки посоката от запад на изток.
В случая това я прави изключително атрактивна за шенгенското присъствие по вода за България и Румъния.
Преговорите между президентите на България и Турция за използването на турски товарни и пътнически кораби са вече финализирани ,съобщи нашият кореспондент д-р Касимов.
Очаква се новото служебно правителство на България до края на април да подпише договор със съседите ,след което корабите ще преминат през териториалните води на България и Румъния и ще навлязат в река Дунав.
Това ще стане през територията на Украйна,която драгира канала Бистре,дълъг около 10 километра с увеличена плавателна дълбочина от 3,9 на 6,5 метра.
На пристанищата по Дунава в България и Румъния освен сегашните фериботни центрове Свищов-Зимнич,Оряхово-Бекет ,Видин- Калафат и Русе –Гюргево ще бъдат оптимизирани и други,където турските фериботите ще поемат значими товари,а пътническите кораби ще пътуват до държавите по поречието на реката.
По този начин ще бъде разтоварен трафика на Моста на дружбата край Русе и ще се помогне значително за многократно повече товари между България и Румъния ,както и и за пътуване на хора ,използващи шенгенското предимство по вода.
От прекрасната идея ,освен икономическият ефект ще спечелят президентите на България и Турция,както и гражданите на двете съседни държави,които и досега си сътрудничат в областта на движението и туризма.
Споразумението с Турция е в тон с идеята на страната за Международен ден на нулевите отпадъци ,отбелязан от ООН за втори път на 30 март,както и с възходящото развитие на международния туризъм в нашата южна съседка.
Очаква се подадената ръка от Турция да стимулира и ускори приемането на България и Румъния в Шенген и по суша.Независимо от това, фериботите и пътническите кораби ще продължат да работят по Дунав,носейки икономически и репутационни ползи и на трите държани.