България не е замесена по никакъв начин и съюзниците ни не разглеждат като съпричастни в саботажна дейност в Балтийско море. Няма вариант страната ни да е застрашена имиджово и външнополитически заради случая с кораба „Вежен“.

Този извод може да бъде направен от изказванията на външният министър Георг Георгиев, транспортният министър Гроздан Караджов и шефа на ДАНС Пламен Тончев в пленарна зала в рамките на изслушването, поискано от съпредседателят на ПП-ДБ и бивш премиер Кирил Петков и група народни представители.

Българските граждани (екипажът на „Вежен“ – б.р.) не са задържани, няма обвинения и няма наказателно преследване срещу тях. В това увери министърът на външните работи Георг Георгиев от трибуната на Партийния дом. Консулът на България в Швеция е във връзка с капитана, а самите моряци са във връзка със своите близки. Не са ограничени да не се придвижат в кораба или извън него. Българските моряци са в добро здравословно състояние, в контакт са с близките си роднини, свободни и не са повдигнати наказателни преследвания, успокои още външният министър. Посолството на България в Швеция следи отблизо ситуацията с „Вежен“. Георг Георгиев е разговарял с държавния секретар на Швеция и с външните министри.

Основната грижа на МВнР е за осемте български моряци на кораба „Вежен“. „Не се вглеждаме толкова в техническите и експертните подробности, колкото да бъдем в помощ на моряците ни“, увери Георг Георгиев. България е готова да окаже помощ и процесуална подкрепа на моряците ни, ако се наложи. Вече има и адвокати, които са във връзка с българския екипаж.

Води се следствие от шведските власти и не може да бъде дадена изчерпателна информация.

Георг Георгиев призова да не се ескалира политически случая с кораба „Вежен“. България не се разглежда като съпричастна саботажна дейност от съюзниците ни, увери още веднъж министърът на външните работи. Ако ние не си създадем проблеми, такъв няма да последва от нашите партньори, подчерта Георгиев и пак призова да не се политизира темата.

Директорът на ДАНС Пламен Тончев увери, че ДАНС поддържа контакти с партньорите от НАТО, Швеция и Латвия. Тончев потвърди, че няма данни за саботаж от страна на българската страна спрямо скъсания подводен кабел в Балтийско море. В информациите не се споменава името на България като виновник за скъсаните кабели в Балтийско море, увери Пламен Тончев, който обаче каза и че „продължава да се работи по всички версии“. Интересното, което сметна за нужно да каже, че в Балтийско море има и „други скъсани кабели“ – чийто собственици са „държави, не са особено приятелски към НАТО“.

Пламен Тончев обаче не даде никаква конкретна информация по разследването, тъй като „ДАНС не може да работи на територията на Балтийско море“. В службите няма данни за тези граждани – моряците от „Вежен“ – да са свързани с някаква противозаконна или противоправна дейност. ДАНС също така няма данни и информация българският екипаж от кораба „Вежен“ да е обвързан с чужди специални служби.

Вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов пък обясни, че корабът „Вежен“ е вписан в регистрите на Малта и съгласно правото плава под нейния флаг. Държавата на знамето осъществява своята юрисдикция относно кораба и има изключителната способност да започне разследване при произшествие или инцидент. Българската морска администрация няма правомощията да разследва кораба „Вежен“. По информация на Караджов шведските власти вече са напуснали кораба.