Светлата Христова неделя отбелязват в руската столица, както подобава, не шумно и с размах, но радостно и с особен трепет. За вярващите този ден е специален и той започва за българите в Русия в главния български храм „Успение на Пресвета Богородица” в Гончарах, който се намира на метро станция „Таганская”.
Празничната литургия, на която присъстваха много руснаци и неколцина български студенти и работещи сънародници в Русия, възглави настоятелят на БПЦ в Русия Архимандрит Теоктист.
По традиция на Възкресение руснаците си ходят на гости, както у нас, и не забравят да вземат със себе си плетени кошници, пълни с писани яйца и козунаци.
В центъра на Москва в празничните дни се провеждат музикални събития – Великденски фестивали.
Великденските тържества за тези, които не могат да се похвалят с чести посещения в храма и спазване на всички постове, бяха разположени в многобройните московски паркове. Забавления и празнични програми бяха организирани от московското правителство. Приятната почивка докосна сърцата на всички – и малки, и големи си подаряваха усмивки, и се радваха на идването на новата пролет.
Гостите на Москва ги очакваха вълнуващи майсторски програми, забавни щафетни състезания, панаири, където можеха да закупят празнични сувенири.
Великден – празник светъл и радостен. Той олицетворява идването на пролетта и топлината, победата на живота над смъртта, затова и се чества на широки пълни маси, както от древни времена е било прието в Русия.
Подготовката за празника руснаците започват на Велики Четвъртък. Точно в този ден се ходи на руска баня, почистват се домовете и се боядисват яйца. По-рано са ги оцветявали с люспи от лук и други натурални багрила, а след това са ги съхранявали в специално отглеждани по този повод овес или пшеница, където са чакали „часа си“ до неделя.
В наши дни, магазините предлагат богат асортимент от безвредни хранителни бои и лепенки. Боядисването на яйцата не става по старомодния начин. При това разнообразие на съвременните прахове и маркери – изборът с какво да придадете всички цветове на дъгата на яйцата е ваш. Най–важното след боядисването е да ги съхранявате на прохладно място до началото на празничния ден.
Второто по важност великденско ястие в Русия носи името на празника. Великден – именно така се нарича продуктът от извара, сметана, масло и различни добавки – ядки, сладки сосове, ликьори, захаросани плодове и други. Важното е, че формата на Великден напомня пирамида.
И накрая идва празнично украсеният сладък козунак с орехи и стафиди. Със сигурност, всяко руско семейство има своя, передаваща се от поколение на поколение, специална рецепта за най-вкусния козунак.
Руските баби вярват, че ако козунакът излезе сполучлив, тогава в дома всичко ще бъде наред. Към приготвянето на тестото за сладкиша подхождат много сериозно: внимателно и без много шум го замесват и го оставят да почива на спокойствие. В петък козунаците се изпичат, а в събота ги носят в черквите и храмовете, за да бъдат осветени.
Неизменно символ на Великден е яйцето. Според легендата Мария Магдалена поднася яйце на римския император Тиберий с думите: „Христос Воскресе!“. Кесара се усъмнил в думите й и с възклицание й припомня: „Когато яйцето от бяло се превърне в червено, тогава и мъртъвият ще бъде отново жив”. В същия миг яйцето станало ярко червено. Ето защо традицията повелява яйцата да се боядисват в червен цвят, който въплъщава победата и тържеството на живота над смъртта.
От Москва, Русия, Борис Анзов