Един от най-често задаваните въпроси свързан със здравето през есента и зимата е: „Как да повиша имунитета си, за да се предпазя от микроби, вируси и хронични заболявания?“.
Имунната ни система извършва забележителна работа като защитава организма ни от болестотворни микроорганизми, елиминира токсините и други вредни вещества, поддържа клетките здрави и т.н. Тя функционира добре, осигурявайки ни здраве и жизненост, когато съществуват баланс, чистота и хармония между съставните й елементи: кръв, костен мозък, лимфни възли, далак и тимус.
От ключово значение за поддържането на здрава имунна система е здравословното хранене и поддържането на алкално-киселинен баланс и чистота в организма. То може да се постигне чрез консумирането на 60-70% алкално-образуващи храни (повечето плодове и зеленчуци) и 30-40% киселинно-образуващи храни (най-добрият вариант са растителните храни: повечето зърнени храни, някои бобови храни, семена и ядки). За съжаление, храните, които присъстват на трапезата ни през зимния сезон, са силно киселинно-образуващи и токсични. Такива са: месото, рибата, яйцата, силно преработените млечни, сладки и тестени продукти. Този вид храни задръстват и подкисляват кръвта, лимфата, жлезите и чревния тракт. Това създава условия и среда за развитието на болестотворни бактерии. Консумирането на по-големи количества от горе изброените продукти, както и приемането на изкуствени стимуланти като кафе, черен чай и цигари натоварват и отслабват нервната система. Резултатът е: нарушен метаболизъм и изхвърляне на токсичните отпадъци, а колкото повече токсини се акумулират в тялото, толкова повече отслабва имунитетът.
Прочетете още: Алкално-киселинният баланс в организма.
Консумирането на 80% въглехидрати и максимум 10% мазнини и 10% белтъчини от общите калории, е важно условие за правилното функциониране на имунната система.
Имунитетът на организма може да бъде повишен с консумирането на поне 80% въглехидратни храни, особено тези, които са най-богати на захари – плодове, зърнени и бобови храни. Тяхното пълноценно усвояване под формата на глюкоза е възможно, само ако се приемат не повече от 10% мазнини и 10% белтъчини. Надвишат ли се тези проценти, глюкозата (най-важният макроелемент и източник на енергия за организма), ще се задържи в кръвта и няма да може да достигне до клетките. Като резултат, имунната система няма да функционира правилно, ще отслабне и ще последват настинки, грип и други заболявания.
Друг силен метод за повишаване на имунитета е разтоварването на организма с вода, сокове и плодове. Тук е препоръчително да се започне с 1 ден само на вода или на плодове, 2 пъти месечно. Най-благоприятните дни за това разтоварване са Екадаши. Това са два силно енергийни дни от месеца на 11-тото и на 26-тото лунно денонощие. Този вид разтоварване изхвърля от тялото значително количество отрови, което стимулира и подсилва имунитета.
Храни за повишаване на имунитета през зимния период:
- Кълнове от лимец, люцерна, китайско бобче и слънчоглед, които съдържат лесно усвоими хранителни вещества и ензими.
- Чай от бъз и шипка, които тонизират и успокояват организма.
Препоръки за приготвянето на чай от шипка: Смелете на едро шипковите зърна в блендер, чопър или кафемелачка. Накиснете смляната шипка в хладка вода за 12-16 часа, разбъркайте добре и отцедете шипчената вода през сито. Така ще получите студено-пресован извлек, при който ще се запазят всички витамини, особено витамин C. - Плодове като: мандарини, портокали и ябълки, които зареджат организма с нужните витамини и микроелементи.
- Зеленолистни зеленчуци като: маруля, спанак, копър и магданоз, които са богати на хранителни вещества и предпазват от различни заболявания.
- Кореноплодни зеленчуци като: моркови, червено цвекло, зеле и други, които са най-подходящите зеленчуци за организма през зимата.
- Зърнени храни като: кафяв ориз, елда, просо, лимец, ръж и ечемик, които дават нужната енергия и топлина. Забележка: Хората с проблеми с храносмилането и непоносимост към глутена, да изключат продуктите които го съдържат.
- Бобови храни като: нахут, леща и боб, които в комбиниция със зърнените храни, осигуряват на организма пълноценен белтък. Забележка:Трябва да се внимава да не се консумират в големи количества.
- Ферментирали ядкови млека, които има благоприятен ефект върху стомашно-чревния тракт и метаболизма. Забележка: Благоприятни са за зимния период, но трябва да се внимава с количествата, които се приемат – не повече от 30 грама на ден.
Повишаването на имунитета е свързано изцяло с пречистването на организма и поддържането на баланса в него. То може да се постигне чрез пълноценно хранене и детоксикация. Нашето поведение, мислене и дейности са също част от този процес.