инж.Петър Кънев:
„Осъзнаваме – в предизборния устрем и водопада от обещания, че много от кандидатите в надпреварата дори не са чували, че българската наука е създала научно-информационен масив от данни за ресурсите и възможностите за инвестиране в неумолимо обезлюдяваните Странджа и Сакар: днес и той вече е на разположение на всички заинтересувани”.
Сдружение „Черноморска Странджа” – Ахтопол (няколко дни преди Деня на Тракия, 26 март) изпрати поздравително писмо на Държавна агенция Архиви и „Регионален държавен архив” – Бургас. То е подписано от инж. Петър Кънев, който е председател на УС, и д-р Атанас Орачев – председател на Научния съвет на Сдружението:
Повод за писмото е завършилият след няколко десетилетия еспертен труд за обработката на архива на Програмно-координационния център за научни изследвания на Странджанско-Сакарския край – гр. Малко Търново, един от фондообразувателите на бургаския архив.
Обработеният фонд включва период от време, в който българската наука под ръководството на световно известния български учен-траколог проф. Александър Фол осъществява най-голямата териториална изследователска програма на страната. Изпреварвайки политиците и принуждавайки правителството да предприеме комплекс от мерки, които осигуряваха ускорено развитие на района и спиране на обезлюдяването му.
В своето писмо водачът на листата на БСП за България в Бургаска област и председателят на Научния съвет на сдружението предупреждават бъдещите избраници в 45 обикновено Народно събрание, че за граничните общини от Царево до Ивайловград, българските учени са им подготвили 400 завършени научни разработки, теми, предложения, открития.
„Остава да се усвоят…” пишат авторите.
Писмото е огласено и получено в Малко Търново в разположения там Програмно-координационен център за научни изследвания, чийто научен архив и дейност под ръководството на проф. Ал. Фол отдавна будят любопитство не само в страната. Може би защото, както пишат авторите:
„Доста често в историята добре познатото минало предопределя бъдещето”.
Илюстрация:
- Мемориален знак – паметна плоча на проф. Ал.Фол (1933-2006). Посмъртно удостоен с признанието „Почетен гражданин на Малко Търново”. Мемориалния знак е част от комплекса на Исторически музей „Проф. Ал. Фол” – Малко Търново. Тук някъде, преди 125 години, са положени основите на организираното тракийско движение в България от малкотърновците братя Драгулеви.