Министърът на финансите Теменужка Петкова изиска спешно от всички първостепенни разпоредители с бюджет информация, необходима за изготвянето на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за точна предварителна оценка на дефицита за 2024 г. на начислена основа, съобщи пресцентърът на Министерство на финансите.

Министерства, ведомства, Националният осигурителен институт, Националната здравноосигурителна каса, общините и други институции трябва да предоставят данни за начислените задължения към доставчици в страната и чужбина, просрочените задължения, поетите ангажименти за капиталови и текущи разходи от предходни години, както и общия размер на невъзстановения данъчен кредит към към 31.12.2023 г., 31.03.2024 г. и 31.12.2024 г..

Целта на изисканата информация е да бъде изготвен проектът на бюджета за 2025 г. и да се направи точна предварителна оценка на дефицита за 2024 г., който е част от Маастрихтските критерии за приемане на България в еврозоната.

Конвергентният доклад за Еврозоната - устойчиво и когато му дойде времето

Конвергентният доклад за Еврозоната – устойчиво и когато му дойде времето

Теменужка Петкова увери, че се работи усилено и систематично за Бюджет 2025

Министерството на финансите уточнява, че публикуваните на 31 януари 2025 г. данни за изпълнението на бюджета за 2024 г. са на касова основа и не са предмет на оценка по критериите за членство в еврозоната, като призовава за обективност в публичните дискусии по темата.

Припомняме, че в събота вечерта лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че няма да допусне европейските партньори на България да получат невярна информация за финансовото състояние на страната. Той заяви, че има неразплатени и прехвърлени за следващата година плащания към фирми и близо 800 млн . лв невърнато ДДС на фирмите.

В момента у нас вървят спорове дали страната ни да поиска извънреден конвергентен доклад, който да потвърди готовността ни за влизане в Еврозоната.

Служебният министър, който управляваше финансите на държавата до началото на януари месец, излезе с такава препоръка към наследника си Теменужка Петкова, ГЕРБ, но кабинетът на Росен Желязков взе решение да изчака, засега като срок – до февруари месец, тъй като под въпрос е изпълнението и на последния критерий за еврозоната – инфлацията.

Водещи икономисти, включително и Централната банка потвърждават обаче прогнозата си, че страната ни ще се вмести в изпълнението на този критерий, но при политическото решение за параметрите на бюджета.

Има „коалиция срещу еврото“, ръководена от лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов, но с тихата подкрепа ГЕРБ. Това заявиха депутатите от ПП-ДБ в кулоарите на парламента. Представители на формацията обявиха внасянето на няколко законопроекта.

„Костадинов е оставен да се разпищоли в парламента, а ГЕРБ и Борисов му пригласят. Очевидно е, че няма да се върви към бюджет с 3% дефицит – сигурният начин да се саботира влизането ни в Еврозоната. Това е управленската коалиция, която Борисов си поиска – казва, че е встрани, но всъщност не е. Ние обаче няма да оставим това така и ще продължим да оказваме натиск за приемането на еврото“, закани се Ивайло Мирчев.

Финансисти и икономисти организират петиция за искане на извънреден конвергентен доклад

Финансисти и икономисти организират петиция за искане на извънреден конвергентен доклад

Страната ни няма нужда от неоправдани социални експерименти, а от смели решения