В рамките на традиционният празник на града, в Созопол на 16 юли 2018 г. ще се открие тематична картографска изложба „Созопол в картографските архиви и колекции”, чиято идея, цел и атрактивно представяне ще привлекат вниманието не само на морската културна общественост.
Осъществяването на оригиналната изложба е само един от многото практически резултати на състоялата се неотдавна в южния черноморския град 7-ма Международна конференция по картография и ГИС.
„Созопол в картографските архиви и колекции” е съвместна инициатива на Община Созопол и Международният търговски и културен център – Геопан, в партньорство с Военно-географската служба. В шест изложбени модула експозицията проследява присъствието на Аполония (Созопол) в световната картография от античността до наши дни. Сред основните акценти на културното събитие е изложбеният модул „Созопол в картния фонд на Военно-географската служба и Геопан”.
Двете организации, които са членове-учредители на Българската картографска асоциация (БКА), представят непоказвани образци на българската военна картография от създаването на Географския институт към Щаба на Българската армия до последното аерофотозаснемане извършено на крайбрежието на Созопол през 2016 г.
Идеята за проект, който има за цел да събере всички достъпни карти, изображения, дневници на пътешественици и текстове на изследователи за Созопол е от ранните идеи на созополчанина Божидар Димитров, която остава незавършена след неговата кончина. С включването на изложбата в празниците на града, общината и созополската културна общественост продължават да насърчават научни и културни начинания, които развиват идеите на проф. Димитров, почетен гражданин на хилядолетния град.
Откриващата се на 16 юли в Стария Созопол изложба е само етап от дългосрочен проект, с който Созопол ще привлече вниманието на световните картохранилища и частни колекции. Очаква се към проекта на Созопол да се присъединят СУ „Св. Климент Охридски”, ДАА – ЦДА, НБ „Кирил и Методий”, МВнР – ДИ, НИМ , УниБИТ, БАН – Научен архив, Сдружение „Черноморска Странджа” – Ахтопол, както и едни от най-елитните европейски библиотеки и картохранилища, а също и частни колекционери.
Реализацията на представителна картна колекция за Созопол, отбелязван още в най-старите карти като Аполония Магна (Велика Аполония) ще разшири представите ни за миналото на града и ще обогати Южното Черноморие с още една значима културна забележителност.
Илюстрация:
- Плакат на изложбата „Созопол в картографските архиви и колекции”, организирана от Община Созопол и Геопан в партньорство с Военно-географската служба.