Уважаеми читатели,големият приятел на Несебър и наш уважаван сътрудник инж.Георги Петрушев ни предостави за публикуване своята книга „Софийската Мала Света гора”.
Тя е издадена на електронен носител от Съюза на слепите в България.
В книгата са описанията на двадесет и два от манастирите в Софийски район, които имат хилядолетна история и достойно настояще.
С благодарност към автора за неговият уникален труд , ще публикуваме интересната информация за манастирите,която трудно може да се намери така интересно синтезирана и всеобхватна.
В навечерието на Коледа ,започнахме публикуване периодично информация за един манастир в секцията „Общество“ на сайта.Четвъртата ни публикация днес е за Кладнишкия манастир.
Приятно четене!
Той се намира на десния долинен склон на Кладнишката река, на километър и половина от центъра на село Кладница по пътя за хижа „Селимица” на 1185 м. надморска височина.
Според едно предание манастира първоначално е бил разположен в средновековната крепост в местността „Градище” на 300 метра над сегашното му място. Постепенно той се е отделил от крепостта и се е устроил в това положение.
Тази Света обител е била много уважавана и посещавана от Християнското население от околните села.
След установяването на османлиите по тази част на България крепостта и манастира били разрушени до основи.
Повторното изграждане на манастира е станало през 1841 г. със средства на родолюбивия Мърчаевец Спас Бурнов. Малко по-късно за това му деяние той бил убит от турците в манастирската църквица;
Преустроен през 1866 г. манастира бил изографисан 1883 г.
Малката ц-ва е разположена в средата на манастирския двор. Стенописите в храма се отличават с наивитет и илюстративности повечето от тях са придружени с имена на дарители.
В двора има няколко битови сгради. Той е мъжки, обитаем. Празникът му е на 6 декември – Никулден.