Как децата ни да опознаят природата, да я обикнат и пазят, как да съхранят природните ресурси на Земята , които се изчерпват и защо еко културата сред подрастващите трябва да бъде застъпена по-сериозно в образователната ни система…
Тази теми бяха предмет на обсъждане на провелата се онлайн дискусия, организирана от Ивелина Василева, председателят на Комисията по околната среда и водите и Милена Дамянова, председател на комисията по образование в 44-ото НС.
На срещата участваха учители, експерти и родители от цялата страна, от детски градини, училища и университети, които споделиха своя опит и проектите, по които работят с ученици и местните общности за опазване на околната среда, придобиване на навици, познания и умения за съхраняване на природата и по-екологичен и здравословен начин на живот.
Това е първата онлайн дискусия на експертите по темата и част от поредицата срещи, които се планират.
Конкретните предложения на срещата бяха за създаване на възможност за споделяне и обмен на между образователните институции, бизнеса и обществени личности, които да обменят идеи, опит и проекти чрез нова платформа. Идеята за Национален фестивал на образователните институции, които работят по екопрограми се прие единодушно.
„Мислим първото издание на фестивала да бъде именно в Бургас.“, каза още Василева.
Едно от предложенията бе за Ден на природолюбието, през който подрастващите ще посещават различни природни забележителности.
Ще бъде изготвен календар със срокове по различни проекти в областта на екологията, биоразнообразието и опазването на околната среда.
Друго от предложенията бе за екоцентър в училището или детската градина, в който да се популяризират екоинициативите на институцията и общността.
„Предстои и следваща среща, на която да обсъдим как да намалим използването на пластмаса и найлонови торбички в детските градини, училищата и дома. Първата кампанията „Яко е да си еко“ доказа, че това е успешен модел да се мотивират децата да опазват околната среда и да обичат природата“, коментира още Василева.