Prima donna assoluta на 85 години
Доказано е, че от съчетание на гените на Хронос – времето, и Гея – земята, се раждат големи таланти. Така през 1934 година в Бургас се раждат: Олга Шевкенова, Елисавета Иконописова, Димитрина Гюрова-Савова, Антаоанета Войникова, Христо Фотев, Любомир Йорданов, Хиндо Касимов…
И разбира се Райна Кабаиванска – на 15 декември 1934 година.
„Днес видях Д.Г.” – написал в дневника си Иван Вазов. Когато през 1998 г. за първи път отидох да работя в Института по невробиология в Рим, написах в писмо до мои приятели: „Днес се срещнах с Р.Л.М.”
През 2002 г. в Модена, Италия, се проведе международен симпозиум, посветен на Рита Леви-Монталчини – Нобелов лауреат за медицина-1986. Знаех, че в този град живее Райна Кабаиванска – prima donna assoluta на съвременната опера. Знаех, че е родена на 15 декември в Бургас, в центъра на града, на улица „Богориди” 4 – дете на гимназиална учителка по физика и известен ветеринарен лекар, писател и бохем, често посещавал Гражданския клуб на „Богориди” 18, където е работил баща ми. Знаех, че след това са живели до храма „Свети свети Кирил и Методий”. И спомените на Райна Кабаиванска за Бургас: „Бургаският плаж е най-силният ми спомен от детството. Спомням си мъчителните и прелестни часове, когато чаках майка ми да се върне от училището. На площада полека се утаяваше вечерта… Отдалеч разпознавах мотоциклета на баща си, купил го беше на старо и имаше необикновен гръмовит характерен глас в общо взето тихия град. Срещу нас беше къщата на Любомир Бодуров, който тогава още не беше певец. Спомням си и вечерите на плажа. Те бяха светли и спокойни вечери от края на лятото. Баща ми имаше много приятели тук… В такава вечер те печаха прясно уловената риба. А в морето съвсем близо се люлееха дини – така ги изстудяваха.”
Завършва оперно пеене и пиано в Консерваторията в София. Печели стипендия, заминава за Италия и става най-виртуозното belcanto на света – триумфира в нюйоркската опера „Метрополитън”, миланската „Ла Скала”, Виенската опера, Арена ди Верона, Болшой театър, Ковънт Гардън, Карнеги хол, Националната опера в София…. Пет пъти е обявявана за най-популярна личност и три пъти за музикант на годината в Италия. И разбира се – почетен гражданин на Бургас. През 2000 г. Венеция я дарява с Голямата награда „Един живот, посветен на музиката”. Президентът на Италия я прави Кавалер на ордена на Италианската република за гражданска доблест и за изключителен принос в изкуството.
Знаех и за основания от нея през 2001 г. майсторски клас в Нов български университет в София, за българо-италианския й проект „Райна Кабаиванска представя свои студенти на международна сцена”. И за Фондацията „Райна Кабаиванска”, която дава стипендии на надарени певци в България и чужбина.
Така, през 2002 г. в Модена като бургазлия имах всички основания да се опитам да се срещна с Райна Кабаиванска.
Но куражът не ми стигна, остана само написаното „Днес се срещнах с Р.К.”. И надеждата, че някой ден това може да се случи – в Бургас, Рим или Модена. Сега й пожелавам да надмине годините на Р.Л.М., която живя 103 години.
Послепис
Здравей, приятелю!
Адмирации за последната редакция на есето. Сега вече то ухае наистина на море, на Бургас, на бохемския му дух и Тя – Голямата Райна Кабаиванска (прибавил „каба” и „ски” към фамилното си име – как, от Иванов, го е натаманил онзи далечен чешит баща й д-р Ячо Кабаивански) вече е съвсем наша и истинска бургазлийка. Дерзай и нека музата ти все така те осенява. Ти можеш още и го прави както досега.
Прегръщам те,
Д-р Дичо Палазов
Бургас, 14 декември 2010
Отговорих му:
Драги Дичо!
Благодаря! Тези твои думи ще ги сложа в рамка на стената, като майсторско свидетелство.
Бургаски твой,
Георги