KynevNS(1)

БСП – ОЛ: Не сме забравили своя дълг пред тракийските българи и техните потомци

 

 

Декларация от името на ПГ на БСП – ОЛ беше представена днес в Народното събрание от инж. Петър Кънев.

 

„Днес се навършват и 113 години от Одринската епопея. На тази дата през 1913 г. Втора българска армия под командването на генерал-лейтенант Никола Иванов превзема Одрин.

За съжаление, триумфът от победата много скоро е помрачен от трагедията на стотици хиляди тракийски българи, които през лятото и есента на 1913 г. са прогонени от родните им места, а мнозина убити. Сключеният през 1925г. договор за приятелство между България и Турция, известен като Ангорски договор, постановява защита на имуществените права на тракийските и малоазийските българи“, се посочва в документа.

„Обръщаме се към правителството, президента и Министерството на образованието с призив за изработване и утвърждаване на държавна позиция в защита на историческата истина, моралните и имуществени права на тракийските българи. Очакваме Министерството на образованието да включи изучаването на събитията от този драматичен период на нашата история в програмата за обучение. Призоваваме за възстановяване на диалога между Република България и Република Турция в рамките на смесената българо-

турска комисия по двустранните въпроси. Заявяваме, че като народни представители не сме забравили своя дълг пред тракийските българи и техните потомци“, се казва още в декларацията.

„Денят на Тракия винаги се е почитал от всички тракийци, почита се и днес от техните потомци. Аз, като народен представител от Бургас, мога да кажа, че традициите на бургазлии по отношение на действащите в града и в областта тракийски дружества са много силни и всички техни членове отдават особено значение на проблемите, свързани с защита на имуществените права на тракийските и малоазийските българи. Важно е действията ни в това отношение да бъдат ясни и категорични“, изрази и своята лична позиция по темата народният представител инж. Петър Кънев, след като прочете декларацията на БСП- ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА от трибуната на Народното събрание.

……………………………………..

ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ДЕНЯ НА ТРАКИЯ 26-ТИ МАРТ

 

За поредна година отбелязваме 26-ти март като Денят на

Тракия. Днес се навършват и 113 години от Одринската епопея. На тази дата през 1913 г. Втора българска армия под командването на генерал-лейтенант Никола Иванов превзема Одрин. Българският войник изумява света със своя подвиг, който слага край на Балканската война. Последвалият Лондонски мирен договор от 17 май 1913 г., предоставя на България почти цяла Тракия на запад от линията Мидия-Енос.

За съжаление, триумфьт от победата много скоро е помрачен от трагедията на стотици хиляди тракийски българи, които през лятото и есента на 1913 г. са прогонени от родните им места, а мнозина убити. Погромът над нашите сънародници е документиран от фондация „Карнеги“ в доклада й от 1914 г. и от академик Любомир Милетич в книгата му „Разорението на тракийските българи през 1913 г“.

 

Сключеният през 1925г. договор за приятелство между България и Турция, известен като Ангорски договор, постановява защита на имуществените права на тракийските и малоазийските българи.

 

Предците ни още в далечната 1914 година обявяват 26 март

за Ден на Тракия, а българското правителство го признава официално през 2006 г. Оттогава Денят на Тракия се чества тържествено в цялата страна като ден за поклон пред подвига на българските воини, загинали при превземането на Одринската

крепост и като ден за памет и почит към хилядите тракийски българи, прогонени от Одринска и Беломорска Тракия.

Днес повече от един милион българи са свързани с трагедията на тракийските бежанци. По силата на международното право те не са загубили права върху имотите на своите предшественици.

Въпросът за имуществените права на българските тракийски бежанци и техните наследници бе включен в доклада за напредъка на Р. Турция към ЕС, приет от Европейския парламент през 2008 г.

Моралното и материално обезщетяване на потомците на тракийските бежанци е въпрос, който засяга българската история, българското национално достойнство и ангажиментите на

българската държава към нейните граждани. Това е национална

кауза, която може да бъде спечелена само с общи усилия.

На днешния паметен ден потвърждаваме, че драмата на тракийци през годините на Балканската война е едно от събитията в нашата история, които формират самосъзнанието ни като нация.

Обръщаме се към правителството, президента и

Министерството на образованието с призив за изработване и утвърждаване на държавна позиция в защита на историческата истина, моралните и имуществени права на тракийските българи.

Очакваме Министерството на образованието да включи изучаването на събитията от този драматичен период на нашата история в програмата за обучение.

 

Призоваваме за възстановяване на диалога между Република

България и Република Турция в рамките на смесената българо-

турска комисия по двустранните въпроси.

С настоящата декларация заявяваме, че като народни представители не сме забравили своя дълг пред тракийските българи и техните потомци.

 

 

Парламентарна група на БСП-ОЛ

Print Friendly

Автор: Nessebar-News.com


    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *