БСП се възползва веднага от решението на КС и обяви, че започва консултации с всички парламентарно представени сили и независими депутати, "които се чувстват опозиция на ГЕРБ", за внасяне на вот на недоверие към правителството на Бойко Борисов.
Казусът възникна в началото на годината заради различие между парламентарния правилник и основния закон по въпроса може ли след издържан вот на доверие да се иска вот на недоверие в следващите шест месеца.
Конституцията не третира въпроса. В правилника обаче е записано, че след вот на доверие правителството не може да бъде атакувано в следващата половин година. Условието е по модела на вота на недоверие: ако бъде издържан, нов на същата тема не може да бъде поискан в следващите шест месеца.
КС бе сезиран от БСП и ДПС, след като на 20 януари премиерът Бойко Борисов реши да потуши мощния политически скандал с изтеклите компрометиращи СРС-та, като поиска и получи вот на доверие от НС. Тогава Борисов заяви, че ще има “шест месеца време” без нападки от опозицията.
Мотивирайки решението си, Конституционният съд посочва, че “правителството би могло на всеки шест месеца да внася вот на доверие, който да се гласува от парламентарното мнозинство, предотвратявайки възможността опозицията да поставя по собствена инициатива и в съответствие с интересите на избирателите, които представлява, въпроса за политическата отговорност на Министерския съвет. По този начин би се обезсмислил конституционният институт на вота на недоверие”.
Според конституционните съдии член 98 от правилника на НС, на който се позовават управляващите, “допуска възможността опозицията в парламента да бъде целенасочено лишавана от възможността да предизвиква дебати и гласуване на недоверие на правителството. Това би довело до "диктатура на мнозинството” и до ерозия на политическия плурализъм, който е в основата на политическия живот”.
Според КС чл.98 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание променя същностни характеристики на два самостоятелни института – вот на недоверие и вот на доверие, деформира ги и нарушава конституционно установения баланс между законодателната и изпълнителната власт.
Решението на КС развърза ръцете на БСП и ДПС да внесат веднага нов вот на недоверие към правителството, ако считат, че това е наложително. Един подобен вот едва ли ще свали правителството, което има подкрепата на 117 депутати от ГЕРБ, петима независими и цялата ПГ на "Атака".
Ходът с внасянето на такъв вот обаче би бил съобразен с предизборната тактика на опозицията и ще е изпитание най-вече за Синята коалиция, която или трябва да подкрепя правителството, или да се пришие към БСП и ДПС, или да остане в "лимбото", гласувайки с "въздържал се", както се случи при вота на доверие през януари.
Тогавашното разграничение на Синята коалиция от ГЕРБ обаче засили негативните настроения към управляващите от страна на ЕНП и други европейски партньори, тъй като правителството на ГЕРБ остана да виси на подкрепата от националистите на Волен Сидеров. Така се стигна до преговори и сделка с петима независими депутати, повечето излезли от РЗС, които отидоха в Брюксел да свидетелстват пред ЕНП, че те са хората, които осигуряват парламентарното мнозинство на ГЕРБ.
Новият вот на недоверие ще бъде "лично" към премиера Бойко Борисов
Във вторник лидерът на левицата Сергей Станишев обяви, че консултациите за новия вот започват веднага и трябва да приключат до края на май. Дотогава ще бъде уточнена темата и ще бъдат събрани необходимите подписи.
Той обаче смята, че основната тема за новия вот на недоверие ще бъде не към правителството, а към премиера Бойко Борисов и водената от него политика в социално-икономическата сфера.
Станишев припомни, че още когато е бил гласуван вотът на доверие, е казал на премиера, че след като внася вот на доверие, без да прави промени в кабинета, той поема лична отговорност за цялостната политика оттук нататък.
"Ролята, която се опитва да играе премиерът - на добрия балансьор - вече не върви. Този вот е лично към премиера, защото и това, което прави министър Дянков, сривайки финансите на държавата и икономиката, и това, което прави министър Цветанов – всичко това се позволява и одобрява от министър-председателя лично. Такъв е характерът на тази власт – тя е еднолична на Бойко Борисов, затова този вот ще бъде към него”, аргументира се Станишев.
На въпрос дали очаква ДПС да го подкрепят, Станишев посочи: "ДПС и Синята коалиция и независимите депутати от РЗС, всеки трябва да направи своя избор. Наше дълбоко убеждение е, че това правителство е вредно и води България до задънена улица".
"Аз много добре разбирам каква е тактиката на ГЕРБ в тази ситуация – да успокоява отделни секторни конфликти, да отлага нещата във времето, за да докара спокойно до президентски и местни избори”, каза още той.
"ГЕРБ ще се опитат да се покажат като обединяваща партия – те ще кажат ето пакта за стабилност на Симеон Дянков, елате да се обединим. За нас, освен, че този пакт е ненужен, освен че има текстове, които не приемаме, това ще бъде знак и за политическа подкрепа на ГЕРБ. Нека партиите, които се заявяват за опозиция, да направят своя избор. Ние не можем да им го наложим. Ако Синята коалиция и ДПС се смятат за опозиционни партии, нека да направим така, че това правителство да си отиде”, каза още Станишев.