Фокус: Г-жо Хил, защо се обявихте за включването на НДК в забранителния списък за приватизация?
Мариана Хил: Досега не усещаме, че има някакви ясни представи за това, какво да прави държавата с НДК. Обикновено, когато се национализира нещо, имаме някаква програма за развитие и някаква идея за това, какво ще се случва със съответния обект. За НДК не сме чули нищо, освен това, че е сменен г-н Друмев. Да това само по себе си е голяма новина, но това не решава бъдещето на НДК. Това, което ние искаме в момента, е да се разсее мъглата, в която вилнеят какви ли не слухове и плод на тези слухове е и нашето опасение, че тази мъгла предполага и варианта приватизация на НДК. Нямаме нищо против публично-частното партньорство, но за това, трябва да имаме ясни правила и трябва да ни се каже. Нашите искания са да не бъде включвана НДК в списъка за приватизация, защото все още нямаме ясна представа, какво да се приватизира и как. Спомнете си, че имахме хубава приватизация на БТК на цени, които не бяха изгодни за държава, приватизация на нашия национален превозвач, който се оказа неизгоден за държавата. Понеже това е Националният дворец на културата, а ние сме представители на гражданското общество в творческата му част и преди да се случило нещо, за което след това да съжаляваме и да се оплакваме даваме сериозна заявка, още в самото начало на решаването на бъдещата съдба на НДК, че ние сме готови да помагаме на правителството, да решим проблема. Имайте предвид, че сега вече не е страшно нещо да е национално, дори търговски дружества се национализират в много западно европейски страни с цел да има една устойчивост на индустрията. Затова ние желаем НДК да не се включва в списъка за приватизация към Министерски съвет, а ние не знаем дали се включва или не.
Фокус: Тоест вие настоявате за яснота?
Мариана Хил: Ние искаме някаква визия, някаква представа, какво ще се случи с НДК. Имаме много приватизационни сделки, в които предмета на дейност като договор се запазва, а след това се забравя и от една книжарница става магазин втора употреба и т.н.
Фокус: Как виждате този диалог с институциите, ако не се случи той, на какви стъпки сте готови?
Мариана Хил: Естествено е песимистичен вариантът, в който няма диалог с институциите. Ние вече изпратихме нашите искания на министъра на културата. Мисля, че има зърно отговорност, която ние поемаме и това е нашето предложение за в бъдеще, независимо каква е структурата и собствеността на НДК. Нашето предложение е да бъде създаден обществен съвет, в който гражданското общество да има някаква платформа, на базата на която да бъде информирано най-напред вместо да очаква вземането на решението, то да информира обществото за това какво става.
Очевидно са много заети нашите политици в момента и очевидно още по-заети ще стават преди изборите. Не ми се ще да имаме още една тъжна картинка като тази на БТК, „Балкан”. Ние поемаме собствената отговорност като творци, че сме в състояние да окажем съдействие по отношение на визия, на управление. Може да се управляват такива центрове, ние сме напълно съгласни с правителството в частта, в която туризма е приоритет, приоритетен отрасъл за нашата икономика и НДК може да бъде част от конгресния туризъм. За такива приоритетни решения на правителството има и пари, тоест има структурни фондове, има европейски пари, които могат да бъдат използвани, така щото НДК наистина да остане една от забележителностите на София като култура. Виждате колко трудно е напоследък – виждате какви неща се случват в НДК – има търговски площи и така нататък, които не, че е лошо, да съществуват, но не бива да изместват културата.
Фокус: За вас изненада ли бе отстраняването на Христо Друмев?
Мариана Хил: Абсолютно достойна е кариерата на г-н Друмев, който толкова години управлява НДК и е спечелил толкова много награди. Под негово ръководство НДК става член на международни организации на конгресните центрове. В своята област, те са професионалисти. Не беше изненада, че той бе сменен, изненада бе внезапността, с която стана това. Съвсем нормално е човек на неговата възраст да даде възможност на по-млади хора да се изявяват, но въпросът е, че тук бъркаме нещата. Със смяната на една личност се отнема медийният интерес към нещо много по-важно. Емблематичната личност за НДК неминуемо е г-н Друмев, но това, което нас ни вълнува повече, е какво е бъдещето на НДК.
Фокус: Как се отнасяте към това прехвърляне вместо за НДК да отговаря министър Рашидов, сега отговора министър Дянков?
Мариана Хил: Държавната собственост би трябвало да се управлява от Министерство на финансите, но поради това, че нямаме никакви заявки за това какво ще бъде бъдещето, затова ние си представяме като едни типични българи най-лошото. Ние сме готови да поемем собствената отговорност, което до момента не се е случвало. Всички български творчески съюзи да застанат зад една идея. Тя не е да спасим сегашното управление на НДК, а да гарантираме едно бъдеще за тази културна институция в България. Това е символът на София и не ми се ще след време да се вайкаме както по Черноморието – презастроихме, направихме страшно много бели и започнаха да идват „евтини” туристи. Не ми се ще да имаме поредният горчив опит и заради това сме се събрали в Национална асоциация на творческите съюзи, която от тук нататък се надявам да работи по по-добри проекти. Тревогата ни е породена от неяснотата, която битува в общественото пространство. Аз съм сигурна, че държавните власти ще ни отговорят, за да разсеят всички наши съмнения, които имаме като българи.
Десислава АНТОВА