Коментар на: Диана Апостолова от 08-Май-2011 18:55 Прочетох с интерес предложението да се прибави още един смъртен грях - неблагодарността към някого, който ти е сторил добро.Първоначално всеки би приел това за хуманна идея, защото една от ценностните експектации е да се извършва добро. Само че, от психологическа гледна точка, у човека не е заложено да изпитва благодарност, а обяснението е, че когато си благодарен на някого –ти ставаш зависим от него. А всеки иска да е независим. Така че когато говорим за човешко поведение, то е по-типично за човек е да изпитва неблагодарност. А дали д-р Найденов се е запитал защо човек помага? Дали възможното обяснение може да бъде дадено във връзка със стремежа на всеки човек да поддържа положителна самооценка. Това води до неосъзнатост на етоистичните мотиви за помагащо поведение. По-лесно е да се смята, че човек помага на добра воля, от загриженост и чистосърдечност, но не винаги е така и в повечето случаи се помага с цел постигане на собствени облаги.А дали отсрещната страна ще благодари или не- е въпрос на личен избор.
Коментар на: народопсихолог от 08-Май-2011 19:47 Няма да спора с Диана,защото принципно е права,а и разсъжденията и са много интересни.Прави и чест,че се е подписала с двете си имена/надявам се ,че са истински/,нещо,което почти не се случва в интернет -форумите.
Искам да припомня нашенската "мъдрост",че "няма ненаказано добро!".И то си е така,доказателства бол!В нашата община край столицата няколко кмета нарочиха за врагове точно тези,които най-много им помагаха да се изкачат на трона.да не говорим за самозабравянето след изборите-и това е нашенска черта.Сигурен съм,че го има и в други общини.
И тук не става въпрос за користна благодарност и отблагодаряване,а за едно простичко човешко отношение.Утехата ми е една-господ висички вижда и на тези ,които правят добро се отблагодарява ТОИ с добро,а мерзавците си получават своето-рано или по-късна,та понякога страдат и близките и децата!Казах!
Коментар на: Диана Апостолова от 09-Май-2011 10:46 Аз няма да говоря за господ,но ми се ще да погледнем на помагането от друга гледна точка, защото съществува тясна връзка между алтруизма в света на животните и човешката нравственост, тъй като тези процеси са съотносими. Факт е например, че при животните и при човека се наблюдава една от най-разпространените негови форми,а именно грижата за потомството. Докато при човека все пак се пречупва през съзнанието, то същото не може да е каже за животните. Затова можем да кажем, че алтруистичното поведение е генетично обусловено и се предава от поколение на поколение.А човекът е едно социално животно.
Ако трябва да съм честна, ме заинтригува тази публикация , защото съм психолог и помагам на хората. В нашата практика е прието, че когато клиентът не се обажда повече, значи няма нужда от помощ, което е резултат от работата на психолога и не търсим признание, дори сме щастливи, когато човекът е станал самосотятелен и се справя сам със своите трудности. Затова приемам и благодарността и неблагодарността за естествени
Коментар на: Kамеа от 09-Май-2011 10:46 Не забравяйте вселенското правило: "Доброто да бъде поискано!"
|