Според "Интегрейтед Порт Системс Лимитед" в документацията за концесиониране на бургаското пристанище има условия, дискриминиращи стратегически пристанищни оператори и даващи предимство на лица, които не са такива.
Конкурсът не дава възможност на участника да докаже, че отговаря на техническите и финансови изисквания на възложителя, като представи договори с трети лица. Такава опция е предвидена в член 26, ал. 6 от Закона за концесиите.
Дружеството счита още, че процедурата не е достатъчно прозрачна и възлагането на договор ще се разглежда като държавна помощ.
КЗК обаче отхвърля жалбата с мотивите, че от спирането на процедурата ще произтекат значително по-големи вреди, отколкото ако се прекрати и стартира наново.
"Интегрейтид Порт Системс Лимитид” не е изложил никакви мотиви за отмяна на конкурса, но от жалбата му става ясно, че иска спиране на процедурата и откриването на нова, която да включва разпоредбата на чл. 26, ал. 6 от ЗК, се казва в решението на КЗК.
Комисията посочва още, че дори и конкурсът да не бъде спрян и да продължи с решение за избор на концесионер, интересите на жалбоподателя са защитени в максимална степен. Договор не може да бъде сключен докато КЗК не се произнесе, че всички етапи на процедурата са законни, казват още от антимонополния орган.
Преди седмица комисията отхвърли жалба срещу откриването на конкурс за концесия на бургаския порт, подадена от "Космос Енерджи" ЕООД, която инвестирала 4.3 млн. лева за изграждането на склад на територията на пристанището. Фирмата иска складът й да се изключи от обхвата на концесията т.е. процедурата да спре и да започне наново. От КЗК отхвърлят жалбата с мотива, че спирането на процедурата ще доведе до значителни обществени вреди, а самата концесия не ощетява жалбоподателя. Той може да си реши търговския спор с бургаския порт по стандартен начин. От КЗК заявяват, че "Космос Енерджи" може да се включи в концесията като кандидат.
Концесията на бургаския порт бе стартирана от правителството в края на февруари като основното условие към бъдещия стопанин е да изплаща японския заем от 268 млн.лв., с който бе изграден новия Терминал 2. Пристанището е в критично финансово състояние, както заради заема, така и заради спирането на работа на "Кремиковци".
Недоволни от концесията на бургаския порт се оказаха служители на "Пристанище Бургас", които излязоха на мирен протест в четвъртък. Те заявиха, че концесията ще доведе до съкращаване на близо 800 докери и механизатори от работещите в момента 1016 човека.
По думите на представители на четирите синдиката в порта ръководството ги е уверило, че са защитени 288 работници, които трябва да преминат на трудов договор към новия концесионер. Липсва яснота за бъдещето на останалите близо 800 човека.
Протестиращите служители на Пристанище Бургас излязоха с декларация до премиера Бойко Борисов, министрите на транспорта, на финансите и на труда и социалната политика, в която настояват да се отмени обявената концесия на терминал Изток 2, включваща Терминал Насипни товари и Терминал 2А . Портовиците поддържат първия вариант на Министерството на транспорта от 19 март 2010 година – да се отдаде на концесия или само Терминал 2А или цялото пристанище. В декларацията се настоява още да се разработи социална програма съвместно с представителите на работниците и служителите, съгласно Кодекса на труда и Закона за концесиите.