След влизане в сила на закона екскурзовод може да бъде само лице, вписано в публичния регистър. Необходими са документ за професионална квалификация или диплома, документ за владеене на чужд език, декларация, че не е лишен от право да практикува, както и заплащането на такса. Освен това вписването в регистъра ще става след полагането на теоретичен и практически изпит.
Ако го издържи, екскурзоводът получава сертификат и идентификационна карта, които също се заплащат. "Сертифицираният" екскурзовод се задължава да спазва Кодекс за професионална етика, който ще се изготви от професионалното сдружение, в противен случай може да бъде глобен с 50 до 500 лева или да му бъде отнето правото да практикува в продължение на от 3 месеца до 1 година.
Сходни са правилата за планинските водачи и ски инструкторите.
Законът разписва и правилата, по които ще бъдат създадени трите нови браншови организации. Сдружението на екскурзоводите например може да бъде учредено по инициатива на най-малко 50 физически лица с професионална квалификация, които образуват инициативен комитет. Същите са правилата за сдруженията на планинските водачи и ски инструкторите. Професионалните организации трябва да се регистрират като юридическо лице с нестопанска цел до шест месеца след обнародването на закона. Таксите, събирани от сдруженията, се определят от Министерски съвет по предложение на икономическия министър.
Идеята за регистър на екскурзоводите не е сегашна, като целта е да се гарантира качеството на услугата. След няколко години умуване регламентът най-накрая намери място в новия Закон за туризма, който ще отмени сега действащия.
Звездите за срок от 5 години
Новите правила предвиждат и дълго обсъжданото отпадане на безсрочната категоризация на местата за настаняване, заведенията, ски пистите и т.н. Звездите вече ще се дават за 5 години, като прекатегоризацията ще се случи поетапно за всички обекти от 2012 г. до 2016 г.
Предвижда се още СПА и уелнес центровете също да подлежат на сертифициране за пет години. Условията и редът за сертифициране на уелнес и спортно-оздравителните центрове, както и изискванията към персонала и към управителя на тези центрове ще се регламентират в наредба на министрите на икономиката и на здравеопазването.
Отпадат категориите на плажовете, а при ски пистите отпада категорията "зелена".
Законът предвижда създаването на компания "Българска туристическа организация", която ще поеме рекламата и маркетинга на българския туристически продукт.
Предприятието ще разработва, изпълнява и отчита годишната програма за национална туристическа реклама и националната маркетингова стратегия. То ще е на подчинение на икономическия министър и ще се ръководи от управителен съвет и изпълнителен директор. Дейността на компанията ще се финансира с 10% от събрания туристически данък, 50% от събраните глоби по Закона за туризма, от такси, които фирмите плащат за участие в международни изложения, от дарения и други. Към него ще бъде създаден и експертен съвет, съставен от браншовите организации.
Туристическо райониране
Законът предвижда още страната да бъде разделена на няколко района, които ще подготвят регионални туристически продукти. Районите ще се обявяват с решение на икономическия министърът и ще са под контрола на местни организации.
В тези структури задължително ще членуват общините, областните управи и местните туристически сдружения. По желание в тях могат да се включат и природни паркове, музеи и други организации, участващи в туризма.
Регионалните звена ще се регистрират по Търговския закон и ще имат право да извършват стопанска дейност. Ще изготвят маркетингови стратегии и реклама на конкретния район и ще го представляват в държавното предприятие. Те ще се ръководят от общи събрания, в които влизат представители на всички членуващи структури и управителен съвет от девет членове. Петима от тях ще бъдат представители на бизнеса, трима - на общините, и един - на областните управи. Отделно ще има контролен съвет, в който ще влизат експерти от министерствата на финансите и на икономиката и един от общото събрание.