Най-тежката мярка за неотклонение бе поискана от прокуратурата. Самият Вълков днес настоя пред СГС да получи по-лека мярка за неотклонение и отбеляза, че няма как да се укрие, както и да повлияе на събирането на доказателства.
Прокуратурата е повдигнала обвинения срещу Атанас Вълков, каза още в петък пред “Всеки ден” градският прокурор на София Николай Кокинов. Шефът на Бургаския административен съд ще отговаря по обвинение за пране на пари, както и за документно престъпление.
СГС не уважи днес искането на защитата на Атанас Вълков делото да не бъде гледано в София, а от Бургаски окръжен съд. Според неговите адвокати документите, предмет на делото, нямат общо с дейността на Вълков като съдия. Прокуратурата поиска делото да се гледа в Софийски градски съд, тъй като по делото са приложени дела, свързани с дейността на Вълков като съдия и защото такава била практиката.
Държавното обвинение днес се мотивира, че има опасност Вълков да извърши друго престъпление и да повлияе на длъжностни лица. От прокуратурата посочиха, че съдията е използвал контактите си в различни държавни институции и нерегламентирано е получавал информация. Стана ясно, че са били използвани специални разузнавателни средства по отношение на майка му Руска Вълкова, като е използван агент под прикритие за сключване на договор за покупко-продажбата на имота.
Съжалявам, че съм попаднал в такава ситуация, каза пред съда Атанас Вълков. След като изляза от тази зала, всички ще бягат от мен като дявол от тамян, добави съдията.
Обвинението, което е повдигнато и предявено на Атанас Вълков, не е във връзка с неговата служба, коментира неговият адвокат Константин Симеонов. Според него съдията е прекалено умен, за да продаде чужд имот. Това, което пише във вестниците не е в негов стил, смята адвокатът. Според Симеонов е абсурдно Атанас Вълков да се е опитал да продаде чужд имот.
Защитникът отбеляза, че не е правилно мярката на Вълков да се гледа в София. „В София, съгласно НПК се гледат делата срещу лицата, които имат имунитет и членове на Министерския съвет – така пише в чл. 35 ал.1 от НПК, а съгласно изменения от преди две години в Закона за съдебната власт, съдебни магистрати използват само функционален имунитет, тоест във връзка с тяхната служба”, обясни Симеонов. Той посочи, че е странно съвпадението, че на първи април миналата година, бе арестуван съдията Петър Сантиров, а тази година това се случи и с Вълков.
Симеонов заяви, че версиите за случая са най-различни, както и че иска да види коя от тях е вярна и дали изобщо има някоя вярна. Другият адвокат на магистрата – бившият военен министър Николай Свинаров поясни, че един от въпросите, които ще се коментират в съдебната зала е дали атаките срещу съдията, са свързани с неговата работа.