Кризата, в която няколко души бяха държани за заложници, а един охранител - прострелян,
продължи почти 40 часа
Всички похитени служители бяха пуснати на свобода още вчера сутринта, но младият мъж се бе затворил в трезора и заплашваше да се самоубие.
Със Стефанов, който остана ден и половина без сън, преговаряха и тази нощ психолози от МВР.
Той нямаше никакви претенции и единствено се внимаваше да не бъде предизвикан да сложи край на живота си.
Стана ясно също, че оръжието - пистолет тип "Байкал", с което той разполага, е лично, тъй като той е охранител по професия. Похитителят обаче имал доста повече от разрешените за притежание 50 боеприпаса.
Похитителят не е имал желание да убива никого
Искал е просто да обере банката, за да се сдобие с повече пари. Актът е бил предварително подготвян, а версията с любовната афера с една от касиерките е свободно съчинение, коментира пред Би Ти Ви Тодор Тодоров, психологът, преговарял с него през цялото време.
В началото младият мъж е използвал заложничките като жив щит през прозореца, ако се открие стрелба. Бил е с маска, не е искал да се чува гласа му и е поискал да го наричат Иван. Не е представил никакви искания.
"Ясно е, че Стефан не е престъпник. Той е човек, на когото цял живот са му са се случвали неудачи. Срамувал се от това, което е направил, заявил: "Ето, аз пак се издъних. Дори един грабеж не мога да направя".
По думите на Тодоров младият мъж по едно време бил категоричен, че иска да се самоубие, но нямал куража да го направи.
В началото все пак похитителят е искал да бъде сигурен, че няма да бъде убит, ако се щурмува банката. Затова пуснал първата жена срещу бронежилетка.
Когато влязохме при него, той вече беше доста изтощен,
разказа Тодоров.
Стефан държал пистолета пред сърцето си. Заплашвал е, че ще се самоубие, ако го доближат. Психологът обаче го убедил да махне палеца от спусъка. "На него по-скоро му се искаше полицията да го убие, но помоли полицаите "да не го правят на решето", каза още той.
В банката е следял е медиите до един момент, когато са му били прекъснати кабелите. Слушал е обаче местното радио през телефона си. Притеснил се е, когато чул, че охранителят, когото е искал просто да рани, е в тежко състояние.
Похитителят със сигурност
не е знаел, че в банката има друга жена
През цялото време тя е била под бюрото в кабинета си. За да я изведат, Стефан е бил убеден, че в банката има много пари, които трябва да се приберат и да се опишат от полицията.
Случаят предизвика поредица от реакции и коментари
В самото начало вътрешният министър Цветан Цветанов съобщи, че става въпрос за наркоман, влязъл да обира банката в Сливен.
Впоследствие обаче психолозите на МВР отрекоха тази информация.
Премиерът Борисов пък, който също се появи в центъра на събитията в Сливен, каза: "Аз му гарантирам, че един шамар няма да му ударят полицаите, такива указания съм дал. Спази обещанията си, пусна жените".
Президентът Георги Първанов също коментира случая с думите, че има много млади българи, които са на ръба на отчаянието и видя отчаян мъж в лицето на похитителя.
В акцията участваха служители от различни структури на МВР - специализиран екип за преговори от Института по психология, СОБТ, полицаи от ОДМВР и др. под ръководството на главния секретар на МВР Калин Георгиев, в пряка координация с премиера Бойко Борисов и ръководството на министерството, в сътрудничество с местните органи на властта и банковата институция, със съдействието и подкрепата на граждани.