ЕС призна съставения от бунтовниците Преходен национален съвет за законен посредник в преговорите с Либия, обяви Ван Ромпой след края на извънредната среща на върха на съюза в Брюксел, посветена на ситуацията в Джамахирията.
Страните членки ще проучат всички възможни варианти, за да защитят цивилното население в Джамахирията, съобщи той, като подчерта, че "сигурността на гражданите трябва да бъде гарантирана с всички необходими средства".
В същото време президентът на ЕС уточни, че
не е взето решение за военни действия срещу Либия.
още по темата
Като предварителни условия за предприемането на мерки той посочи наличието на доказана нужда, ясна правна база и регионална подкрепа.
Президентът на ЕС заяви, че Либия се намира на ръба на гражданската война.
От името на 27-те страни членки на Европейския съюз той осъди насилието срещу цивилни.
ЕС иска да организира извънредна среща на върха с Арабската лига и Африканския съюз, за да обсъди конфликта в Либия, съобщи Ван Ромпой, цитиран от ДПА.
И Европейският съюз, и НАТО определят организацията на арабските държави като ключов дипломатически фактор за намиране на изход от кризата, отбелязва германската агенция.
Върховният представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън има предвидена среща с генералния секретар на Арабската лига Амр Муса в понеделник.
"Ние трябва да засилим международния натиск върху режима" в Либия, призова от своя страна председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Барозу определи събитията в региона като арабска пролет и израз на волята на местните народи за свобода и демокрация.
"Готови сме да оказваме хуманитарна подкрепа, да поддържаме демократичните преобразувания и създаването на демократични институции в страните от региона", допълни той.
Премиерът Бойко Борисов, който също участва на днешното извънредно заседания на Европейския съвет в Брюксел, коментира:
За всички е ясно, че режимът в Либия не може да продължи по този начин.
След срещата той съобщи, че лидерите на ЕС са имали оживен дебат за евентуалното налагане на зона, забранена за полети на либийски военни самолети над джамахирията.
Накрая надделя мнението, че
сега ЕС трябва да се грижи главно за здравето, инвестициите и просперитета,
а военните да вземат решение за зоната, задължително след решение на Съвета за сигурност на ООН и подкрепа от Арабската лига и либийския народ, отбеляза той.
Въпросът беше да се намери правилната формулировка, с която да се осигурят хуманитарната помощ и животът на гражданите в Либия, за да може в този регион да има мир и просперитет, посочи Борисов.
Той уточни, че думата "военна" е била изключена от декларацията на Европейския съвет, за да не се предизвиква напрежение в арабския свят.
На срещата Борисов е отбелязал, че членове на Преходния национален съвет /ПНС/ в Либия са измъчвали българските медици осем години, както и че случаят е струвал на България близо 60 млн. долара.
Рано или късно ние ще питаме за тях, заяви Борисов по повод дълга на Триполи към София.
Премиерът допълни, че канцлерът на Германия Ангела Меркел също е напомнила какво е правено за българските медици.