КРАСИМИР КОСЕВ
Трескава подготовка по Черноморието тече за предстоящия летен сезон. Първите туристи се очакват за Великден, а бизнесът усилено търси работници.
От бранша обещават с 10% по-високи заплати спрямо миналата година, но въпреки това отчитат голям недостиг на кадри.
Само в Слънчев бряг са необходими около 200 000 души. За да ги набавят, хотелиерите искат да наемат повече работници от трети страни, което се оказва предизвикателство след приемането ни в Шенген.
Тази година ще разчитат на повече работници от трети страни, тъй като българите предпочитат целогодишна заетост.Още в края на миналия туристически сезон предприемчиви браншовици започнаха да търсят работници от Индия,Непал,Китай,Пакистан Тайланд и Шриланка.
„Много от тях са работили в хотелиерството и това дава една сигурност на хотелиерите. Идват с определени знания и умения, които са много подходящи. Няма нужда да ги учим, няма нужда да им показваме. Особено, ако се връщат за пореден сезон“, заяви , собственик на Агенция по наемане на работници от чужбина за БНТ.
„Аз предпочитам да работя с български работници. Имам тук определени хора, но те са малко. Разбирате ли, че няма хора в България. За пример – пристигат едни вчера и ме лъжат, че могат да правят това и онова. Оказа се, че нищо не могат да правят, те са неграмотни. Около 30-40 човека съм подписал от Непал, Киргизстан и Бангладеш“, допълни известен туристически деятел в Слънчев бряг.
Заради бавните процедури подготовката за издаването на визи е започнала още през ноември. Особено отчетлив е проблемът в Индия, където се издават визи и за Непал, Шри Ланка и целия регион.
„Ако ще искаме помощ примерно от нашето министерство, от Външно министерство помощта е насочена в тази насока – да може да се увеличи броят на хората, капацитетът и абсолютно всичко, за да могат да бъдат издадени работни визи“, коментира ,управител на хотел.
Приемането ни в Шенген допълнително удължава процеса с от 5 до 10 дни.
„Защото в момента всички държави от шенгенското пространство трябва да дадат потвърждение за даден чужденец, че има право да влезе в България. Ако преди година това се е случвало само от нашето посолство, сега трябва да получим потвърждение от абсолютно всички“, заяви , собственик на Агенция по наемане на работници от чужбина.
Хотелиерите се опасяват и че част от пристигналите работници може да избягат. Случаите от миналото лято не са единични.Затова те са измислили примамвлив трик за задържане на работниците си.Търсяг се атрактивни чужденци-факири,шерпи,будиски монаси,екзотични танцьорки и масажистки.
Предлага им се да работят и на втори трудов договор в атракционни заведения и по плажа.По този начин може да получат за месец заплата,каквато в своята страна вземат за година.
Тези работници не са капризни като българските,коментират хотелиери.Техните изисквания са скромни,не пушат,не пият,не употребяват наркотици,а и към храната нямат никакви претенции.Езиковата бариера няма да бъде особен проблем,защото контактите с туристите няма да са големи.
„Малко сме се опитали да запълним с повече бройки, защото го имаме предвид , че може да се случи същото и то особено от Непал“, каза управител на хотел.
Наскоро несебърско сдружение проведе втора среща с ръководството на Летище-Бургас с настояване да се увеличат полетите още от април.
Най-търсени са работниците за позиции на чистачи, сервитьори и бармани и готвачи , а заплатите варират от 1500 до 3000 лв. Част от хотелите отварят още в края на април, а първите чуждестранни работници се очаква да пристигнат в началото на месец май.
Естествено, чужденците няма да могат да запълнят голямата дупка за кадри в туристическия бранш.Много готвачи,сервитьори и дори камериерки предпочитат да работят в други европейски държави заради по-доброто заплащане.
Изводът е,че и държавата и браншовите организации в туризма следва да предприемат адекватни мерки за стабилизиране и развитие на този перспективен отрасъл,който е с голямо бъдеше .
Какво ще се случи това лято по морето,ще се уверим скоро, но нека от сега да пожелаем успех на истинските,неуморни и креативни туристически деятели!