Сега е време, когато общуването и подкрепата както никога са много важни. И има категория хора, на които без общуване им е особено тежко – това са тези от домовете за възрастни хора и такива с трайни увреждания.
Във връзка с пандемията COVID 19 посещенията в тези домове сега са ограничени. Как може да продължи подкрепата за тези хора и в живота им да им се внесат малко разнообразие и красиви мигове?
Един от руските членове на Сдружение “Русофили-Несебър“, а сега и член на Управителния съвет, Оксана Золотих, създаде проект “Традициите на България“ благодарение на който всеки месец, посредством платформата ZOOM, от България в градовете на Русия руснаци и българи влизат в пряк контакт и им се разказва за обичаите и историята на двете страни, за съхранилите се древни обичаи, за културата и традициите на двата народа. Онлайн-срещите с хората от домовете за възрастни и такива с трайни увреждания в Русия се организират съвместно с руския Фонд „Старост в Радост”.
През януари срещата беше посветена на сурвакането, на сурвачките, на празнуването на Йорданов ден и на кукерите.
През февруари с ученици от Професионалната гимназия по туризъм „Иван Вазов” в Слънчев бряг, се проведе онлайн майсторски клас и демонстрира как се правят класическите мартеници. Към срещата се присъединиха повече от 14 домове от различни градове на Русия, и хората в тях заедно с учениците изработиха своите първи мартеници, за да може в бъдеще, според българските традиции, да ги подарят на своите приятели и близки.
През март на онлайн-срещата, в която отново участваха ученици от ПГ по туризъм „Иван Вазов”, бяха споделени традиционни български рецепти – боб чорба, баница, лютеница, а директно в ефир децата приготвиха прочутата шопска салата. Беше разказано за полезните свойства на киселото мляко, на бозата, на мурсалския чай, споменато беше и за националната подправка – шарената сол.
Участие в срещата взе и аташето по туризъм към Посолството на България в РФ Катя Жекова, от която узнахме с какви руски продукти може да бъдат заменени “корите“, “сиренето“, “киселото мляко“, за да се приготви българска баница.
Узнахме още, че ако се съчетаят българската лютеница с руските пелмени ще се получи вкусно блюдо!
Огромна е благодарността към преподавателката Ваня Тенева, също член на Управителния съвет на Сдружението, и учениците ѝ от ПГ по туризъм „Иван Вазов” за тяхното активно участие в работата по проекта.
С поддръжката на Сдружение „Русофили-Несебър” проектът “Традициите на България“ продължава онлайн и разказва за традициите на страната ни на хората в Русия, настанени в домовете за възрастни и на тези с трайни увреждания.
Ако вие желаете да вземете участие, изпратете ни своите идеи и предложения на електронната ни поща rusofilinesebar@abv.bg.