Мотивите към правилника на Общинския съвет-Несебър бяха предвидени за 3 декември, а след това бяха насрочени за 17 декември
Постоянните комисии на Общински съвет- Несебър ще са 6 са, а комисиите по ал. 1 са в състав от по 7 души.
Георги Манолов бе избран за 5-членна комисия за избора на председателя на Общинския съвет, а след това стана председател на временната комисия за проекта на Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет.
Максим МОМЧИЛОВ
Първоначално мотивите към проекта на Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет-Несебър,неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация бяха тиражирани от председателя на временната комисия Георги Манолов на 15 ноември в срок до 29 ноември.
Това се разпространи, съгласно чл.26, ал.2, ал.3 и ал.4, изречение второ и чл.28 от Закона за нормативните актове, чрез публикуване на настоящият проект на Правилник за организацията и дейността на Общинския съвет Несебър, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация се предоставя на всички заинтересовани лица 14-дневен срок, считано от 15.11.2019 г., за предложения и становища по предложения проект.
Предложенията или становищата можеха да бъдат депозирани в деловодството на общински съвет Несебър на адрес: Несебър ул „.Еделвайс” № 10 или на следния електронен адрес osnesebar@nesebar.bg
Предоставеният 14 дневен срок е предвиденият в чл.26, ал.4, изречение второ от ЗНА, поради необходимостта Общински съвет Несебър мандат 2019 – 2023 г. да започне пълноценна работа и да се осигури възможност за свикване на редовни заседания и взимане на решения. Мотивите към проекта на Правилник за организацията и дейността на Общинския съвет Несебър, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация /в съответствие с чл.28, ал.2 от Закона за нормативните актове/ така и обаче не бяха обнародвани.Те бяха афиширани за 3 декември, а преди това бяха насрочени за 17 декември и към правилника на общинския съвет.А ето кои са причините за приемането на предложения проект.
Причини, които налагат приемането на предложения проект:
На основание чл.21, ал.3 от ЗМСМА Общинският съвет приема Правилник за организацията и дейността на Общинския съвет и взаимодействието му с общинската администрация. С нормативният акт се уреждат правилата по които ще работи новоизбраният колективен орган и по които ще си взаимодейства с общинската администрация. При разработването на проекта за Правилник, временната комисия е възприела принципа на пренасяне на утвърдени процедури и правила от действащият през мандат – 2015 – 2019 г. Този подход бе избран тъй като от направеният анализ, се установи, че същият е добре структуриран и правилата в него съответстват на установената традиция в работата на колективния орган, което ще доведе до приемственост в работата му. В проекта на Правилник, освен досега действащи „утвърдени” процедурни правила се предлага и по – детайлно уреждане на реда по който се приемат нормативни актове от Общинският съвет.
Предлагат се и нови хипотези, с които се уреждат възникнали в практиката казуси за които е липсвало уредено правило в нормативният акт, както и такива, които са продиктувани от промени в нормативните актове от по – висока степен.
Цели, които се поставят с предложения проект и очаквани резултати:
В резултат на приемане на проекта на Правилник се очаква да се създаде добра рамка за работата на колективният орган през мандат 2019г.-2023.
Проектът е съобразен със законите на Република България и е предпоставка за прозрачност и законност при провеждане на заседанията на Общински съвет и на неговите комисии .
Финансови и други средства, необходими за прилагане на новия правилник:
За прилагане на правилника са необходими финансови средства свързани с изплащането на възнаграждение на председателя на общинския съвет и на общинските съветници, за работата им на заседание на постоянните комисии и на общинският съвет.
Размера на възнагражденията предвиден в проекта на този правилник е съобразен с максимално определеният такъв в чл.34 ал.1 т.2 на ЗМСМА и този разход е предвиден в бюджета на Общината.
Анализ на съответствие с правото на Европейския съюз: Настоящият проект е подзаконов нормативен акт и съответствието му с правото на Европейския съюз е предопределено от синхронизирането на действащото българско законодателство с регламентите и директивите, относими към тази материя. Проектът е разработен в съответствие с Европейската харта за местно самоуправление. Тази харта е документа подчертаващ необходимостта от отчитането в правните актове на всички особености на местните структури с оглед задоволяването на потребностите на населението по места чрез ефективно местно самоуправление. Доколкото настоящият проект на Правилник е с предмет на подзаконов нормативен акт, който подлежи на издаване на основание чл.21, ал.2 и ал.3 от Закона за местното самоуправление и местната администрация от Общински съвет, като орган на местното самоуправление, то приложими са разпоредбите на Европейската Харта за местно самоуправление.