Да бъдеш или не, туй е въпросът, а отговорът не е от Хамлет, а за действащите сепаратисти за референдума в Обзор Кои са тези сепаратисти, и как смятат да създават в Обзор нова община? А дали са спазени законите? Политически или бизнес интереси стоят в основата за референдума в Обзор?
Хаджи Максим Момчилов
Сепаратизмът и сепаратистите за референдум на една хипотетична община не са от вчера и днес. Но да започнем не с въпроси, а с отговорите за това кои са сепаратистите за отцепване от община Несебър и как смятат да създават община Обзор. Първият от тези сепаратисти – вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова, воглаве с областният управител на Бургаска област Вълчо Чолаков и кметът на Обзор Христо Янев бяха първите, които демонстрираха сепаратизмът за отделянето от Община Несебър и „обособяването” на Община Обзор.
Допустимо ли е това? Ами, допустимо е! Заобикаляйки кмета на Община Несебър Николай Димитров, нарушавайки целостта на несебърската община, ни в клин, ни в ръкав, на 21 август в Обзор е проведена „… дискусия, в която участват областният управител на Бургас Вълчо Чолаков и кметът на община Обзор Христо Янев”. На същата дата същият текст е цитиран повторно. Написано е, че… кметът на община Обзор е Христо Янев. Действително ли е съществувал в този ден и час Христо Янев като кмет на Община Обзор?
Янев е съществувал, но … кметът на Община Обзор… е недействителен. Най-естествено беше поне двете цит. лица: Николова и Чолаков, в т.ч. и Янев, да се разграничат един от друг, и да си признаят, че такъв кмет на Община Обзор няма и не съществува. Сепаратисти ли са тримата: Николова, Чолаков и Янев, при положение, че община Несебър е неделима? За сепаратизъм (от лат. separatio, разделям) се квалифицира термин, описващ настроение, действие или движение за отделяне на дадена група хора от по-голяма обществена единица.
Най-често с него се обозначават опитите за получаване на автономия чрез отделяне на дадена територия в нова държава, но може също да се отнася за разделяне на обществени или политически организации. В част от случаите целта е отделената обществена подгрупа да се присъедини към друга група – държава, организация или коалиция. При политическите партии може също да е следствие от борба за власт.
В действителност е следствие и от, и за борба на власт. Неназовано е, но е естествено, че тримата – Николова и Чолаков от СДС, воглаве с Янев от ГЕРБ, са в коалиция на борба за власт. И в същото време от една страна политически се разделят и от друга, се отцепват от хората на Инициативния комитет, издигнали за кмет на община Несебър Николай Димитров.
Четвъртият „сепаратист” за разделяне на община Несебър е депутатът Димитър Бойчев, който е и председател на Областния съвет на ГЕРБ-Бургас. Той също може да се причисли към първите трима, политически и териториално. На 16.09.2020 г. споделя в профила си във фейсбук: „Неслучайно Обзор поиска да се отдели от Несебър. Подписката за отделяне на Обзор от Несебър не е случайна или спонтанна“.
Ще бъде прекалено да се твърди за гастролиращия Марин Божков из референдума за Обзор, че и той е сепаратист. За себе си Божков казва: По образование съм юрист, по професия-консултант. Когато се ядосвам-пиша фейлетони. За пътуване използвам изключителен мотоциклет. Яздя коне в полето на Банкя”. Иначе Божков не твърди, че е адвокат, а се води за председател на Управителния съвет на програма „Достъп до правосъдие” .
От написаното до тук за референдума на сепаратистите /които са най-обикновени подбудители/ и идеологически /партийни/ диверсанти в Обзор , за последните пет месеца стават думи за малко измислица, много популизъм и минимална доза истина тук-там, че да звучи поне малко правдоподобно.
А всичко би могло да бъде опростено. Заповедта на областния управител на Бургаска област Вълчо Чолаков за референдума в Обзор, издадена на 8 януари можеше да бъде отменена. Но това не се случи.
За да се случеше това обаче, трябваше да се намеси административния съд. За да се намеси административния съд, трябва някой да го сезира. Това може да направи заинтересована страна. Законодателството не дефинира кои са в случая заинтересованите страни, това не може да направи дори Общинският съвет на Несебър, който два пъти се е произнасял против.
Можеше да се обърне към съда инициативният комитет, но той в случая е облагодетелстван и няма да го направи. Можеше всеки гражданин на община Несебър, ако своевременно е разбрал за заповедта и смята, че въпросът го засяга. Дали? Можеше да се намеси прокурор, стига да иска и да му стиска. Срокът за обжалване изтече на 22 януари.