Няма българин, който да не знае датата 3 март 1878 г., когато е освободена България от турско робство. Това се случва след петвековно турско иго.
Освобождението на България е следствие на няколко фактора.
Началото на нашето Възраждане е поставено от отец Паисий Хилендарски с неговата „История славянобългарска“, и води до независимост на Българската църква (1860 – 1870 г.) и признаване на Българската екзархия. Следват четите на Панайот Хитов, Стефан Караджа и десетките още войводи. Продължава с делото на организатора на българската национална революция, Апостола на Свободата Васил Левски, достигайки до връх Вола с четата на Христо Ботев. И накрая потопеното в реки от кръв Априлско въстание, довело до Освобождението на България.
Въстанието постига своя основна политическата цел – с цената на 30 000 избити деца, жени, мъже, да събуди Европа.
Виктор Юго, Чарлз Дарвин, Оскар Уайлд, Джузепе Гарибалди, Лев Толстой, Фьодор Достоевски, и още много други, издигат своя глас в защита на поробения български народ.
Априлското въстание е повод на Русия да обяви война през 1877 г. на Турция и да помогне на своите братя – православни християни.
Българският народ оказва огромна помощ на руската армия във войната. Сериозна военна сила е българското опълчение, присъединено към отряда на ген. Гурко. Те участват в героичната защита на прохода Шипка през август 1877 г. имаща определящо значение за спечелване на войната.
Над 50 хиляди са жертвите, които дава България за да извоюват своята свобода, а руските загуби възлизат на около 202 хиляди военнослужещи.
На 3 март 1878 г. (31 януари – стар стил) в Одрин е подписано примирие. Малко известен факт е, че с това примирие се дава автономия на България.
С подписването на Санстефанския мирен договор се официализира Освобождението на България.
От 1991 г. Денят на Освобождението на България от османско иго 3 март е националният празник на България.
По традиция Общинската организация на СОСЗР в гр.Несебър всяка година отбелязва този ден.
На 27 февруари, в навечерието на празника, в клуба на СОСЗР, беше организирано тържество с богата литературно – музикална програма. С помощта на украинските ученици от 9 и 10 клас на ПГТ ”Иван Вазов”- К.К. Слънчев бряг Жанна Стирова, Мария Гуцал, Арина Семука и българските им съученици Красимир Георгиев и Станка Илиева, под ръководството на Ваня Тенева – учител по руски език, пред препълнената зала беше пресъздадена Шипченската епопея.
Учениците напомниха за героизма на руските войни и българските опълченци. Те разказаха на руски език за живота на видните военноначалници, участвали в Руско – турската освободителна война, генералите Йосиф Гурко, Николай Столетов, Павел Карцов.
Участие взе групата за патриотични песни, ръководена от Панайот Катрафилов.
Включиха се със свои разкази за развитието на бойните действия и някои от присъстващите български и руски граждани.
Честването на 3 март – Денят на Освобождението на България от турско робство, показа, че историята не бива да се забравя, защото народ без история е като дърво без корени.
Нека си спомним за хилядите руснаци, българи, румънци, финландци …
И никога да не забравяме, че всички те са загинали под руското знаме и поведени на свещена война по волята на руския Цар Освободител!
До земи поклон!
На снимката горе:Гордеем се не само с това, че сме потомци на поп Сава Катрафилов, но и с всички, които са дали живота си за България. Това казаха пред бТВ неговите правнуци Панайот и Георги Катрафилови от Несебър.
Христо Николов
Председател на УС на
Сдружение С Русия за вяра, единение и култура-Несебър