768x432efwefefef

Кметът на Поморие с факти и препоръки! Ето как трябва да работи един общински съветник за 1502 лв. и няколко часа месечно

Кметът на Поморие с факти и препоръки! Ето как трябва да работи един общински съветник за 1502 лв. и няколко часа месечно

Седем местни парламентаристи станаха причина за подробното становище на Алексиев с предложението си за промени в правилата за работа на ОбС

Автор: Флагман.бг

Иван Алексиев обяснява подробно какви са задълженията на един съветник, че трябва да е наясно с тях още преди да бъде избран за такъв, сравнява правилниците на няколко местни парламента в страната и публикува информация за актуалните заплати

Кметът на Поморие Иван Алексиев излезе с подробно становище по повод обвиненията на общински съветници, че част от докладните записки в дневния ред за заседанията на местния парламент се внасят от администрацията в последния момент. Това според народните избраници не им оставя достатъчно време, за да се запознаят с материалите.

В своята позиция Иван Алексиев обяснява подробно какви са задълженията на един съветник и че той трябва да бъде наясно с тях още преди да бъдe избран за такъв, сравнява правилниците на няколко местни парламента в страната и публикува информация за възнаграждението, което получава един съветник за участието си в редовна сесия веднъж в месеца и две или три заседания на постоянни комисии – всяко по около 2 – 3 часа.

Седем местни парламентаристи станаха причина за подробното становище на Алексиев с предложението си за промени в правилата за работа на на ОбС. Божидар Янушев, Веселин Анестиев, Ива Кусева, Милен Манолов, Найден Пулакиев, Николай Буковинов, д-р Христо Христов поискаха Промени в Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация в Община Поморие

В своето уведомително писмо те пишат: „Практика е общинската администрация да входира в деловодството на Общинския съвет докладни записки с проекти за решения в последния работен ден преди провеждане на заседанията на постоянните комисии. Така общинските съветници нямаме възможност да се запознаем в детайли с материалите. Към някои от докладните има голям брой приложени документи, които изискват време за справки с нормативни актове или консултации със специалисти.

 

 

 

 

Съветниците предлагат да се приеме в чл.10 нова алинея 12: „В дневния ред на заседанията на постоянните комисии се допускат за разглеждане материали и докладни записки, постъпили най-късно 3 (три) работни дни преди провеждането им. Изключение се прави за въпроси от изключителна важност за населението на община Поморие.“

И въпреки предложението си, същите съветници на последното заседание внесоха две докладни в последните 30 минути преди началото на сесията на ОбС. Това направи впечатление на колегите им и заслужено получиха критики.

 

Ето и пълния текст на СТАНОВИЩЕТО на Иван Алексиев, който преди няколко дни стартира безпрецедентна инициатива – подробно да разяснява докладните в дневния ред онлайн, а след това и в ритуалната зала на Поморие – и за съветниците, и за обществеността. В него той описва задълженията на общинския съветник и сравнява правилниците на ОбС-Бургас, ОбС-Несебър и ОбС-Стара Загора.

Речено-сторено! Кметът на Поморие представя на живо всички докладни преди внасянето им в ОбС

„Във връзка с Ваше уведомително писмо, регистрирано в деловодната система на Община Поморие, с вх. рег. № 06-36-127/29.07.2024 г., с приложено предложение с рег. № ОС-817/26.07.2024 г., изразявам следното становище:

Предложението е отправено до председателя и общинските съветници на Общински съвет – Поморие от 7 /седем/ общински съветници и касае промени в Правилника за организацията и дейността на Общински съвет – Поморие, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация на Община Поморие /Правилника/. По смисъла на пар. 2, изречение първо от Преходните и заключителни разпоредби на Правилника предложението е допустимо, но неоснователно, като мотивите ми затова са следните:

С предложението се иска създаване на нова ал. 12 към чл. 10 от Правилника с текст: „В дневния ред на заседанията на постоянните комисии се допускат за разглеждане материали и докладни записки, постъпили най-късно 3 /три/ работни дни преди провеждането им. Изключение се прави за въпроси от изключителна важност за населението на община Поморие.“

Вероятно се касае за техническа грешка, тъй като актуалната редакция на чл. 10 от Правилника съдържа 10 /десет/ алинеи и следва предложената алинея да е под номер 11, а не 12. Изхождайки от съдържанието й обаче и предвид наличието на самостоятелен раздел VI „Комисии на общинския съвет“ в Правилника, считам, че предложеният за допълнение текст следваше да е към ал. 1 на чл. 39 или в новосъздадена алинея втора, а не към чл. 10, който регламентира заседанията на Общинския съвет.

Извън горното и разгледано по същество предложението поставя редица въпроси, които ще разгледам в настоящото изложение.

Считам, че на първо място следва да се разгледа ролята на общинския съветник, като основен участник в процеса по приемане на правилници, наредби, решения, инструкции, декларации и обръщения от Общинския съвет.

Съгласно чл. 18, ал. 1 и ал. 2 от ЗМСМА, Общинският съвет е орган на местното самоуправление, който се избира от населението на общината при условия и по ред, определени от закона и се състои от избраните общински съветници. Според чл. 20, ЗМСМА Общинският съвет определя политиката за изграждане и развитие на общината във връзка с осъществяването на дейностите по чл. 17, както и на други дейности, определени със закон. Дейностите са в сферата на общинското имущество; общинските предприятия; общинските финанси; данъци и такси; общинската администрация; устройството и развитието на територията на общината и на населените места в нея; образованието; здравеопазването; културата; благоустрояването и комуналните дейности; социалните услуги; опазването на околната среда и рационалното използване на природните ресурси; поддържането и опазването на културни, исторически и архитектурни паметници; развитието на спорта, отдиха и туризма и защитата при бедствия, а чл. 21, ал. 1 ЗМСМА определя конкретните правомощия на съвета.

Следователно общинският съветник има изключително важна и отговорна роля пред обществото. За ефективното изпълнение на правомощията си той следва да познава задълбочено действащата нормативна уредба в Република България и да притежава солидни знания и компетентности в сферите посочени в чл. 17 от ЗМСМА. По презумпция, всеки кандидат за общински съветник следва да е бил наясно с ангажиментите, които е длъжен да изпълнява по закон, както и с динамиката на процесите в които ще участва и за които следва да е подготвен предварително, а не след стъпване в длъжност да се стреми към удобно и комфортно положение при изпълнение на задълженията си посредством искания за неправомерно удължаване на срокове. Подобно поведение подхожда на редица други сфери, дейности, професии и длъжности, но категорично е недопустимо за лица в качеството им на общински съветници, съзнателно поели редица ангажименти към обществото и в частност към техните избиратели.

Съгласно чл. 45 от Правилника, общинският съветник не може да бъде избран в състава на повече от три постоянни комисии и в ръководството на повече от една. Той е член на поне една постоянна комисия и може да участва в състава на временни комисии без ограничения. В изпълнение на цитираната разпоредба Общински съвет /ОС/ – Поморие е приел Решение № 5/04.12.2023 г., съгласно което подписалите предложението лица  участват в състава на две или три комисии от общо 6 /шест/.

Видно от Решение № 264/30.07.2024 г., ОС – Поморие е приел отчет за дейността си за периода 08.11.2023 г. – 30.06.2024 г. Именно в отчета ясно се вижда каква е ангажираността и натовареността на общинските съветници и какъв е общият брой на приетите решения от съвета за отчетния период. В рамките на 8 /осем/ месеца ОС – Поморие, мандат 2023-2027 е провел 10 /десет/ редовни и 2 /две/ извънредни заседания и е приел 243 /двеста четиридесет и три/ решения, което се равнява средно на 30 /тридесет/ решения, месечно. Изводът, който може да се направи от горепосочените данни е, че общинските съветници не са претоварени в своята дейност.

В тази връзка ще посоча, че съгласно чл. 53, ал. 3 от Правилника „Размерът на възнаграждението на общинския съветник за един месец е 70 на сто от средната брутна работна заплата в общинската администрация за съответния месец“, като разходите за заплати се поемат от общинския бюджет. За горепосочения период брутното трудово възнаграждение на общински съветник в Общински съвет – Поморие, мандат 2023-2027 варира от 1026 /хиляда двадесет и шест/ лева до 1 502 /хиляда петстотин и два/ лева.

За разлика от председателя на съвета, общинският съветник няма определено работно време и получава възнаграждението си за участие в заседанията на съвета и постоянните комисии, както и за информиране на гражданите за дейността и решенията на съвета. Важно е да се отбележи, че възнаграждението се заплаща след представена справка от председателя, за участие на съветниците в заседанията.  Логичният извод е, че средно за 3 /три/ или 4 /четири/ участия в заседания месечно, общинският съветник получава възнаграждение в размер на 70 на сто от средната брутна работна заплата в общинската администрация за съответния месец, тъй като за дейността по информиране на гражданите и поддържане на връзка с тях се разчита единствено на добросъвестността на съветниците и същата няма отчетлив характер.

В предложението се твърди, че практиката е общинската администрация да входира за разглеждане докладни записки в последния работен ден преди заседанията на постоянните комисии, поради което съветниците нямат възможност да се запознаят в детайли с материалите, тъй като някои от докладните съдържат голям брой приложения изискващи време за справки с нормативни актове или консултации със специалисти. Подобни твърдения поставят под съмнение способността на отправилите предложението общински съветници да боравят бързо и ефективно с нормативната уредба от една страна, а от друга компрометира възможностите им за адекватно изпълнение на задълженията им.

По повод твърденията бе извършена проверка, която установи, че първото по график заседание на постоянните комисии на ОС – Поморие, мандат 2023-2027, винаги е в понеделник, с минимални изключения. Срокът за приемане на докладни записки традиционно е два календарни дни преди първото заседание и обикновено изтича в 12 ч. или в 17 ч., в петък. Твърди се, че докладните записки се входират в последния работен ден, което обаче не означава, че са извън определения срок. Напротив – входират се в срок, след изтичането на който и до провеждане на първото по график заседание на комисиите, съветниците имат на разположение повече от 72 /седемдесет и два/ часа, за запознаване.

Гореизложеното налага извода, че срокът е достатъчен, но вероятно създава неудобство за тях, тъй като по-голямата част от него съвпада с неработни дни – събота и неделя. В тази връзка изрично ще отбележа, че трудовите правоотношения на съветниците не са обвързани с работно време.

От справка в сайта на ОС – Поморие, е видно какъв е броят на докладните записки регистрирани в последния ден от изтичането на срока. Считам, че броят им категорично не е голям. Следва да се има предвид, че при подготовката на докладните записки администрацията също е обвързана с нормативно установени срокове и полага максимални усилия да подготви и окомплектова докладните съобразно динамиката на административните производства, която често зависи от процесуалното поведение на други органи и организации, както и на самите граждани, в качеството им на страни и участници в административния процес. Или казано другояче „входирането в последния момент“, а понякога и след срока се налага от външни фактори, но доколкото спомага за своевременното разрешаване на общественозначими въпроси, посредством приетите решения на общинския съвет, считам, че е оправдано и би било нередно да се прави компромис и да се отлага удовлетворяването на интересите на гражданите в името на създаване на комфортна и спокойна работна среда за общинските съветници.

В случай, че общинските съветници действително изпитват сериозни затруднения по време на процеса със запознаване с материалите, разполагат с възможността да провеждат заседания по-често. По този начин броят на докладните записки, по които следва да приемат решения ще се редуцира до степен съответстваща на възможностите им за адекватно възприемане и обработване на важна за обществения живот информация.

В тази връзка ще отбележа, че второто изречение от предложението, което гласи „Изключение се прави за въпроси от изключителна важност за населението на община Поморие.“ е неясно и следва съветниците да уточнят смисъла, който влагат в понятието „въпроси от изключителна важност“ и преди всичко какви са обективните критерии за определянето на тези въпроси.

В заключение ще представя извадки от действащите Правилници на други общински съвети, като допълнителен аргумент подкрепящ неоснователността на предложението.

Правилник за организацията и дейността на Общински съвет – Несебър, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация:

Чл.23 (1) Председателят на Общинския съвет обявява график на заседанията на комисиите в интернет  страницата на Общинският съвет  и информационното  таблото на общината , не по – късно от три дни преди заседанието на съответната комисия, като в същият срок  писмено или по телефона, чрез  звеното  по чл. 29а от ЗМСМА се  уведомяват членовете на комисията.  

(2) Проекта  за дневен ред  и   докладните  записки  с предложения проект  за  заседанията  на  постоянните комисии се изпраща  на всички общински съветници  на посочен от тях електронен адрес,  един ден преди заседанието.

(3) Членовете на съответната постоянна комисия получават, докладните записки и приложените към тях документи на хартиен носител  или по електронен път един ден преди заседанието. Останалите общински съветници, могат да се запознаят с приложените към докладните записки материали, преди официалното им получаване  по реда на чл.28 ал.5,  в  канцеларията на Общинският съвет.

(4)  В дневния ред на  постоянните комисии, се включват и всички  докладни записки   постъпили до деня на заседанието, като в този случай същите се  предоставят на членовете на съответната комисия на хартиен носител,  преди заседанието на съответната комисия, а на останалите общински съветници по реда на чл. 28 ал.5.

Правилник за организацията и дейността на Общински съвет – Стара Загора, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация:

Чл.32. (изм. с Решение №455 от 27.06.2024 г.) (1) Председателите на комисиите обявяват часа и мястото на заседанията по график, съгласуван с председателят на Общинския съвет. Дневният ред за всяко предстоящо заседание на комисиите и материалите за него се публикуват на интернет страницата на общинския съвет или на общината в отворен формат, позволяващ директно извличане на текстова информация, и/или в машинночетим отворен формат, не покъсно от 24 часа преди насроченото заседание.

(2) Всички членове на комисията се уведомяват за предстоящото заседание на комисията по телефон и чрез електронно писмо, не покъсно от 24 часа преди заседанието. В същият срок материалите за заседанието се предоставят на общинските съветници.

Правилник за организацията и дейността на Общински съвет – Бургас, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация:

Чл. 35. (1) Часът и мястото на заседанията на комисиите са по график, съгласуван с председателя на Общинския съвет. Членовете на комисиите се уведомяват по телефон или чрез електронно писмо не по-късно от 48 часа преди заседанието. Дневният ред и материалите за заседанието се публикуват в електронната система за заседание и гласуване и на страницата на Общинския съвет.

С уважение,

Иван Алексиев

Кмет на община Поморие“

Print Friendly

Автор: Nessebar-News.com


      Вашият коментар

      Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *