Как да ни тръгне по вода във водния сектор?
В Деня на водата” Несебър-Нюз” разговаря с д-р Даниела Божинова, кандидат за народен представител, втора в листата на Продължаваме промяната-Демократична България за 2-ри МИР-Бургас:
НН: Световният ден на водата 22 март е повод да говорим за управлението на водите на България. Какво е значението на водния сектор за Вас?
ДБ: Водата е безценен ресурс. За него са се водили войни, очаква се да продължи да бъде централен фактор в геополитиката и в бъдеще. В някои държави достъпът до вода е записан като основно конституционно право, така че обезпечаването му е висок приоритет.
Ефективното управление на водите е висок цел и за нашата коалиция Продължаваме промяната – Демократична България и специално за „Зелено движение“, към което принадлежа. Моите приоритети са за чиста вода, модерна и добре поддържана водна инфраструктура, добро и прозрачно управление с участие на заинтересованите страни.
НН: Имате ли Ваши регионални акценти за водния сектор в Бургаска област?
Ще ви дам няколко акцента, особено важни, според мен, за Бургаска област, за нашите граждани, за туристите и бизнеса:
ВИК инфраструктурата е остаряла и недостатъчна, подменя се бавно и скъпо, затова модернизирането й трябва да се ускори и контролира, а така също и нейната поддръжка. Тогава няма да имаме кризи като тази с язовир Ясна поляна, заради който туристически фирми и граждани от Приморско и Царево протестираха в началото на 2023 г.
Необходим е строг контрол за обезпечаване на достатъчен обем във всички язовири за питейно-битово водоснабдяване.
ВиК инфраструктурата трябва да бъде обхване селата, да бъде продължена на юг от Варвара в Бургаска област.
Да дигитализираме управлението на ВиК сектора. Да се простим с водния инкасатор, макар да ни е симпатичен, да измерваме потреблението дистанционно.
Да опростим тежката административна процедура за ползване на подземни води от домакинства и ферми чрез кладенци и други водовземни съоръжения. Подземните води трябва да се опазват чисти. Повече от 30% от населението на България разчита на подземни води за питейното си водоснабдяване.
Необходимо е специално внимание към поливното земеделие: модернизиране на изградените и неподдържани напоителни системи, в зависимост от земеделските и водните нужди на регионите;
Винаги съм държала на участието на заинтересованите страни при вземане на важни решения за местно развитие. Това е смисълът на местното самоуправление. В случая за местния воден сектор ще дам пример с община Кресна, където преди време решиха с общо събрание на населението – на площада с гласуване „по швейцарски“, дали да се присъединят към регионалната водна асоциация.
НН: Какво предвижда като национална програма за водния сектор Вашата коалиция ПП-ДБ?
ДБ: Ето някои приоритети на национално ниво за ефективно управление на водите на България:
- Въвеждане на общо управление на водните ресурси и водните обекти държавна собственост. Отразяване на актуалните граници на водните обекти в кадастралните карти;
- Своевременното разработване и приемане на основните планови документи в управлението на водите – Планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и Планове за управление на риска от наводнение (ПУРН). Гарантиране на изпълнението на тези планове, за да се постигне добро екологично състояние на водните обекти;
- Въвеждане на ефективни и базирани на природата решения и системи за напояване в земеделието.
- Завършване на учредяването на санитарно-охранителни зони (СОЗ) около всички водоизточници и съоръжения за питейно-битово водоснабдяване и минерални води;
- Опазване и ефективно управление на минералните води и осигуряване на достъп на гражданите до минерална вода, вкл. за профилактика и лечение и др.
Желая на хората от град Несебър-гордост за България и света ,както и на хилядите гости в тази специална черноморска община ,да им върви по вода! Не само в Деня на водата, през идващия туристически сезон,а и през цялата година!Скъпи приятели,пазете безценния Старинен Несебър !
………………………………………………………………………………………………