Общински съветници и жители на Поморие провеждат подписка срещу мястото, на което се предвижда да бъде изградена новата спортна зала по хандбал в морския град. Проектът беше одобрен за финансиране с държавни средства в размер на около 5 млн. лв. В началото на миналия век там се е намирала и църквата „Успение Богородично“, опожарен през 1906 г. Сега върху теренът има игрище, което се ползва от много деца. Друг проблем, който посочват хората е, че се отпускат пари за проект, за който не е проведено обществено обсъждане.
Това, което ни подбуди да прибегнем към направата на подписката е внасянето на докладна записка от кмета Иван Алексиев, с която той вече направо иска именуването на новия спортен обект на името на един наш изтъкнат съгражданин – Щерион Василев. За това ние нямаме абсолютно нищо против, ние молим само за едно – нека да има чуваемост от гражданството, нека не бъдат взимани еднолични решения от когото и да е“, посочи той.
Според част от жителите на Поморие, мястото е неподходящо, защото в района вече има много изградени сгради, а паркирането и сега е трудно. Спортната площадка и сега се ползва от ученици, допълниха те.
„Имаме необходимост от спортна зала, но мястото не е тук, до Руски паметник. Съществуват международни стандарти и правила. Според тях, размерите на едно хандбално игрище трябва да са 20 на 40 или 38 на 18/19. Размерите тук са малки, да не говорим отстрани за отстояния за публика и т.н.“, обясни Деян Тенев, бивш учител по физическо възпитание и настоящ треньор по тенис от Поморие.
През 1899 г. на този терен е построен голям храм „Успение Богородично“, обясни доц. д.-р Милчо Скумов от Поморие. При големия пожар в морския град през 1906 г. обаче сградата е опожарена. „Покривът е паднал и е изгорял, а стените и двете камбанарии са запазени. През 20-те години се подема инициативата да бъде възстановен този храм във вида, в който е бил. В края на 1939 г. сградата е разрушена. В наше време в част от терена се построи хотел. Парцелът е близо 1900 кв.м., а църквата е била със застроена площ 740 кв. м.
Каквото и да се строи на това място, би могло да се направят съответните разкопки, да се разкрият стените и да се мисли вече за тяхното експониране, архитектурно как да бъде оформено. Основните ги има. Когато този хотел се строеше, ние гледахме през процепите, виждаха се масивни, стабилни основи. Сградата е била висока към 30 м. Подът е бил с мраморни плочи, може да се открие и това, да бъдат запазени. Никой не знае какво е запазено“, обясни доц. д-р Скумов.
Кметът на Община Поморие Иван Алексиев посочи, че ще бъде организирано обществено обсъждане след около 15 дни относно избора на мястото за изграждане на бъдещата спортна зала. Той уточни, че става въпрос за два различни проекта за спортни зали в града. Според него казусът се политизира и не е коректно общинските съветници, които са опозиция в местния парламент, да комуникират с кмета чрез подписки. Алексиев допълни, че подписка срещу предложеното място не е виждал.
„Повече от 60 години домът на хандбала в Поморие е на тази спортна площадка. Не говорим за тип Арена Бургас или Арена Армеец, а за една нормална спортна зала, тренировъчна и да отговаря на изискванията за провеждане на турнири – да може нашите спортисти, хандбалисти, да има къде да спортуват и да тренират, защото физкултурните салони на училищата не отговарят на тези условия“, коментира кметът. Теренът е около 1880 кв.м., а сградата се предвижда да не е повече от 7,20 м.
Относно обсъждането на другия проект за изграждане на многофункционална спортна зала за състезания от висок клас – Арена Чайка – Поморие, Алексиев уточни, че се предвижда тя да се намира в района на бившата ж.п. гара. „Целият терен е 100 дка, а Община Поморие има 25 дка. Там сме в съсобственост с още 4 юридически лица. Терените на тези юридически лица са заложени в една банка, която за жалост фалира. Банката не освобождава тези терени и ние не можем да се разделим“, поясни той.
Кметът посочи, че за да бъдат спокойни жителите на Поморие, е възложил обследване на още 3 терена, на които би могло да бъде изградена спортната зала за хандбал. „Всеки един терен по отделно ще бъде представен на хората, включително и този. На всеки един терен ще се кажат плюсовете и минусите. Хората, които присъстват ще кажат кой терен става, кой не става и дали да реализираме този проект от този тип зала“, съобщи Алексиев.
Той допълни, че одобреният проект за държавно финансиране може да бъде реализиран дори и да е на друго място, а не първоначално предвиденото. „Ние, за да изградим една зала, трябва ад представим на кой терен ще бъде изградена, но нямаме в момента избран изпълнител, а обектите са гласувани от държавния бюджет, с което ни се гарантира финансирането, но има условия, при които ние ще ползваме това финансиране. Пари няма да видим веднага, а ще получим при избран изпълнител, при съответните критерии, спуснати ни от Министерството на финансите и регионалното министерство“, обясни кметът.
Председателя на хандбалния клуб в морския град Стоян Джисов допълни, че предстоят домакински мачове. Заради липсата на зала за този вид спорт, в момента се търсят такива в Несебър или Бургас. Освен допълнителни разходи за наем и транспорт, това създава и трудност и за подготовката на отборите. „Другата неделя 19-годишните момчета имат турнир, ние сме домакини.
Стана така, че залата, която ползвахме до стадиона в Поморие е заета и аз обикалям във всички зали в Бургас, сега вече и в Несебър тръгвам. В школата има около 50 момчета, отборът ни момичета е от 12-13. За Несебър ми казаха, че е за 80 лв. на час залата, като сложим и транспорта, то си е пак разход. Същата работа е и в Бургас, за да играем там за 7-8 часа по 70 лв. към 500 лв. ще отиде за наем на залата за турнира, на който Поморие е домакин“, посочи Джисов.