IMG_1433 (1)

Читалище „Просвета-1927“ преобразява Културния дом в Камено с европейско финансиране

 

 

Културният дом в Камено ще бъде цялостно преобразен през следващите месеци. Това ще се случи благодарение на одобрения вече проект „Назад към лютиерството и корените на каийлии“ по програма „Развитие и популяризиране идентичността на територията на МИРГ от Стратегията за водено от общностите местно развитие на МИРГ „Бургас-Камено“.

Бенефициент по проекта е читалище „Просвета-1927“, носител на редица национални и международни награди, а стойността му е за близо 200 000 лева. Със средствата ще бъде закупена съвременна озвучителна техника от най-висок клас за провеждането на различни фестивали и фолклорни събития, както и сценично осветление. Ше бъде направен основен ремонт на етнографската зала, коридорите на двата етажа, ще бъде сменена част от дограмата и обособена модерна зала за презентации и изложби, както и закупена нужната за това модерна техника.

В проекта са заложени средства за обновяване и попълване  на библиотеката с редки издания за българския фолклор. Ще бъде направен основен ремонт на помещението, както и закупено съвременно обзавеждане.

Проектът също така предвижда провеждането на редица събития, ежегодни фестивали, семинари за развитието на фолклора в района, както и обучение на най-малките жители за традициите на  кайлии чрез игри и работилнички по приложни изкуства и занаяти.

Преди три години община Камено направи цялостен на салона за концерти в Културния дом.

Читалище „Просвета-1927 “ е създадено преди повече от 90 години по инициатива на група учители. Проектът на сградата е дело на авторски колектив с ръководител арх. Маринчев. Първият етап на строителството започва на 14 септември 1959 г. и завършва през 1960 г. През 1978 г. – 1979 г. е издигнат и нов етаж. Така сградата на читалището е окончателно завършена и придобива днешния си облик.

Читалището е ковчежник на историята, традициите и фолклора, които се препредават на всяко следващо поколение. През годините са се провеждали литературен  кръжок,  курсове  по  стенография,  есперанто,  по  пиано  и  английски  език. Известните  народни  певици  Янка  Рупкина,  Калинка  Сгурова,  Елена  Динева  и  майсторите  музиканти Никола  Ганчев,  Стоян  Величков, Георги  Славов са били част от културните събития на общината през годините.

Print Friendly

Автор: Nessebar-News.com


      Вашият коментар

      Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *