Източник: iStock
архив
2 448 лева е достигнала издръжката на четиричленно семейство през второто тримесечие на 2019 година. С шест лева е поскъпнала издръжката на живот спрямо първото тримесечие на годината. 87 лева е пък спрямо същия период на миналата година. Това стана ясно от думите на президента на КНСБ Пламен Димитров.
937 лева е средната нетна работна заплата в страната. По думите му тя трябва да е 1224 лева. Едни 300 лева ги няма в джоба на всеки, смята синдикалист номер едно.
Разликата между това колко получаваме и колко ни трябва, все пак в годините се стопява, показват данните на синдикатите. Устойчиво нараства средната работна заплата. Задържа се и тенденцията на силно изразена регионална диференциация на трудовите възнаграждения. Средните нетни трудови възнаграждения представляват едва около 50% от необходимия размер за издръжка в Благоевград, Видин, Кюстендил, Смолян, Хасково.
Необходимите средства за издръжка в София за четиричленно семейство са 3233 лева. В столицата са съсредоточени 33% от наетите в страната.
КНСБ обаче отчита поляризиране на доходите. 30.3% от домакинствата са с общ доход на лице до 348 лева или 2 185 милиона души живеят със средства, които са равни на официалната линия на бедност.
28,7% от домакинствата са с общ доход на едно лице над издръжката на живот.
За периода януари – май 2019 г. 18,9% от наетите по трудово и служебно правоотношение се осигуряват на размер над необходимия за покриване издръжката на живот (бруто 1579 лева).
От всички наети лица, около 1.971 милиона лица имат осигурителен доход по-нисък от необходимите за издръжката на живот.
Основният извод на синдиката е, че нискодоходните групи от населението изпитват все повече затруднения за покриване на разходите за консумация за вода, а водата е основна жизнена необходимост. Затова и КНСБ въвежда термина водна бедност. Те искат целево социално подпомагане на хората в риск от водна бедност.