Първите 10 дни от встъпването в длъжност на президента Румен Радев масово се оценяват положително от българските избиратели. Позитивно мнение са изразили 79 %. Отрицателна оценка са дали 8 % от запитаните, а 13 % са отговорили, че не могат да преценят. Това показват резултатите от експресен телефонен сондаж на „Галъп интернешънъл“. Проучването е проведено в периода 1-2 февруари сред 803 души в цялата страна.

78 % от избирателите не се съмняват в евроатлантическата ориентация на Радев. На обратното мнение са едва 12 %. С тези резултати социолозите смятат, че категорично е решен най-разгорещеният спор преди встъпването му в длъжност – дали ще отстоява членството на страната в ЕС и НАТО или ще търси отдалечаване.

От „Галъп“ смятат, че първото международно посещение на президента в Брюксел и срещите му на върха на НАТО са сложили край в съзнанието на три четвърти от българските избиратели на спекулативните твърдения по отношение на геополитическите му намерения.

Изборът на Огнян Герджиков за премиер се одобрява от три четвърти от запитаните. 59 % го възприемат като независим от конкретна партия. 30 % са на обратното становище.

Резултатите от проучването са показали, че инициираните от лидера на БСП Корнелия Нинова решителни промени в устава на столетницата срещат подкрепа, която далеч надхвърля влиянието на партията в обществото. Над две трети от всички избиратели в страната одобряват въвеждането на ограничение на броя на мандатите на депутатите от БСП. Същото одобрение среща и въвеждането на пряк избор на председател на партията от членуващите.

Социолозите съзират масови нагласи в обществото за обновяване на политическия елит и за пряк избор на ръководители.

47 % от запитаните определят Корнелия Нинова като политик с ярки лидерски качества. Личният й рейтинг на одобрение обаче е около 25 %.

От „Галъп“ коментират, че оценката на управлението на ГЕРБ по време на двата незавършени мандата е поляризирана. Напредък в страната отчитат 35 % от запитаните. На обратното мнение също са толкова. 27 % определят тези години като застой.

Социолозите смятат, че именно тази тема ще бъде в центъра на изборната борба и дебат. Те прогнозират, че резултатът от вота ще зависи от „накланянето на везните“ по този въпрос.

Най-приеманият участник в следващата изпълнителна власт са Обединените патриоти. Те се превръщат в ключов играч за оформянето на мнозинството в следващия кабинет въз основа на електоралния си потенциал и центристко позициониране.

ГЕРБ и БСП са далеч под възможностите самостоятелно да управляват, коментират от „Галъп“.

Социолозите отбелязват, че като цяло проучването регистрира висока степен на поляризация на общественото мнение по отношение на бъдещо управленско мнозинство след вота на 26 март.