Председателски съвет ще се заеме със спора относно казуса за целостта на Българската православна църква и Българската старостилна църква. Това стана ясно по време на дебатите на второ гласуване на общ Законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията. Вносители са лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов и група народни представители, лидерът на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов и група народни представители и изпълняващият длъжността председател на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров и група народни представители.

Почивката и съответно председателският съвет бяха поискани от народния представител от МЕЧ Христо Расташки.

Иначе по време на дебатите парламентарните групи на ГЕРБ-СДС и МЕЧ заявиха, че ще подкрепят законопроекта, за да защитят Българската православна църква. Единствените спорове дойдоха между парламентарните групи на ПП-ДБ, „Възраждане“ и ДПС-Ново начало относно общия законопроект.

Законът за БПЦ мина и на второ четене в комисия

Законът за БПЦ мина и на второ четене в комисия

В мотивите на е записано, че единствен представител на традиционното за страната вероизповедание е БПЦ – БП

Атанас Славов, бивш правосъден министър и сега народен представител от ПП-ДБ заяви, че ще гласува „въздържал се“, тъй като законопроектът е противоконституционен и противодейства на международните канонични норми. Костадин Костадинов от „Възраждане“ пък се заяде със Славов и заяви, че ще му е много интересно как ще гласуват партиите в коалицията на ПП-ДБ – заедно или разделено в името на единството на Българската православна църква.

В мотивите на законопроекта е записано, че единствен представител на традиционното за страната вероизповедание – източното православие – е Българската православна църква – Българска патриаршия. Според ГЕРБ регистрираните вероизповедания могат свободно да определят своите наименования, но ясно трябва да се отличават от единствената признатата по закон православна църква, а именно Българска православна църква – Българска патриаршия.

Освен това като съдържание на правната норма, че Българската православна църква – Българска патриаршия е член на Едната, Света, Съборна и Апостолска църква, законодателят признава само тази абревиатура БПЦ – БП, която е утвърдена по каноните на Вселенската църква и това е традиционното православно вероизповедание, което има предвид конституционната норма на чл. 13, ал. 3 от Закона за вероизповеданията. С направеното предложение в законопроекта се цели не създаване на ново различно правно съдържателно положение, а да се изключи каквато и да е възможност за неправилно правоприлагане и/или тълкуване, пише в мотивите.

Със законопроекта се спира възможността за регистрация на повече от една православна църква като юридическо лице, която да използва в своето наименование названието „православна“. Според вносителите решението на Върховния касационен съд, в което се посочва, че старостилната църква може да се нарича „православна“, на практика е опит за разкол в църквата. Това, според партията, в дългосрочен план ще създаде разделение в православния свят.

След проведен председателски съвет по казуса БПЦ-старостилци, в крайна сметка народните представители приеха на второ гласуване общия Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията. Те гласуваха със 177 гласа „за“ на преходните и заключителни разпоредби, без против и въздържали се. 

С този законопроект се гарантира целостта на Българската православна църква, като в преходните и заключителни разпоредби на законопроекта е записано, че БПЦ е една и не може да има втора православна църква. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в Държавен вестник.

Старостилците - има ги от 1968 г., а сега регистрацията им е заплаха за националната сигурност

Старостилците – има ги от 1968 г., а сега регистрацията им е заплаха за националната сигурност

Главчев: Регистрацията на БПСЦ противоречи на Конституцията