Парламентът прие окончателно промени в Закона за платежните услуги и платежните системи, с които се въвежда освобождаване от такси за до 10 тегления на пари в брой месечно от банкомат или ПОС устройство на обслужващата банка при платежна сметка за основни операции. Измененията бяха одобрени единодушно със 150 гласа „за“, съобщава БТА.

Промените предвиждат още и до три кредитни превода месечно без такса, включително чрез онлайн банкиране на същата банка.

Платежна сметка за основни операции е тази, по която постъпват трудови възнаграждения, пенсии, социални помощи и обезщетения, стипендии и лихвите върху тях. За поддръжката на тези сметки също няма да се начисляват такси.

Първоначалното предложение предвиждаше освобождаване само за три тегления, но депутатът Атанас Атанасов от „БСП – Обединена левица“ настоя за увеличаване на броя, позовавайки се на разговори с банковата асоциация и на факта, че ползвателите са предимно пенсионери, студенти и стипендианти. Той предложи прагът да бъде увеличен на 10 тегления, което беше прието. Предложение за 30 тегления, направено от Димо Дренчев („Възраждане“), не събра необходимата подкрепа.

Освен социалния акцент, промените адаптират националната правна рамка към изискванията на Евросистемата във връзка с предстоящото присъединяване на България към еврозоната. Създава се правна основа за интеграция с Трансевропейската система за брутни разплащания в реално време (TARGET). В тази връзка се предвижда преустановяване на българската система RINGS от деня на въвеждане на еврото.

Българската народна банка ще поеме ролята на оператор на националния компонент TARGET-BNB и ще прилага надзор съгласно рамката на Евросистемата за електронни платежни инструменти.

Теменужка Петкова: Никой няма да ни открадне парите от банките след приемане на еврото

Теменужка Петкова: Никой няма да ни открадне парите от банките след приемане на еврото

Финансовият министър посочи категорично – няма държава от еврозоната, при която стандартът на живот да е паднал