Служителите в общински болници в страната протестираха за час днес. Между 12:00 и 13:00 часа лекари и служители на болниците спряха работа и излязоха пред сградите на болниците в знак на протест под мотото „Спрете унищожаването на общинското здравеопазване“.
БСП подкрепя протеста на общинските болници
Драгомир Стойнев настоява за реформа в здравеопазването
На протест излязоха и медицинските работници в Чирпан, Дупница и Омуртаг, Димитровград и др.
Медицинските работници протестират срещу липсата на адекватни мерки в здравеопазването. Според тях болниците се водят към фалит.
В центъра на Чирпан се събраха стотици граждани в подкрепа на исканията на медицинските работници. Протеста там оглавяваше председателят на Управителния съвет на Сдружението на общинските болници в България д-р Неделчо Тотев. Припомняме, че преди месец д-р Тотев отрече болниците в Гоце Делчев и Тутракан, Петрич, Димитровград, Белоградчик и Омуртаг да са пред фалит заради дългове.
Източник: БГНЕС
Тогава той каза, че всички общински болници са застрашени и изтъкна, че повече от 10 общински болници към момента харчат повече за заплати отколкото приходи имат.
Дупнишката МБАЛ „Св. Иван Рилски“ също протестира. Тяхното негодувание беше мълчаливо. От БНР съобщават, че болницата в Дупница има над 1 млн. и 200 хил.лв. задължения и предстои легловата база да бъде съкратена с повече от половината.
И от здравното заведение в Димитровград също протестираха, там имаше и негодуващи пациенти, които подкрепиха лекарите, предаде БНР. Медицинските работници говорят за достигнат предел на търпимост и искат увеличение на цената н клиничните пътеки.
Поморийската болница също протестира. Лечебното заведение било с 1 млн. лв. дългове и неизплатени заплати на работещите.
Болницата в Поморие не е фалирала – затваря заради липса на персонал
Служителите получили заплати последно за юли
Според заместник министъра на здравеопазването д-р Бойко Пенков общите задължения на общинските болници надхвърлят 100 млн. лв., а 46 млн. от тях са просрочени.
Като основна причина за това се сочат ниските цени на клиничните пътеки. Медицинските работници, подкрепени от Българския лекарски съюз, работодатели и синдикати смятат, че не е нормално клиничните пътеки да са с непроменими цени от 2006 г., а от тогава например минималната работна заплата да се е покачила от 180 лв. на 510 лв. Консумативите също са особено поскъпнали в последното десетилетие.
И от здравното заведение в Димитровград също протестира, там имаше и негодуващи пациенти, които подкрепиха лекарите. Медицинските работници говорят за достигнат предел на търпимост и искат увеличение на цената н клиничните пътеки.
МЗ дава още 28,5 млн. лв. на общинските болници час преди протеста им
Парите са за над 100 болници, някои – в труднодостъпни региони